Skip to content

Muškarci su je obožavali, a ženama je bila uzor: Bila je jedna od najvećih zvijezda Kraljevine Jugoslavije čije su pjesme skupo plaćane

Sofka Nikolić je, mnogi kažu, bila zvijezda Kraljevine Jugoslavije. Rođena je 1907. godine u mjestu Tabanovići kod Šapca. Njena majka Persa također je bila pjevačica. Mati joj se poslije preudala i ostavila petoro djece. Sofka je kao najstarija preuzela brigu o braći i sestrama i kao mlada otkrila je svoj talenat i odlučila da joj je muzika životni poziv, a za vrlo kratko vrijeme osvojila je srca mnogih. No sve se završilo nakon što je izgubila kćerku.

Prvu je ploču snimila u Berlinu kad je imala 19 godina. Na ploči su bile pjesme Kolika je Jahorina planina i Kad bi znala, dilber Stano.

Pred beogradskom publikom je prvi put nastupila sa 20 godina u kafani “Bumskeler”. Zarađivala je nevjerovatnu sumu novca za veče, a onda su uslijedili veliki hitovi poput “Cojle Manojle” i “Kolika je Jahorina planina”. Ponude su se redale, nastupala je skoro svaku večer i snimila nevjerovatnih 55 pjesama za godinu i po dana. Njen glas se čuo od Budimpešte, preko Beča i Berlina do Pariza.

U kafanama u Kraljevini Jugoslaviji nije se moglo naći mjesto kada bi tamo pjevala Sofka Nikolić.

“Sofka nije bila kraljica sevdaha, to je bila Vuka Šeherović. Sofka nije bila ni kraljica Skadarlije, veoma malo je pjevala tamo. Sofka je bila kraljica narodne predratne muzike ili najbolji naziv koji bismo za Sofku dali je – prva naša estradna zvijezda” objašnjava Saša Spasojević, istraživač predratne muzike i biograf Sofke Nikolić.

Prije Sofke, kafanske pjevačice su bile veoma malo zastupljene na nosačima zvuka. Sofka Nikolić je bila prva pjevačica koja je snimila u nizu 16 pjesama, i neke pjesme su prvi put snimljene kao što je njena pjesma „Svu noć mlada“ – ističe Spasojević.

Po desetinu puta za večer pjevala je svoje hitove ‘Alipaša na Hercegovini’, ‘Kolika je Jahorina planina’, ‘Cojle manojle’. Sofka je za 17 mjeseci snimila čak 55 ploča, a to za rukom nije pošlo čak ni čuvenom pjevaču i harmonikašu Bori Janiću.

Ploče je snimala u Beogradu, ali i za mnoge pjevače tog vremena nedostižnom Parizu i Berlinu. Bila je i prva pjevačica čiji su se nastupi uživo prenosili na Radio Beogradu.

Njen privatni život je bio glavna tema novinara koji su je pratili u stopu. Firme su organizovano dolazile na njene nastupe i trošile do zadnje pare kako bi joj platili da pjeva čak i po deset puta jednu te istu pjesmu.

I sve to trajalo je do njene 33 godine. Sve je krenulo nizbrdo 1936. kada joj umire kćerka, 17-godišnja Mariola i od tuge je zanijemila. Tu tragediju nikad nije preboljela, a i sama je isticala da joj je to uništilo život.

Pred Drugi svetski rat se povlači u Bijeljinu, gdje joj je majka živela. I poslije 50-ih se ponovo vraća u Beograd, i pjeva po restoranima i kafanama ali to nije bila više ta Sofka iz 20-ih i 30-ih godina .

Umrla je u staračkom domu u Banji Koviljači 1982. godine, a jedan sokak u Bijeljini nosi njeno ime.