Skip to content

Izglasanu pomoć od skoro 61 milijardu dolara za Ukrajinu, većinu će potrošiti sami Amerikanci

  • Nakon mjeseci odugovlačenja, Zastupnički dom američkog Kongresa odobrio je vojnu pomoć za Ukrajinu. Članovi su glasovali o paketu vrijednom ukupno blizu 95 milijardi dolara, ali koji je bio razbijen u četiri odvojena prijedloga zakona, jer je glasovanje o Ukrajini bilo odvojeno od glasovanja financiranja za Izrael, koje ima veću podršku i među demokratima i republikancima. 

Ukupna sredstva od 95 milijardi dolara uključuju otprilike 61 milijardu dolara za Ukrajinu; 17 milijardi dolara za Izrael; 8 milijardi dolara za američke saveznike u indo-pacifičkoj regiji, uključujući Tajvan; i 9 milijardi dolara humanitarne pomoći za civile u ratnim zonama, poput Haitija, Sudana i Gaze, iako paket također uključuje zabranu izravnog američkog financiranja Agencije Ujedinjenih naroda za pomoć palestinskim izbjeglicama (Unrwa), agencije koja pruža ključne pomoć Gazi, do marta 2025.

U zakonu o Ukrajini, od 60,8 milijardi dolara, više od trećine tog iznosa, 23,2 milijarde dolara, otići će na popunjavanje arsenala američke vojske koji su smanjeni nakon vojnih opskrba Kijevu, piše ukrajinski medij strana.today.

Još 11,3 milijarde bit će potrošeno na trenutne aktivnosti američke vojske u regiji – na primjer, na obuku oružanih snaga Ukrajine i vojnu prisutnost u zemljama istočnog krila NATO-a.

Na kupnju novog oružja za Ukrajinu potrošit će se 13,8 milijardi dolara. Riječ je i o brzim isporukama i narudžbama oružja koje tek treba biti proizvedeno.

Tu je i oko 8 milijardi za podršku ukrajinskom gospodarstvu (taj će novac ići u ukrajinski proračun za pokrivanje deficita).

Preostala izdvajanja idu za manje potrebe – primjerice, kontrolu trgovine drogom, nuklearnu sigurnost ili jačanje agencija za provođenje zakona.

Međutim, paket označava 10 milijardi dolara financiranja Ukrajine kao povratni zajam kako bi se umirili neki republikanski članovi, piše Guardian.

U posebnom paragrafu prijedlog zakona obvezuje Bidena da u roku od 45 dana predstavi strategiju za daljnju podršku Ukrajini. Mora imati “višegodišnji opseg, postaviti specifične i ostvarive ciljeve te identificirati i odrediti prioritete američkih nacionalnih sigurnosnih interesa”.

Tajnik za medije ruskog predsjednika, Dmitrij Peskov, je o pomoći Ukrajini rekao: “Odluka o pružanju pomoći Ukrajini bila je očekivana i predvidljiva. To će dodatno obogatiti SAD i dodatno upropastiti Ukrajinu, a još više Ukrajinaca će umrijeti.”

Kada će i kakvo oružje stići u Ukrajinu?

Washington Post je izvijestio da će Pentagonu trebati “manje od tjedan dana” da isporuči nešto oružja ukrajinskim oružanim snagama . Kao što je Biden već rekao, oni će biti poslani iz skladišta američke vojske.

Navodno će prve serije uključivati ​​rakete Patriot i topničke granate. Barem je to upravo ono što je Biden naveo u srijedu , kada je rekao da će oružje iz zaliha Pentagona odmah biti prebačeno u Ukrajinu.

Otvoreno je pitanje hoće li biti prebačene rakete ATACMS dugog dometa 300 kilometara. Zakon, s jedne strane, obvezuje Bidena da to učini, s druge strane, dopušta mu da ne prenosi projektile ako predsjednik odluči da će to ugroziti sigurnost Sjedinjenih Država.

U tom će slučaju predsjednik biti dužan objasniti Kongresu razlog odbijanja. Očigledno je riječ o čisto političkom stavu kojim republikanci žele natjerati Bidena da se opravda za ovaj korak.

SAD je do sada poslao Ukrajini otprilike 111 milijardi dolara u oružju, opremi, humanitarnoj pomoći i drugoj pomoći od početka rata prije više od dvije godine.

  • 17 milijardi za Izrael

Od pomoći Izraelu, oko 5,2 milijarde dolara otići će na dopunjavanje i proširenje izraelskih projektila i raketnog odbrambenog sustava; još 3,5 milijarde dolara otići će na kupnju naprednih sustava naoružanja; 1 milijarda dolara za povećanje proizvodnje oružja; 4,4 milijarde dolara za ostale odbrambene potrepštine i usluge Izraelu; i oko 2,4 milijarde dolara za američke operacije u regiji usred rata u Gazi. Postoje i odredbe koje olakšavaju opskrbu Izraela američkim streljivom koje se nalazi u drugim zemljama.

Zakon će također zabraniti sredstva koja idu Agenciji Ujedinjenih naroda za pomoć i rad, koja pruža potporu palestinskim izbjeglicama.

Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz rekao je da odobrenje Doma za pomoć “šalje snažnu poruku našim neprijateljima”.

Premijer Benjamin Netanyahu rekao je da prijedlog zakona “pokazuje snažnu dvostranačku podršku Izraelu i brani zapadnu civilizaciju. Hvala prijatelji, hvala Ameriko!”