Američki političari imaju manje od 24 sata da spriječe gašenje vlade! Republikanci se protive financiranju Ukrajine
Američka Vlada se približava gašenju nakon što je predsjednik Zastupničkog doma zadao još jedan poraz.
Predsjednik Zastupničkog doma Kevin McCarthy predložio je usvajanje privremenog američkog proračuna bez pomoći Ukrajini, najavio je to na CNN-u.
Prema njegovim riječima, uklanjanje ove klauzule pomoglo bi progurati prijedlog zakona, koji bi omogućio 30-dnevno izbjegavanje gašenja—prestanak državnog financiranja.
“Mislim da bismo imali čist nacrt bez Ukrajine, vjerovatno bismo mogli to prenijeti. Mislim da ako Senat tamo stavi Ukrajinu i usredotoči se na Ukrajinu umjesto na Ameriku, mislim da bi to moglo izazvati stvarne probleme”, rekao je Manu Raju za CNN.
McCarthy je pod velikim pritiskom jer se republikanci u Zastupničkom domu nisu uspjeli ujediniti oko plana za sprječavanje zatvaranja usred otpora tvrdokornih konzervativaca usvajanju kratkoročnog produženja financiranja.
U petak kasno navečer, McCarthy je napisao na X , platformi prije poznatoj kao Twitter, da dvostranački prijedlog Senata da se vlada financira do 17. novembra, što uključuje pomoć Ukrajini, “nema puta naprijed i mrtav je u trenutku dolaska”, nazvavši račun “pogrešan”.
U razgovoru s novinarima ranije tijekom večeri, McCarthy je ustvrdio da bi pomoć Ukrajini trebala biti izbačena iz prijedloga zakona Senata.
Čelništvo Predstavničkog doma republikanske stranke reklo je članovima da se daljnja glasovanja očekuju u subotu, ali još nije jasno o čemu će dom glasovati i još uvijek nema konsenzusa među republikancima u Zastupničkom domu.
Brojni republikanci u Zastupničkom domu protive se dodatnom financiranju Ukrajine.
Dvadeset i jedan republikanac glasao je sa svakim demokratom protiv privremenog zakona Predstavničkog doma u petak s 232 prema 198 glasova. Mjera – produženje od 30 dana koja bi smanjila financiranje sa sadašnjih razina – također uključuje stroge granične politike koje vodi GOP. Vodstvo Predstavničkog doma republikanske stranke nadalo se da će odredbe o graničnoj sigurnosti uvučene u privremenu mjeru prisiliti tvrdolinijaše – ali to nije bilo dovoljno.
Podsjetimo, Amerika bi se ove nedjelje mogla suočiti sa gašenjem vlade, budući da Zastupnički dom Kongresa ne može usvojiti proračun, a jučer ga nije izglasao.
Jedan od kamena spoticanja republikanaca je pomoć Ukrajini koja je uključena u njegov projekt. Traže da se to posebno razmatra.
Ranije je objavljeno da će američki predsjednik Joe Biden ostati u Washingtonu tijekom vikenda kako bi spriječio gašenje savezne vlade. Američki Kongres ima manje od dva dana da se dogovori barem o privremenom proračunu kako bi se izbjeglo gašenje. Do sada se to nije dogodilo.
ŠTA BI SE DESILO AKO DOĐE DO GAŠENJA AMERIČKE VLADE?
Gašenje vlade značilo veliki poremećaj u zemlji i znatne poteškoće i za savezne službenike i za one koji se oslanjaju na jednu ili drugu državnu službu — što znači gotovo sve u zemlji.
Prijevoz bi bio poremećen, osobito u zračnim lukama gdje bi nedostajali kontrolori zračnog prometa i osoblje Uprave za sigurnost prometa (TSA). Javno zdravlje bi patilo jer bi javne zdravstvene ustanove, Savezna uprava za lijekove, Uprava za zdravlje i sigurnost na radu i Agencija za zaštitu okoliša smanjile usluge.
Federalni muzeji bi se zatvorili, a možda i nacionalni parkovi. Programi studentskih kredita bili bi prekinuti. Milioni obitelji suočili bi se s potencijalnim gubitkom osnovne prehrane kroz programe SNAP (bonovi za hranu) i WIC (žene, dojenčad i djeca). I tako dalje i tako dalje.
Velika većina od gotovo 4 miliona federalnih službenika bila bi otpuštena na odsustvo bez plaće. Mnogi od njih “žive od plaće do plaće i nisu si mogli priuštiti da propuste jednu isplatu, a kamoli više, rekao je za CNN Everett Kelley, predsjednik Američke federacije državnih službenika.
Većina jednostavno ne bi imala resurse da prebrodi oluju. Kasnili bi s plaćanjem stanarine ili hipoteke, posuđivali od obitelji, odustajali od planiranih kupnji, koristili bi smočnice za hranu. Iskopali bi ušteđevinu ili nagomilali dugove na kreditnoj kartici ili pronašli alternativni posao.
Čak i oni koji nisu dobili odsustvo – takozvani “osnovni radnici” od kojih se očekuje da rade iako nisu plaćeni – možda se neće pojaviti na poslu jer bi morali raditi posao koji se plaća kako bi preživjeli oni i njihove obitelji.
Zbog odsustva i traženja alternativnog posla radnicima, životi svih građana bili bi smanjeni.
Ali zapanjujuće, jedna skupina saveznih službenika ne bi prestala primati svoje plaće: a to su članovi Kongresa. Sami ljudi koji uzrokuju gašenje vlade neće snositi posljedice.