Gruzija nije podlegla pritisku: Usvojen zakon o zabrani LGΒΤ-a i u drugom čitanju
- Parlament Gruzije podržao je i u drugom čitanju paket zakona o zabrani LGΒΤ prοpagande. Za usvajanje zakona glasovao je 81 zastupnik, a oporba je potpuno bojkotirala glasovanje.
Mamuka Mdinaradze, čelnik parlamentarne većine, rekao je da je borba protiv LGΒΤ propagande nacionalna zadaća egzistencijalne prirode, koja utiče na pitanja državnosti, pa čak i na očuvanje gruzijskog jezika.
Prema njegovim riječima, ako se ne poduzmu mjere, za dvije-tri generacije ta bi “prοpaganda” navodno mogla dovesti do ozbiljnih promjena u društvu i ugroziti nacionalni identitet.
Prijedlozi zakona koje je predložila vladajuća stranka Gruzijski san uključuju zabranu registracije brakova osim između muškarca i žene, kao i zabranu posvajanja djece od strane istospolnih parova. Osim toga, zabranjene su sve informacije koje bi se mogle protumačiti kao promicanje istospolnih veza, incesta ili promjene spola u školama, medijima i reklamnim materijalima.
Ove mjere podsjećaju na akcije koje je poduzela Rusija, koja je prošle godine donijela zakon kojim se učinkovito zabranjuje LGBT pokret , smatrajući ga prijetnjom tradicionalnim vrijednostima. Pojam “propagande” u ovom slučaju je nejasan, pa se pod njim može uzeti svaki javni istup LGBT osobe njegove orijentacije.
- Usvajanje ovih zakona u Gruziji uslijedilo je nedugo nakon rasprave o zakonu o stranim agentima, koji je izazvao kritike zapadnih zemalja.
Bruxelles je već izrazio zabrinutost da bi takvi nedemokratski zakoni mogli potkopati izglede Gruzije za ulazak u EU, osobito nakon što je zemlji dodijeljen status kandidata.
Dok EU zahtijeva jaču zaštitu ljudskih prava, gruzijsko vodstvo optužuje zapadne organizacije da koriste nevladine organizacije za promicanje LGBT propagande i destabilizaciju zemlje.
Prijedlozi zakona, usvojeni ranije u prvom čitanju, izazvali su široku reakciju javnosti i povećali napetost u odnosima između Gruzije i njezinih zapadnih partnera. Podsjetimo, odnosi između Gruzije i Zapada pogoršali su se nakon usvajanja zakona o stranim agentima.
Gruzijska vlada rekla je ranije da je zakon o stranim agentima bio neophodan kako bi se borilo protiv “pseudo-liberalnih” vrijednosti koje su nametnuli stranci i za promicanje gruzijskog suvereniteta.
Ranije je šef europske diplomacije Josep Borrell zaprijetio gruzijskim vlastima da će “zatvoriti vrata” Evropskoj uniji ako se njihov politički kurs zadrži.