Skip to content

Britanija je spremna posuditi Ukrajini svu zamrznutu imovinu Ruske Središnje Banke

Britanija je spremna posuditi Ukrajini svu zamrznutu imovinu Ruske Središnje Banke u Ujedinjenom Kraljevstvu na temelju toga da će Rusija biti prisiljena platiti odštetu Ukrajini na kraju rata, rekao je britanski ministar vanjskih poslova David Cameron, piše britanski Guardian.

Rekao je da će se imovina koristiti kao jamstvo za isplatu odštete.

Plan je radikalniji od prijedloga o kojima se raspravljalo u Europskoj uniji da se Ukrajini daju samo neočekivani profiti od imovine ruske središnje banke koju drži Zapad.

Godišnja iznenadna dobit procjenjuje se na 4 milijarde dolara.

“Postoji mogućnost korištenja nečega poput sindiciranog zajma ili obveznice koja učinkovito koristi zamrznutu rusku imovinu kao jamstvo za davanje tog novca Ukrajincima znajući da ćemo ga nadoknaditi kada Rusija plati odštetu. To bi mogao biti bolji način za to”, rekao je Cameron kolegama u utorak navečer.

Ovaj plan je radikalniji od prijedloga o kojima raspravlja Europska unija.

“Tražimo što je moguće više jedinstva s G7 i EU-om po ovom pitanju, ali ako to ne možemo postići, onda mislim da ćemo morati krenuti naprijed sa saveznicima koji žele poduzeti te akcije”, dodao je Cameron.

Cameron je rekao da ne misli da bi plan obveznica na bilo koji način potkopao ugled londonskog Cityja.

Ovo je prvi put da Cameron govori o prijedlogu otvoreno i tako detaljno, i vjerovatno naglašava političku podršku koju plan ima u SAD-u, ali ne i u EU.

Plan bi posebno pomogao Ukrajini ako Kongres SAD-a nastavi blokirati produženje pomoći Ukrajini jer bi Ukrajini osigurao novi izvor sredstava za kupnju naoružanja i financiranje proračunskog deficita.

G7 već više od godinu dana raspravlja o tome mogu li se sredstva ruske središnje banke zamrznuta u vrijeme ruske invazije na Ukrajinu također zaplijeniti bez potkopavanja vjere u međunarodni financijski sustav.

EU procjenjuje da je oko 260 milijardi eura imovine Središnje banke Rusije imobilizirano u obliku vrijednosnih papira i gotovine u jurisdikcijama partnera G7, EU i Australije, s više od dvije trećine imobiliziranih u EU.

Smatra se da Belgija ima kontrolu nad čak 190 milijardi imovine, smještenih u svojoj klirinškoj kući za financijske obračune u eurima, i najnesklonija je slijediti vrstu radikalnog plana koji je postavio Cameron. Kaže da se već suočava s nizom sudskih procesa uglavnom u Rusiji, a njegovo stajalište podržavaju Francuska i Njemačka.

Procjenjuje se da SAD ima rusku imovinu u vrijednosti od 40 do 60 milijardi dolara, a Velika Britanija blizu 25 milijardi funti, ali službena brojka nije objavljena.

Snaga prijedloga je da bi se zaplijenjena imovina smatrala vraćenom Rusiji nakon plaćanja odštete.

Slabost prijedloga je što pretpostavlja da će Ukrajina izvojevati vojnu pobjedu i da će poražena Moskva biti spremna platiti odštetu za štetu koju je prouzročila Ukrajini, nešto što se sada čini nezamislivim.