Bombaš ubio najmanje 34, ranio 150 u džamiji sjeverozapadnog Pakistana
Bombaš je detonirao svoj samoubilački prsluk dok se veliki broj vjernika – uključujući mnoge policajce iz obližnjih policijskih ureda – molio u sjeverozapadnom pakistanskom gradu Peshawaru, ubivši najmanje 34 osobe i ranivši čak 150 vjernika, većinom policajaca, rekli su dužnosnici.
Strahuje se da će broj poginulih porasti jer su mnogi ljudi u kritičnom stanju zbog udara eksplozije, koja je uzrokovala urušavanje krova džamije. Policijski kompleks nalazi se u zoni visoke sigurnosti u Peshawaru, zajedno s nekoliko vladinih zgrada, i nije jasno kako je bombaš uspio prodrijeti tako duboko u zonu neprimijećen.
#باكستان.. قتلى وجرحى في تفجير استهدف مسجدا في مدينة بيشاور شمال غربي البلاد https://t.co/UJhrtThDeO pic.twitter.com/8O3YR1xUsv
— Anadolu العربية (@aa_arabic) January 30, 2023
Sarbakaf Mohmand, zapovjednik pakistanskih talibana preuzeo je odgovornost za napad na Twitteru. Glavni glasnogovornik organizacije nije bio odmah dostupan za komentar, piše abc news.
Pakistanski talibani, poznati su kao Tehreek-e-Taliban Pakistan ili TTP, i posebna su skupina, ali također bliski saveznici afganistanskih talibana, koji su preuzeli vlast u susjednom Afganistanu u augustu 2021. dok su američke i NATO trupe bile u završnoj fazi njihovog povlačenja iz zemlje nakon 20 godina rata.
Bivši premijer Imran Khan osudio je bombaški napad, nazvavši ga “terorističkim samoubilačkim napadom” u objavi na Twitteru. “Moje molitve i sućut idu obiteljima žrtava”, rekao je bivši premijer. Sadašnji premijer Shahbaz Sharif u izjavi je također osudio bombaški napad.
Pakistan je u nedostatku novca i trenutačno se također suočava s jednom od najgorih gospodarskih kriza i traži ključnu ratu od 1,1 milijarde dolara od Međunarodnog monetarnog fonda — dio njegovog paketa pomoći od 6 milijardi dolara — kako bi izbjegao bankrot. Razgovori s MMF-om o oživljavanju paketa pomoći su u zastoju proteklih mjeseci.
Sharifova vlada došla je na vlast prošlog aprila nakon što je Imran Khan svrgnut izglasavanjem nepovjerenja u parlamentu. Khan je od tada vodio kampanju za prijevremene izbore, tvrdeći da je njegovo svrgavanje nezakonito i da je dio zavjere koju podupiru Sjedinjene Države. Washington i Sharif su odbacili Khanove tvrdnje.