BJΕŽALA JE SA UNUKOM KOJI JE DRŽAO BIJELU ΖΑSTAVU. Tada je ustrijeljena
Više od 20 ljudi, rođaka i susjeda, skrivalo se u kući Hale Khreis dok se rat pogoršavao. 57-godišnja Hala, uvijek usredotočena na brigu o svima osim o sebi, skuhala je brzi doručak usred pakiranja osnovnih potrepština i odvojila vrijeme za molitvu. Odjednom su čuli susjede kako vani vrište da je organizirana evakuacija: “Ajde, izlazi van, hajde, izlazi!”
Obuli su cipele i izjurili kroz vrata, pridruživši se valu drugih ljudi koji su držali bijele zastave: univerzalni simbol predaje.
Nekoliko koraka ispred ostalih, Hala je hodala sa svojim unukom, Tayemom, držeći se za ruke dok su se kretali ulicom prepunom krhotina, s bijelom zastavom u drugoj ruci. Nekoliko sekundi kasnije odjeknuo je hitac i Hala se srušila na tlo.
Taj nezamislivi trenutak zabilježen je kamerom. Video se pojavio ranije ovog mjeseca u izvješću britanske novinske web stranice Middle East Eye.
Snimka Halinog ubοjstva jedna je od sve većeg broja koji prikazuje strijeljanje nenaoružanih civila s bijelim zastavama u Gazi. Euro-Med Human Rights Monitor sa sjedištem u Ženevi rekao je da istražuje devet takvih incidenata. CNN je ispitao četiri slučaja, uključujući onaj Hale Khreis.
Obitelj je kasnije pokopala Halu ispred svoje kuće, u maloj pješčanoj uličici. Nadaju se da će se vratiti kako bi je mogli dostojno pokopati kada rat završi i pozivaju na istragu.
U metežu je nestao Halin unuk Tayem. Njegova majka Heba, koja je bila na začelju gomile, isprva je mislila da je njezin sin upucan zajedno s Halom. Ali onda, kad ga nije bilo na zemlji, a oni ga nisu mogli pronaći, uhvatila ju je panika.
Tek satima kasnije, saznali su da je Tayem nastavio put prema jugu sa skupinom poznanika – mala utjeha usred užasa. Heba i njezin suprug još uvijek čekaju na ponovni susret sa sinom koji je nedavno bez njih proslavio peti rođendan. On je sada u Rafi, južnoj Gazi, sa svojim ujakom, Mohammadom.
To što snimka Halinog ubojstva uopće postoji velika je sreća, kažu njezina djeca koja su za CNN razgovarala iz Gaze i Turske. Nadaju se da bi to moglo poslužiti kao dokaz u mogućoj budućoj istrazi njezine smrti. No, s druge strane, kažu da ih je prisililo da proživljavaju razarajući dan kada im je majka ukradena iznova i iznova, tražeći tragove za pitanja za koja se boje da nikada neće dobiti odgovor.
CNN je više puta pokušao razgovarati s Izraelskim odbrambenim snagama (IDF) kako bi podijelio svoja otkrića. Rekli su CNN-u u petak da se “incident ispituje”, a kada su dodatno pritisnuti, rekli su da misle na incident u al-Mawasiju. Nisu rekli istražuju li se ostali incidenti.
Incident u al-Mawasiju, obalnom gradu u južnoj Gazi koji je IDF prethodno proglasio “sigurnom zonom”, dogodio se ranije ovog tjedna.
Ramzi Abu Sahloul, 51, bio je u skupini od pet muškaraca, s podignutim rukama i mašući bijelom zastavom. Sahloul je rekao Ahmedu Hijaziju, palestinskom novinaru, da se pokušavaju vratiti u kuću u kojoj su njegovog brata držali izraelski vojnici kako bi molili za njegovo oslobađanje.
The Geneva-based Euro-Med Human Rights Monitor has said that they are investigating nine such incidents. CNN has examined four cases, including that of Hala Khreis.@ahmedhijazee @EuroMedHR https://t.co/cwHWqU5b6I pic.twitter.com/3LJeATPM5l
— Ramy Abdu| رامي عبده (@RamAbdu) January 26, 2024