Skip to content

Da li je Amerikancima odzvonilo u Iraku? Irak kreće u uklanjanje vojne koalicije koju predvode SAD

  • Prošlo je 20 godina otkako su Sjedinjene Države napale Irak pod pogrešnom tvrdnjom da ta zemlja posjeduje oružje za masovno uništenje.

Sjedinjene Američke Države provode opasnu politiku u Iraku, koja bi mogla natjerati Iračane na upotrebu sile kako bi potpuno protjerali američke snage sa svog teritorija, piše Iran Observer. Irački premijer Mohammed Shia al-Sudani rekao je u petak da će pokrenuti dijalog o uklanjanju američke vojne prisutnosti u njegovoj zemlji.

Nakon što je u napadu dronom Sjedinjenih Američkih Država u četvrtak ubijen irački vojni čelnik, iračka vlada je rekla da će prekinuti prisutnost vojne koalicije koju predvode Amerikanci u zemlji.

Ured premijera Mohammeda Shia al-Sudanija objavio je u petak da on formira bilateralni odbor za pripremu završetka više od 20 godina američkih trupa u Iraku.

U obraćanju, al-Sudani je rekao da sporazum prema kojem su američke trupe stacionirane u Iraku navodi jednak suverenitet obiju zemalja, koji je povrijeđen američkim udarom.

“Opetovano smo naglašavali da je u slučaju kršenja ili prijestupa od strane bilo koje iračke strane, ili ako se prekrši irački zakon, iračka vlada jedina strana koja ima pravo pratiti opravdanost ovih kršenja”, al- Sudani je rekao u primjedbama koje je podijelio njegov ured.

“Potvrđujemo naš čvrst i principijelan stav o prestanku postojanja međunarodne koalicije nakon što prestanu opravdanja za njezino postojanje”, dodao je.

Premijer je rekao da je u procesu uspostavljanja bilateralnog dijaloga sa SAD-om kako bi se razgovaralo o uklanjanju oko 2500 američkih vojnika u njegovoj zemlji.

“To je obveza od koje vlada neće odustati i neće zanemariti ništa što bi dovršilo nacionalni suverenitet nad zemljom, nebom i vodama Iraka”, rekao je.

U američkom napadu u četvrtak ubijen je Mushtaq Taleb al-Saidi , vođa milicije Harakat Hezbollah al-Nujaba (HHN) koju podržava Iran, nakon što je sletio u blizini sigurnosnog stožera u Bagdadu. HHN je dio Narodnih mobilizacijskih snaga, mreže iranskih proxy skupina i milicija u Iraku.

Al-Sudani, koji je blisko povezan s milicijama koje podržava Iran, u petak je osudio SAD zbog napada i rekao da su Snage narodne mobilizacije “službena prisutnost povezana s državom”.

Tajnik za press Pentagona, general bojnik Pat Ryder rekao je u četvrtak da su “SAD u Iraku na poziv iračke vlade kako bi porazile terorističku skupinu ΙSΙS” koju su SAD označile, ali je naglasio da će snage poduzeti akciju da se zaštite.

“Ovo je bio nužan, proporcionalan čin”, rekao je Ryder, dodajući da je Irak “važan i cijenjen partner”, s kojim SAD nastoji održati dobre veze.

Iračka podrška američkim trupama je oslabila tokom godina, naročito 2020. nakon ubistva iranskog generala Qassema Soleimanija koje je izazvalo dramatičan potez kada je irački parlament u januaru 2020. izglasao protjerivanje svih američkih trupa.

Kao odgovor, tadašnji predsjednik Trump je zaprijetio sankcijama Bagdadu “kakve nikada prije nisu vidjeli”, ako Irak protjera američke trupe.

ΙSΙS je u četvrtak preuzeo odgovornost za dvije eksplozije u Iranu u kojima je poginulo gotovo 100 ljudi, a desetine su ranjene kod spomenika glavnom zapovjedniku Qassemu Soleimaniju, ubijenom u napadu američke bespilotne letjelice u blizini zračne luke u Bagdadu 2020.