“Američka metodologija: Uništavanje nepokornih, blokada miroljubivih, bojkot informacija”
Podstaknuta masaκrοm u centru Donjecka, gdje je u ponedjeljak zbog rakete ubijeno 20 i ranjeno 30 ljudi, ruska portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, uporedila je u saopštenju na svojoj Fejsbuk stranici, postupke kijevskog režima sa američkom metodologijom ratοvanja u Vijetnamu.
Jučerašnju objavu sa Fejsbuk stranice portparolke Ministarstva spoljnih poslova Rusije prenosimo u cijelosti:
Metodologija
Šesnaestog marta 1968. g., prije 54 godine na ovaj dan, američki vojnici su vijetnamsko selo Songmi u provinciji Kuang Ngai spalili zajedno sa ljudima do posljednje kuće i šupe. Sa posebnom okrutnοšću ubijeno je 567 stanovnika zajednice (od toga 173 djece, 182 žene, uključujući 17 trudnica).
Istina o zlοčinu nije otkrivena odmah. Vašington je sve poricao. Sve se promijenilo nakon objavljivanja fotografija. Ronald Haberli iz Kaznenog bataljona „Čarli“ fotografisao je tokom masaκra, ali fotografije čitavih godinu dana nije nikome pokazao. Tek u novembru 1969. godine prodao je (kapitalizam na djelu) fotografije nekolicini američkih i evropskih listova.”
“Na slikama su potpuno miroljubivi ljudi, seljaci (što je očigledno po njihovoj odjeći) sa strašnim ranama i sakaćenjima: prostrelne rane na glavama, prosute utrobe, lica izobličena od bοla. A pored američki vojnici koji se smeju i pale domove.
Tada je i izbio veliki skandal. Ali, na kraju je samo jedan vojnik (Vilijam Keli) proglašen krivim za izvršeni zlοčin. Osuđen je na tešku doživotnu robiju da bi nakon 3,5 godine kućnog pritvora bio pomilovan.
Songmi je stravičan podsjetnik kako Amerikanci ratuju. Ova priča je dospjela u javnost slučajno. Koliko je zvjerstava ostalo potpuno nepoznato samo zato što Amerikanci nisu ostavili žive svjedoke i svjedočenja. O razmjerama vijetnamskih žrtaνa može se suditi i na osnovu druge priče.
Nešto ranije, ali takođe u martu 1965. godine, počelo je američko bombardovanje pod nazivom „Roling Tander“ („Grmljavina“) — serija vazdušnih napada na posebno važne ciljeve Vijetkonga. Operacija je trajala tri godine i postala najveća za Sjedinjene Američke Države od Drugog svjetskog rata.
U okviru „grmljavine“ namjerno je uništavano civilno stanovništvo, bombardovani gradovi i sela, civilna infrastruktura – mostovi, pruge i putevi. Američki piloti su ciljano palili pirinčana polja kako bi izazvali propadanje usjeva i glad. Prema različitim procjenama, od bombi je stradalo od 50 do 180 hiljada Vijetnamaca.
Koja je poenta ove istorijske reference?
Tako su Amerikanci vodili kijevski režim istim putem: uništavanje nepokornih, blokada miroljubivih, bojkot informacija.
Danas je, zbog toga što se dešava u Donbasu, ignorisanja vodećih zapadnih medija tragedije u Donjecku, gdje je uslijed eksplozije ukrajinske rakete Točka-U ubijeno 20 i ranjeno 30 ljudi, korisno podsjetiti se metoda.
My Lai Masaκr | Najšokantnija epizoda Vijetnamskog rata. VIDEO: