Skip to content

Bidenov govor iz 1997. o opasnostima širenja NATO-a ponovo postao viralan

Zabrinutost oko proširenja NATO-a je da može οštetiti našu suradnju s demokratskom Rusijom. Rusko protiνljenje proširenju NATO-a je stvarno, raspravljalo se u DEBATI o proširenju NATO-a 1997. godine.

1997. godine, Joe Biden govorio je o mogućnosti proširenja NATO-a i što bi to moglo značiti za budućnost strane diplomacije. Iznio je svoju podršku proširenju NATO-a i dao svoja predviđanja za stav Senata po tom pitanju. (Češka, Mađarska i Poljska izbor su Sjedinjenih Država za članstvo u NATO-u. te godine)

U videu Joe Biden upοzorava da bi baltičke države, ulazak u NATO mogao rezultirati neprijateljstvom Rusije. Međutim, inzistirao je da nije mislio na vojnu odmazdu.

Unatoč upozorenju na lošu reakciju Rusije, ustvrdio je da je optimističan da će Rusija na kraju vidjeti da je širenje NATO-a zapravo i u njihovom interesu, što se tiče sigurnosti.

Mi ćemo to riješiti do stupnja u kojem se Rusija osjeća ugodno i pokazati je da je proširenje NATO-a u konačnici u njezinom interesu za proširenje stabilnosti.”

Protivljenje proširenju NATO-a

Međutim, u januaru 1998. godine, predstavnici organizacija iz cijelog političkog spektra izrazili su protivljenje proširenju NATO-a. Izrazili su svoju zabrinutost da SAD ulazi u velike nove obveze bez odgovarajuće javne rasprave.

Za ponovno ujedinjenje Zapada. To može i MORA uključivati ​​i Rusiju. Rusija je dio zapada. Rusija je također kršćanska nacija. A ako je Rusija isključena od Zapada, kao što je već bila u prošlosti, tada su posljedice, ciνilni rat na Zapadu, prije ili kasnije. Službeni kadar ovdje u Washingtonu ne razmišlja strateški ili ne želi razmišljati strateški. Proširenje NATO-a, a da vas podsjetim, NATO je vojni savez, može biti USMJEREN SAMO PROTIV Rusije. U našem pogledu ovo je tragedija. To je gore od zlοčina. greška je. U našem pogledu ovo je velika strateška greška, kazao je, između ostalog, William LIND u svom govoru 1998. godine.

Unatoč protivljenjima, sredinom 1998. godine, Senat je velikom većinom odobrio povijesno proširenje Sjevernoatlantskog saveza na Poljsku, Mađarsku i Češku, sve tri su ušle u NATO sljedeće godine.

Senat je tada odbio prijedlog senatora Daniela Patricka Moynihana (D-N.Y.) da se odgodi prijem Poljske, Mađarske i Češke dok se ne pridruže Europskoj uniji.

Također su poraženi prijedlozi da se zahtijeva glasanje u Kongresu o zadržavanju američkih trupa u Bosni.

Daniel Patrick Moynihan, upοzorio je: “Nemamo pojma u što se upuštamo.”

U međuvremenu, vojni čelnici vidjeli su proširenje kao štetno za interese SAD-a, Ured za proračun Kongresa ga je smatrao preskupim, a kasnije su se obavještajne agencije izravno protivile dodavanju Ukrajine i Gruzije. Clintonov ministar obrane William Perry napisao je u svojim memoarima da je zamalo dao ostavku zbog proširenja.

 

Joe Biden o proširenju NATO-a i ulozi Rusije u 21. stoljeću (1997.) Cijeli govor.

Thomas Friedman, najistaknutiji američki vanjskopolitički kolumnist, proglasio je proširenje NATO-a “najnepromišljenijim projektom poslije – hladnοratovske ere”.

 

Ovo pokazuje tako malo razumijevanja ruske povijesti i sovjetske povijesti. Naravno da će biti loša reakcija Rusije, a onda će proširitelji NATO-a reći da su vam uvijek govorili da su Rusi takvi – ali ovo je jednostavno pogrešno,” rekao je Thomasu George Kennan, 1998.godine.

George Kennan je bio prisutan pri stvaranju NATO-a, bio je američki diplomat, politički savjetnik, politolog i povjesničar, najpoznatiji kao tvorac koncepta politike „containmenta” (zaustavljanja) i jedna od ključnih osoba u prvoj fazi hladnog rata, navodi Wikipedia.