IDF “privremeno” širi okupaciju nad Sirijom. Kako će Sirijci vratiti naftna polja od SAD-a i Kurda?
- Turska i Izrael vrše zračne udare na lokacije širom Sirije.
Izraelske zračne snage nastavile su sa zračnim udarima na Siriju, napadajući luke i skladišta projektila u Latakiji i Tartousu, dok se izraelske trupe pomiču dublje izvan sirijske Golanske visoravni, šireći svoju okupaciju.
Izrael je pogodio gotovo 500 ciljeva, uključujući protivzračne sisteme, vojne aerodrome, pogone za proizvodnju oružja, borbene avione i projektile. Osim toga, pogodili su objekte sirijske mornarice u luci Al-Bayda i luci Latakia, gdje je bilo usidreno 15 brodova sirijske mornarice.
- Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da je odobrio kampanju bombardovanja kako oružje ne bi palo u ruke pobunjeničkih boraca. Rekao je da će Golanska visoravan (međunarodno priznati teritorij Sirije) zauvijek ostati pod vlašću Izraela. Dan ranije je izjavio “Vodimo rat na 7 frontova, a možda se pridruži još jedan front.“
Izraelske kopnene snage takođe su se pomjerile dublje iz okupirane Golanske visoravni, proširujući okupaciju. Trupe su zauzele ono što je prethodno bilo demilitarizovana tampon zona u, kako je UN rekao, kršenju sporazuma o razdruživanju iz 1974. između Izraela i Sirije.
Gledajući mapu, IDF se širi i zauzima sirijski teritorij uz granicu s Libanom, što nas dovodi do zaključka da će IDF imati kontrolu nad bokovima Libana.
Odgovarajući na jučerašnji zahtjev Francuske da IDF napusti tampon zonu između Izraela i Sirije, Izrael navodi : “To je bilo potrebno iz obrambenih razloga zbog prijetnji koje predstavljaju džihadističke skupine koje djeluju u blizini granice, kako bi se spriječio scenarij sličan onom od 7. oktobra na ovom području”, kažu u MVP-u, dodajući da je operacija “ograničena i privremena”.
- Izraelske trupe krenule su jučer prema Crvenim brdima u blizini Hadera (provincija Quneitra).
Prema arapskim medijima, izraelska vojska nastavlja napredovati izvan nekadašnje tampon zone u blizini granice do naselja Katana, 21 kilometar od Damaska. Također pišu da su izraelske trupe ušle u nekoliko sela u predgrađu Damaska, ali ta informacija nema vizualnu potvrdu. Izraelska vojska je okupirala sela i gradove Arna, Baqasem, Al-Rayma, Qalaat Jandal, Hina, Al-Hussainiya i Jiata Al-Khashab u južnoj regiji prema Damasku, javljaju lokalni mediji.
Istovremeno, skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je zauzela Damask, još uvijek nije javno komentirala niti osudila izraelsku invaziju (poput Turske, koja se smatra glavnim pokroviteljem skupina koje su svrgnule Bashara al-Assada).
- Arapske zemlje koje predstavlja Egipat i Liga arapskih država već su kritizirale ovo kao nezakonitu okupaciju Sirije, piše The Washington Post.
IDF je tražio od stanovnika sirijskog grada Al-Hurriya u sjevernom dijelu Quneitra da ga evakuiraju. Od jutros, izraelska vojska jača svoje snage oko sirijskog grada Al-Baath.
“Godinama smo se pripremali za ovo, ali nikada nismo vjerovali da ćemo to doista učiniti na ovoj razini intenziteta”, rekao je visoki zvaničnik izraelskih zračnih snaga za lokalni TV kanal, komentirajući bombardiranje Sirije.
- U isto vrijeme, SAD je podržao izraelsku invaziju na Siriju.
U međuvremenu, zona borbe između pro-turskih snaga i Kurda se širi u Siriji.
