Skip to content

Bivše britanske kolonije žele Londonu ispostaviti račun za trgovinu robljem

  • Zemlje koje su imale status kolonija Ujedinjenog Kraljevstva od Londona su tražile odštetu za trgovinu robljem. Odluka je donesena na summitu Commonwealtha u Samoi, javlja novinska agencija Reuters.

Predstavnici zemalja odlučili su započeti razgovore o naknadi štete uzrokovane trgovinom ljudima preko Atlantika i korištenjem robovskog rada.

  • Saopštenje koje sadrži ovu klauzulu potpisali su čelnici vlada svih 56 zemalja članica Commonwealtha, uključujući britanskog premijera Keira Starmera.

Istodobno, Starmer je rekao da se na sastanku nije raspravljalo o visini isplata te da Velika Britanija “vrlo jasno i dosljedno” ostaje pri stavu da neće plaćati odštetu bivšim kolonijama.

Britanski premijer Keir Starmer, čija je zemlja dugo odbijala pozive na financijsku kompenzaciju za nacije pogođene ropstvom, rekao je da rasprave na summitu nisu bile “o novcu”.

O ropstvu, čelnici su u zajedničkoj izjavi rekli da su se “složili da je došlo vrijeme za smislen, iskren i pun poštovanja razgovor o stvaranju zajedničke budućnosti utemeljene na jednakosti”. Pritisak na bivše kolonijalne sile poput Britanije da plate odštetu ili na neki drugi način nadoknade štetu za ropstvo i njegovo nasljeđe dobilo je zamah u cijelom svijetu, posebice među Karipskom zajednicom i Afričkom unijom.

  • U izjavi se spominje i “blackbirding”, izraz za ljude s mjesta uključujući pacifičke otoke koji su prevareni, prisiljeni ili oteti da rade na plantažama u Australiji i drugdje.

Oni koji se protive reparacijama kažu da zemlje ne bi trebale biti odgovorne za istorijske nepravde, dok oni koji ga podržavaju kažu da je nasljeđe ropstva dovelo do goleme i trajne rasne nejednakosti.

NJEMAČKA TRAŽI ΟPROST za kοlοnijalne zlοčine u Tanzaniji

  • U zajedničkom saopštenju nije spomenuto kakav bi oblik reparacija trebao biti.

Starmer je na press konferenciji rekao da je zajednička izjava učinila dvije stvari: “Uočava pozive na raspravu i slaže se da je ovo vrijeme za razgovor.

“Ali ovdje bih trebao biti jako jasan, u ova dva dana koliko smo ovdje, nijedna od rasprava nije bila o novcu. Naš stav je vrlo, vrlo jasan u vezi s tim”, rekao je.

Publikacija napominje da naknada za ropstvo može uključivati ​​otpis sadašnjih dugova, obrazovne programe, stvaranje muzeja, ekonomsku podršku i pomoć u zdravstvu. Ranije je postalo poznato da 15 zemalja želi tražiti gotovo 300 milijardi dolara odštete od Britanije za trgovinu robljem.

Britanski muzeji “posudit” će Gani opljačkane artefakte koje su uzeli iz te zemlje prije više od 100 godina

  • Podsjetimo, u svjetlu novonastalog trenda čelnik Haitija je za govornicom u UN-u zatražio odštetu od Francuske.

Svi živući bivši američki predsjednici osim Τrumpa potomci su predaka koji su pοrοbili crnce