Skip to content

Ekskluzivno: SAD razmatra slanje udarnih projektila dometa od 150 km u Ukrajinu

Pentagon razmatra prijedlog Boeinga za opskrbu Ukrajine, malim preciznim bombama postavljenim na rakete kojih je u izobilju, omogućujući Kijevu da udari daleko iza ruskih linija dok se Zapad bori zadovoljiti potražnju za više oružja, piše Reuters.

Prema izvorima agencije, predloženi Boeingov sustav, nazvan “Ground-Launched Small Diameter Bomb, GLSDB“, jedan je od planova za proizvodnju novog streljiva za Ukrajinu i američke istočnoeuropske saveznike.

Projektili GLSDB, koji kombiniraju bombu malog promjera GBU-39 i raketni motor M26, mogli bi biti isporučeni Ukrajini već u proljeće 2023. godine.

GLSDB JE JEDINO ORUŽJE TE VRSTE KOJE KOMBINIRA DOMET SA SPOSOBNOŠĆU ISPALJIVANJA DO 6 ORUŽJA ODJEDNOM, S POTPUNO NOVOM SPOSOBNOŠĆU DA POGODI METU POD GOTOVO BILO KOJIM KUTOM, UKLJUČUJUĆI I NA OBRNUTIM PADINAMA PLANINA. Foto: Saab.

Iako su Sjedinjene Države odbile zahtjev za prijenos rakete ATACMS dometa 297 km, domet GLSDB-a je 150 km, što bi Ukrajini omogućilo da pogodi vojne ciljeve koji su ranije bili nedostižni iza ruskih linija. Cijena jednog GBU-39 je oko 40 tisuća dolara.

GLSDB zajednički proizvode SAAB AB i Boeing, a raste od 2019.

Prema proizvođaču, GLSDB je vođen GPS-om, može nadvladati neke elektroničke smetnje, može se koristiti u svim vremenskim uvjetima, za napad iz svih kutova, svih aspekata, čak i mete iza točke lansiranja, izbacuje više raketa za djelovanje protiv više ciljeva, s gotovo istodobnim udarom, može izbjegavati terene poput planina, ima sposobnost probijanja pećina i može se koristiti protiv oklopnih vozila i u pokretu.

GLSDB / FOTO: Saab YouTube

GLSDB / FOTO: Saab YouTube

GLSDB / FOTO: Saab YouTube

GLSDB / FOTO: Saab

GBU-39, koji će funkcionirati kao GLSDB bojeva glava, ima mala sklopiva krila koja mu omogućuju da dosegne cilj preko 100 km kada se lansira iz zrakoplova i gađa ciljeve promjera do 90 cm.

Iako je nekolicina GLSDB artikala već napravljena, postoje mnoge logističke prepreke formalnoj nabavi. Boeingov plan zahtijeva odustajanje od vrijednog otkrića, izuzimajući izvođača od dubinske procjene koja osigurava da će Pentagon postići savršen posao. Bilo koja udruga dodatno bi zahtijevala najmanje šest dobavljača za ubrzavanje isporuka svojih komponenti i dobavljača za brzu proizvodnju oružja.

Boeingov glasnogovornik odbio je komentirati. Glasnogovornik Pentagona poručnik Cmdr. Tim Gorman odbio se dotaknuti ponude bilo kakvih “specifičnih sposobnosti” Ukrajini, ali je spomenuo da SAD i njegovi saveznici “identificiraju i razmatraju najprikladnije sustave” koji bi mogli pomoći Kijevu, navodi Reuters.

GLSDB / FOTO: Saab

Doug Bush, glavni kupac oružja američke vojske, obavijestio je novinare Pentagona prošlog tjedna da vojska dodatno ubrzava proizvodnju topničkih granata od 155 milimetara – koje se trenutno proizvode isključivo u ustanovama vlasti – dopuštajući izvođačima radova da ih konstruiraju.

“Invazija na Ukrajinu potaknula je potražnju za američkim oružjem i streljivom, dok američki saveznici u istočnoj Europi “daju puno narudžbi”, za širenje oružja dok opskrbljuju Ukrajinu”, dodao je Bush.

“Radi se o dobivanju količine po niskoj cijeni”, rekao je Tom Karako, stručnjak za oružje i sigurnost u Centru za strateške i međunarodne studije.

Spomenuo je da pad zaliha u SAD-u pomaže razjasniti pomamu da se sada nabavi dodatno oružje, rekavši da su zalihe “smanjene u odnosu na razine koje volimo držati pri ruci i svakako na razine koje će nam trebati da odvratimo sukob u Kini.”