Val turskih zračnih napada širom sjeverne Sirije i AANES-a na civilnu infrastrukturu sjeverne Sirije. Turske zračne snage jučer su izvele zračni napad na tvornicu cementa Lafarge između Kobanea i Ain Isse Borci SDF-a sudjeluju u teškim sukobima sa snagama koje podržava Turska u blizini mosta Qaraqozaq, Kobanija i brane Tishrin — Mazloum Abdi.
- Turska artiljerija i zračni napadi na branu Tishreen/crtu fronte Qara Qozak se i danas nastavljaju.
Turski zračni napad pogodio je jučer zgradu obavještajne službe “Opšta sigurnost” koja pripada SDF-ovoj miliciji u gradu Raqqa. Ovo je prvi zračni napad te vrste na grad Raqqa i prvi zračni napad od 2017.
Eksplozije koje su se dogodile jučer navečer u području Qamishli, za koje se prvobitno vjerovalo da su izraelski napadi, zapravo su bili turski zračni napadi. TSK je uništio opremu (vozila, streljivo i oružje) koju su SDF/YPG zaplijenili iz zaliha SAA-e. Odjel za vojne operacije preuzima kontrolu nad naftnim poljem Al-Taym u pustinji Deir Ezzor, koje proizvodi 5000 barela u 24 sata.
- Sirijska naftna polja pod kontrolom SAD-a i Kurda
U Siriji bi se ‘euforija vrlo brzo mogla pretvoriti u frustraciju’, kaže Mohamad Elmasry, profesor na Institutu za diplomske studije u Dohi, javlja Al Jazeera.
Jedan od najvećih izazova bit će preuzimanje kontrole nad izvozom nafte, koji je do 2011. činio četvrtinu prihoda Sirije, većina naftnih polja u sjeveroistočnim područjima je pod kontrolom SAD-a i Sirijskih demokratskih snaga predvođenih Kurdima.
Postupci SAD-a u Siriji, uključujući njihovu nezakonitu trgovinu sirijskom naftom, prouzročili su izravne i neizravne gubitke od oko 107,1 milijardi dolara u sirijskom naftnom i plinskom sektoru od 2011. do juna 2022.
- Drugi izazov bit će ukidanje sankcija koje su kočile izvoz poljoprivrednih proizvoda iz zemlje.
Grupe za ljudska prava upozoravaju na sve gore uslove u sjeveroistočnoj Siriji, gdje je zbog borbi između snaga koje podržava Turska i kurdskih snaga raseljeno više od 100.000 ljudi.
- Šta je na kocki za Kurde u Siriji?
Na početku građanskog rata u Siriji, Kurdi su odvojili samoupravljajuću teritoriju na istoku zemlje, odvojivši se od Assadove vlade i pobunjenika koji su joj se protivili. Kurdi su ovu teritoriju odbranili formiranjem Sirijskih demokratskih snaga (SDF) u čijem su sastavu i arapski borci. Snage koje podržava SAD istjerale su ISIL iz velikih područja Sirije, uključujući Raqqu, glavni grad njihovog samoproglašenog halifata.
Ali Turska, koja se protivi nezavisnoj kurdskoj državi u blizini svojih granica, glavnu kurdsku frakciju SDF-a smatra “terorističkom” grupom i finansira sirijske pobunjeničke borce – poznate kao Sirijska nacionalna armija (SNA) – da se bore protiv njih.
- S novim vodstvom u Damasku, s kojim se SNA udružila, Kurdi se suočavaju s novim prijetnjama za svoju teritoriju.
SNA je već potisnula Kurde iz grada Manbija. Drugi pobunjenički borci tvrde da su zauzeli grad Deir Az Zor, kojeg su Kurdi nakratko držali nakon što su Assadove snage pobjegle, i kažu da će ići dalje na istok.
Dok bi pobunjenici i dalje mogli tražiti neku vrstu sporazuma s Kurdima kako bi ih uključili u novi politički poredak, to bi vjerovatno zahtijevalo prihvatanje određenog stepena kurdske autonomije na istoku.
To bi također moglo razbjesniti Tursku, za koju se sada čini da je jedan od glavnih mešetara moći u Siriji.