Američka vojska napala još jednu lokaciju pod kontrolom Hutija
Američka vojska rano u subotu je napala još jedno mjesto pod kontrolom Hutija u Jemenu za koje su utvrdili da ugrožava komercijalna plovila u Crvenom moru, dan nakon što su SAD i Britanija pokrenule više zračnih napada ciljajući jemenske Hutije.
Posljednji napad, za koji je SAD rekao da je gađao radarsko mjesto, uslijedio je dan nakon desetaka američkih i britanskih napada na objekte grupe koju podržava Iran. Prvog dana udara u petak pogođeno je 28 lokacija i više od 60 ciljeva.
Međutim, SAD je utvrdio da dodatna lokacija, radarska lokacija, još uvijek predstavlja prijetnju pomorskom prometu, rekao je jedan zvaničnik za Reuters.
Razarač s navođenim projektilima Carney koristio je rakete Tomahawk u napadu koji je uslijedio rano u subotu po lokalnom vremenu “kako bi degradirao sposobnost Hutija da napadnu pomorska plovila, uključujući komercijalna plovila”, objavilo je Središnje zapovjedništvo SAD-a u izjavi na X-u, bivšem Twitteru. Televizijski kanal Houthi pokreta Al-Masirah izvijestio je da Sjedinjene Države i Britanija napadaju glavni grad Jemena Sanu.
Najnoviji napad uslijedio je nakon što je američka mornarica u petak upozorila brodove pod američkom zastavom da se klone područja oko Jemena u Crvenom moru i Adenskom zaljevu sljedeća 72 sata nakon početnih zračnih napada. Upozorenje je stiglo nakon što su jemenski Hutiji obećali žestoku odmazdu, dodatno povećavajući izglede za širi sukob u regiji koja je već opterećena izraelskim ratom u Gazi.
Američka vojska i zvaničnici Bijele kuće rekli su da očekuju da će Hutiji pokušati uzvratiti udarac.
“Pobrinut ćemo se da odgovorimo Hutijima ako nastave s ovim nečuvenim ponašanjem zajedno s našim saveznicima”, rekao je Biden novinarima tijekom zaustavljanja u Emmausu, Pennsylvania.
Upitan vjeruje li da su Hutiji teroristička skupina, Biden je odgovorio: “Mislim da jesu.”
Biden je u kasnijoj razmjeni s novinarima tokom zaustavljanja u Allentownu u Pennsylvaniji rekao da je “irelevantno” hoće li Hutiji biti preimenovani kao takvi.
U međuvremenu, američki zakonodavci kritizirali su potez Bidenove administracije da napadne jemenski pokret otpora bez traženja odobrenja Kongresa, tvrdeći da su napadi prekršili Ustav SAD-a.
“Ovo je neprihvatljivo kršenje ustava”, rekla je kongresmenka Pramila Jayapal iz Washingtona i predsjednica Kluba naprednjaka. “Članak 1 zahtijeva da vojnu akciju odobri Kongres.”
U četvrtak je američki predsjednik Joe Biden obavijestio Kongres, ali nije tražio njegovo odobrenje prije nego što je objavio da su SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo pokrenuli niz zračnih i pomorskih napada na mjesta u Jemenu.
Potpomognuti koalicijom koju čine Australija, Bahrein, Kanada i Nizozemska, zračni napadi predvođeni SAD-om naišli su na osudu zakonodavaca koji su tvrdili da je prekršen ustav jer su zračni napadi izvedeni bez traženja odobrenja Kongresa, što je navodno kršenje protokola od strane Bidena.
Ipak, 33 U.S. Code § 381 savezni je zakon koji ovlašćuje predsjednika Sjedinjenih Država da koristi javna naoružana plovila za zaštitu trgovačkih plovila Sjedinjenih Država i njihovih posada od piratskih napada i pljačkanja. Zakon navodi da je predsjednik ovlašten zapošljavati onoliko javnih naoružanih plovila koliko po njegovoj prosudbi služba može zahtijevati, s odgovarajućim uputama njihovim zapovjednicima.
Zakon 33 U.S. Code § 381 donesen je kao dio Revidiranih statuta Sjedinjenih Država 1878. godine. Kasnije je izmijenjen i dopunjen Zakonom od 5. juna 1920.