Skip to content
Spavanje na radnom mjestu

Japanski poslodavci uveli spavanje na poslu kao radnu obavezu

  • Japanski poslodavci odlučili su da je spavanje na radnom mjestu dio radnih obaveza svakog zaposlenog.

U Japanu zbog spavanja na poslu nećete dobiti otkaz. Umjesto toga, odvajanje vremena za spavanje smatra se plemenitim i znak je predanosti poslodavaca. Japan je poznata zemlja po svojoj teškoj kulturi i marljivom radu.

Tamo je popularan i izraz “inemuri” koji označava spavanje na poslu. Ovaj pojam opisuje radnu kulturu u Japanu gdje se od zaposlenika očekuje da postignu visoku razinu predanosti. Tu se ne misli da će zaposleni u mnogim firmama dobiti nekoliko minuta da sklope oči ispred svog računara, već će na raspolaganje dobiti sobu za spavanje.

Odlučili su to nakon što je novo istraživanje pokazalo da pospanost zaposlenih, koja onda utiče na radnu efikasnost, japanske kompanije godišnje košta čak 138 milijardi dolara, piše Novac.hr.

Stoga je prijedlog poslodavaca i japanskog Ministarstva zdravlja da zaposleni dobije barem pola sata za spavanje u ranom poslijepodnevu. Nextbeat, japanska IT kompanija, odmah je prihvatila taj trend pa je za svoje zaposlene odmah uspostavila dvije, kako kažu, “strateške spavaće sobe”.

Sobe su opremljene uređajima za blokiranje buke, krevetima i sofama, a mobilni, tableti i laptopi su najstrože zabranjeni.

Spavanje na radnom mjestu

To se posebno odnosi na tehnološke, dizajnerske i proizvodne tvrtke u kojima zaposlenici moraju naporno raditi kako bi završili projekte u kratkom vremenskom razdoblju. Stoga se spavanje na poslu smatra načinom poboljšanja učinka i produktivnosti zaposlenika.

Priznaju to ne samo poslodavci nego i kolege. Mnogi su zaposlenici ponosni kada mogu spavati na poslu jer se to smatra znakom velike predanosti i predanosti poslu.

Općenito, u Japanu se spavanje na poslu smatra pozitivnom stvari i priznaje se kao način poboljšanja učinka i produktivnosti zaposlenika. To pokazuje da Japan ima jedinstven i drugačiji pogled na spavanje na poslu u odnosu na druge zemlje.

Izvor: rtvbn/pozitivan stav