Skip to content

Japan nije pozvao Izrael na 79. godišnjicu bombardiranja Nagasakija -Zapadne zemlje odbile poslati svoje ambasadore na ceremoniju

TOKIO, Japan – Ambasadori zapadnih zemalja, uključujući Sjedinjene Države, preskočit će ceremoniju obilježavanja 79. godišnjice bombardiranja Nagasakija nakon što je Izrael ignoriran, kažu zvaničnici.

Gradonačelnik Nagasakija rekao je prošli tjedan da izraelski veleposlanik Gilad Cohen nije pozvan na događaj u petak u južnom japanskom gradu zbog rizika od mogućih protesta zbog sukoba u Gazi.

Ambasade SAD-a i Velike Britanije kažu da zbog toga njihovi ambasadori neće sudjelovati te da će njihove zemlje predstavljati diplomati nižeg ranga, piše The Times of Israel.

Medijski izvještaji govore da će Australija, Italija, Kanada i Evropska unija, koje su zajedno sa Sjedinjenim Državama, Britanijom i Njemačkom prošlog mjeseca potpisale snažno formulirano zajedničko pismo gradonačelniku Nagasakija, slijediti taj primjer.

Američki ambasador Rahm Emanuel neće prisustvovati “nakon što je gradonačelnik Nagasakija ispolitizirao događaj nepozivanjem izraelskog ambasadora”, rekao je glasnogovornik ambasade za AFP. Umjesto toga, Emanuel (64), koji je bio šef kabineta bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obame, otići će na poseban događaj u hram u Tokiju, rekao je glasnogovornik.

Britanska ambasada navodi da ambasadorka Julia Longbottom također neće biti u Nagasakiju, rekavši da nepozivanje Izraela “stvara nesretnu i obmanjujuću jednakost s Rusijom i Bjelorusijom — jedinim drugim zemljama koje nisu pozvane na ovogodišnju ceremoniju.”

Glasnogovornik francuske ambasade kaže da je “odluka da se ne pozove predstavnik Izraela žalosna i upitna”.

Podsjetimo, atomski napad na Hiroshimu i Nagasaki desio se 6. i 9. avgusta 1945. i bio je direktan povod za japansku kapitulaciju 15. avgusta.

Bombardiranje je odobrio predsjednik SAD-a Harry S. Truman, a izvelo ga je Ratno vazduhoplovstvo SAD-a. Ovom prilikom je po prvi put u istoriji u ratu upotrijebljeno nuklearno oružje.

Neki kritičari tvrde da ni iz vojno-strategijskog pogleda nije bilo razloga za upotrebu atomskih bombi. Velika bombardiranja i razaranja japanskih gradova su već bila uništila njihovu vojnu industriju i prehrambenu proizvodnju do te mjere da su bili u kritičnom stanju. Također, tvrde da je Japan pokušavao početi pregovore o kapitulaciji, ali da su ih Amerikanci ignorirali. Umjesto toga, upotrijebili su atomsko naoružanje najviše da bi prestrašili buduće neprijatelje, Sovjetski savez.

Da se Japan nije predao 15. avgusta 1945., Sjedinjene Države su planirale treće atomsko bombardiranje.