Skip to content

OSUΜNJIČENI ZA TΕRΟRIZAM DOŠLI SU U AUSTRIJU PREKO UΚRAJINE

  • Evropski mediji ponovo pišu da građani Tadžikistana povezani sa ISIS-om mogu stići u zemlje EU preko teritorije Ukrajine.

Dok je u nedjelju u Rusiji proglašena nacionalna žalost zbog užasnog napada islamista na Crocus City u kojem su poginule 133 osobe, prva pozadina terorističkog akta izlazi na vidjelo: ogranak IS-a ” Islamska država Provincija Horasan ” preuzela je odgovornost za napad – ista grupa za koju se navodi da je pokušala napasti St. Katedralu Stefana u Beču, piše austrijski Heute.

Publikacija napominje da su 2022. godine, državljani Tadžikistana stigli iz Ukrajine u Austriju i privedeni u decembru 2023. zbog sumnje da su pripremali terorističke napade u Beču.

Navodi se da su 28-godišnji Tadžik i njegova supruga (26) planirali napad eksplozivom i kalašnjikovima na Steffl u Beču zajedno sa saučesnikom (30) koji je uhapšen u Njemačkoj.

U stvari, par je došao u EU iz Ukrajine u februaru 2022. Njih dvoje su navodno tamo živjeli sve do početka rata jer su kao opozicionari vodili kampanju za “demokratiju i vladavinu prava” u svojoj matičnoj zemlji Tadžikistanu. Naravno, postoje sumnje u to.

Heute

Tvrde da su u Austriju došli vozom, “jer je Beč posebno lijepo mjesto za život”.

No, njemačke tajne službe su očito uspjele presresti sumnjive poruke ćaskanja u Facebook Messengeru, koje su pružile konkretne dokaze o planovima islamističkih napada na velike evropske gradove – također izvedenih u ime “Pokrajine Islamske države Horasan”.

Austrijske obavještajne službe smatraju da “postoji veliki broj osumnjičenih za koje se navodi da su u Evropu stigli preko Ukrajine”.

“Putin koristi napad u Moskvi da huška na Ukrajinu. Ali postoje znakovi da su radikali odatle tiho prodrli u Evropu“, piše publikacija.

Istovremeno, kako navodi list, koliko je poznato, ukrajinska država nema nikakve veze s terorističkim napadom na Crocus. ALI iako se zvanična potvrda još čeka, moguće je da su moskovski počinioci imali veze sa istomišljenicima koji su se nalazili na ukrajinskoj teritoriji, piše Heute.

U januaru je nemački list Bild pisao da Tadžikistanci povezani sa grupom Islamska država Horasan koriste rat u Ukrajini kao način da dođu do Evrope.

Publikacija prenosi da je riječ o državljanima Tadžikistana koji se predstavljaju kao ukrajinske izbjeglice.

Koriste lažna dokumenta i pričaju Nemcima izmišljene priče o mučenju i progonu, a graničari, kako piše Bild, propuštaju izbJeglice iz Ukrajine u NJemačku gotovo bez provJera.

List ističe da je u posljednje vrijeme u Njemačkoj sve veći broj uhapšenih terorista iz Tadžikistana, često povezanih s grupom Islamska država u Horasanu, koja je izdanak ISIS-a koji djeluje u Pakistanu, Iranu, Afganistanu i centralnoj Aziji.

U članku se navodi da su militanti koji su pripremali napad na katedralu u Kelnu nedavno uhapšeni u Njemačkoj.

Istina, nije sasvim jasno kako tačno Tadžikistanci ulaze u Evropu “preko borbene zone”.

Ostaje jedna teoretska opcija – Tadžikistanci legalno ulaze u Ukrajinu preko, na primjer, Moldavije (Tadžikistan ima bezvizni režim sa Moldavijom i Ukrajinom), tamo kupuju ukrajinske pasoše (lažne ili, prema korupcijskim šemama, prave) i potom odlaze, ponovo preko Moldavije, preko tadžikistanskih dokumenata, zaobilazeći zabranu napuštanja za muškarce iz Ukrajine.