Skip to content

Europol otkrio detalje razbijanja globalnog lanca trgovine ljudima – od Brazila do BiH

Velika operacija protiv trgovine ljudima kodnog naziva ‘Globalni lanac’, koja je provedena od 1. do 6. juna 2025., predvođena agencijama za provedbu zakona u Austriji i Rumuniji, uz koordinaciju i podršku Europola, Frontexa i INTERPOLA, rezultirala je zaštitom 1194 potencijalnih žrtava i hapšenjem 158 osumnjičenika. U sklopu tekućih istraga identificirano je i dodatnih 205 osumnjičenika za trgovinu ljudima, saopšteno je iz Europola, javlja N1.

Na mapi zemalja u kojoj je sprovedena akcija našla se i Bosna i Hercegovina.

Globalna akcija suzbijanja usmjerena je na trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, prisilnog kriminala i prisilnog prosjačenja, s posebnim naglaskom na maloljetne žrtve.

Tokom šestodnevne operacije oko 15 000 policajaca provjerilo je: 924 392 osobe, 842 281 dokumenata, 181 954 vozila, 5 745 letova i plovila, 20 783 lokacije.

Cilj ovogodišnjeg izdanja operacije bio je otkriti i poremetiti visokovrijedne mete i organizirane kriminalne grupe – odgovorne za većinu slučajeva trgovine ljudima – kao i zaštititi žrtve, oduzeti imovinu stečenu kriminalnim radnjama i pokrenuti daljnje istrage.

U operaciji je sudjelovali policajci iz 43 različite zemlje, a uključivali su se i organi za provedbu zakona, granični policajci, inspektorati rada, porezne i carinske vlasti. Potencijalne žrtve prijavljene su iz 64 različite zemlje, s većinom iz Rumunije, Ukrajine, Kolumbije, Kine i Mađarske. Mnoge žrtve bile su žrtve trgovine ljudima preko granica, pa čak i kontinenata, što pokazuje globalnu prirodu shema trgovine ljudima. Istrage pokazuju da je velika većina žrtava seksualnog iskorištavanja ženskog spola i odraslih, dok je iskorištavanje maloljetnih žrtava uglavnom povezano s prisilnim prosjačenjem i prisilnim kriminalnim aktivnostima poput džeparenja.

U mnogim od tih slučajeva zaštita žrtava može biti izazovna, jer ih često iskorištavaju članovi porodica, navodi se u saopštenju.

U Bosni i Hercegovini vlasti su obaviještene da su maloljetnicu roditelji prisilili na brak te da će se službena ceremonija “prosidbe” održati istog dana bez njezina pristanka. Prilikom intervjua sa žrtvom, policijski službenici mogli su potvrditi da su je roditelji prisiljavali na brak. Postoji sumnja da su roditelji to učinili kako bi tražili novac na temelju običaja. Žrtva je smještena u sigurnu kuću.

U zasebnom slučaju identificirano je 13 ženskih žrtava seksualnog iskorištavanja (devet iz Kine i četiri iz Brazila), a uhapšeni su trgovca ljudima (2 državljanina Bosne i Hercegovine i jedan državljanin Kine).

Operacija ‘Globalni lanac’ provedena je u okviru Europske multidisciplinarne platforme protiv kriminalnih prijetnji (EMPACT), a vrijednim bespovratnim sredstvima financirano je raspoređivanje mađarskih policajaca u Njemačku i rumunskih policajaca u Švicarsku radi provođenja zajedničkih akcija. Operacija je također primila financiranje od Interpolovog projekta I-FORCE i njemačkog Saveznog ministarstva vanjskih poslova.

Zemlje sudionice u ovoj operaciji su: Austrija, Albanija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Bugarska, Kolumbija, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Kosovo*, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Moldavija, Crna Gora, Nizozemska, Nigerija, Sjeverna Makedonija, Poljska, Portugal, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Tajland, Ujedinjeno Kraljevstvo, Ukrajina, Vijetnam.