Evropska unija još neće ukinuti sankcije prema Siriji
- Evropska unija neće ukinuti sankcije prema Siriji dok nova vlast u toj zemlji ne osigura da manjine ne budu progonjene, kao i da prava žena budu zaštićena, izjavila je Kaja Kallas, visoka predstavnica Unije za vanjsku politiku i sigurnost.
Kallas je rekla za Reuters da na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a, koji će biti održan u ponedjeljak u Briselu, na kojem će na dnevnom redu biti situacija u Siriji, neće razgovarati o proširenju finansijske podrške toj zemlji u odnosu na pomoć koju EU već pruža preko agencija Ujedinjenih nacija.
Prema njenim riječima, Sirija ima razloga za nadu nakon pada režima Bashara al-Assada, ali postoji i rizik od neizvjesne budućnosti.
“Novi privremeni lideri Sirije dali su ‘pozitivne signale’, ali to nije dovoljno”, ukazala je Kallas.
Sankcije prema Siriji
Međunarodne sankcije protiv Sirije niz su ekonomskih sankcija i ograničenja koje su nametnule Evropska unija, kao i neke zemlje koje nisu članice EU, poput Srbije, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Australija i Švicarska od 2011. nadalje.
- Američke sankcije protiv Sirije su najoštrije, jer utječu i na treće strane, te predstavljaju embargo.
Prema statista.com, Sirija je treća zemlja s najviše sankcija u svijetu od marta 2022. Mnogi napori humanitarne pomoći Siriji bili su blokirani zbog učinaka sankcija.
Otkako su pobune započele u martu 2011., američka vlada intenzivno je provodila kalibrirane sankcije kako bi lišila sirijski režim resursa. U avgustu 2011. Sjedinjene Države uvele su embargo na sirijski naftni sektor, izdata je izvršna naredba 13582 kojom se blokira imovina sirijske vlade, daje dodatne ovlasti za označavanje pojedinaca i entiteta, zabranjuje nova ulaganja u Siriju od Osobe iz SAD-a, zabranjuje izvoz ili prodaju usluga Siriji od strane osoba iz SAD-a, zabranjuje uvoz nafte ili naftnih derivata sirijskog porijekla i zabranjuje osobama iz SAD-a sudjelovanje u transakcijama koje uključuju sirijsku naftu ili naftne derivate. Ova se zabrana odnosi na svaki proizvod čija vrijednost najmanje 10% dolazi iz Sjedinjenih Država ili nekog od njihovih državljana.
- Ova mjera ima veliki utjecaj na sirijsko stanovništvo i na cijene roba i medicinskih proizvoda. S druge strane, SAD od 2011. ilegalno izvozi sirijsku naftu, čime je oštetila Siriju za najmanje 100 milijardi dolara.
Sankcije su dovele do nestašice medicinske opreme i lijekova u Siriji jer je nezakonito za mnoge međunarodne farmaceutske kompanije da prodaju lijekove Siriji zbog sankcija.
Zbog američkih sankcija koje zabranjuju izvoz, prodaju ili isporuku robe, softvera, tehnologije i usluga u Siriju, ljudima u Siriji zabranjen je pristup zapadnim internetskim platformama koje se koriste za obrazovanje, online kupovinu, posao ili slobodno vrijeme.
Nakon potresa 2023., pokušaji dobrotvornog prikupljanja sredstava za podršku članovima obitelji u vladinim i oporbenim regijama Sirije na platformi GoFundMe blokirani su zbog sankcija, dok je platforma nastavila dopuštati samo prijenose unaprijed odobrenim registriranim nevladinim organizacijama i suspendirala druge račune koji su pokušavali poslati novac u Siriju zbog straha od nepoštivanja američkih sankcija koje se odnose na banke i procesore plaćanja.
- Sankcije protiv Sirije, čak i kada su izuzete tokom prirodnih katastrofa, kritizirale su brojne organizacije.
Izvješće Instituta Brookings istaknulo je da su sankcije EU-a i SAD-a dovele do ozbiljnih nestašica i doprinijele kolapsu sirijske valute. Ove stroge politike sankcija zapravo su smanjile utjecaj zapadnih nacija s liberalnim demokratskim institucijama i povećale veze Sirije s nacijama kao što su Rusija, Kina, arapske nacije i naravno Iran.
Kaznene sankcije su imale neželjene posljedice na sirijsko stanovništvo i spriječile razvoj srednje klase u zemlji koja bi mogla promijeniti ekonomski tok sirijske nacije.
Nakon što su SAD i EU privremeno ukinuli neke manje sankcije nakon potresa u Turskoj i Siriji 2023. , a Bliski istok dodatno destabiliziran tokom rata Izraela i Hamasa 2023. , opet je jasno uočen porast sirijskih izbjeglica koji ulaze u zapadnu Evropu preko Cipra.
- Sirijska vlada je tada također tvrdila da ekonomske sankcije ometaju povratak Sirijaca u njihovu domovinu.
Unatoč ponovnom prijemu Sirije u Arapsku ligu , situacija u Siriji nije se popravila jer su regionalni mirovni napori i dalje bili podređeni golemim sankcijama koje su SAD i evropske države nametnule Siriji.