Skip to content

KAKO JE JEDNA ŽENA PREŽIVJELA SA 32 MUŠKARCA SEDAM GODINA NA PUSTOM OSTRVU

Otok Anantahan je otočić u Marijanskom arhipelagu u Tihom oceanu, a upravo se na ovom otočiću koji se prostire na površini od samo 33 četvorna kilometra dogodila senzacija tokom Drugog svjetskog rata!

Slučaj se dogodio od 1945. do juna 1951., kada su Japanka Kazuko Higa i 32 muškarca bili zarobljeni na otoku Anatahan i živjeli zajedno sedam godina. I ova jedna žena i dva pištolja postali su fitilj želje i ubijanja, a životi 33 ljudi razotkrili su zloću ljudske prirode. Događaj je poznat kao “Incident na otoku Queen Anantahan”, piše Stil.

Otok Anantahan

Pred kraj Drugog svjetskog rata (1944.), muž Shoichi Higa i njegova žena Kazuko živjeli su na otoku Anatahan. Bili su uzgajivači kopre. Tamo su živjeli Japanci. Bilo je otočana koji su radili na farmama, ali su svi otišli.

Shoichi je bio zabrinut za svoju sestru na Saipanu, pa je otputovao tamo, ostavivši ženu da vodi farmu. Pokušao se vratiti, ali je bio blokiran zbog ratne mobilizacije. Nažalost, Shoichi Higa se nikada nije vratio, a njegova žena je ostala usamljena. Ali tu je još uvijek bio njegov šef, a Kazuko se na kraju nagodila s Kikuichirom Higom.

Kazuko Higa

Jednog su dana američki avioni bombardirali japanske brodove, a 31 preživjeli, svi muškarci, stigli su do otoka Anatahan. Bili su u rasponu godina od kasnih tinejdžerskih godina do kasnih dvadesetih.

Ako ste jedina žena na otoku i okružena s 31 muškarcem, nevolje bi se mogle spremati. I nevolje su se dogodile. Neki su Kazuko opisali kao ne baš lijepu, a njezine postojeće fotografije idu u prilog njihovim stavovima. Ali to što je bila jedina žena značilo je da je bila jedini predmet želje muškaraca.

Tada je umro njezin partner Kikuichiro.

Neki su govorili da ga je ubio Gensaburo Yoshino 1946., ali jedno je bilo sigurno. Bez svog partnera, Kazuko je sada preuzela njegovo mjesto kao vođa otoka. Sada je bila slobodna, a muškarci su je htjeli imati. Došlo je do rivalstva između muškaraca, a njihov kapetan Ishida pokušao je popraviti razdor oženivši jednog od njih za Kazuko.

Riichiro Yanagibashi bio je njezin novi partner, ali se ubrzo nakon toga utopio. Kazuko se ponovo udala, ali svaki put je završilo još jednom nasilnom smrću. Dobar primjer bio je Gensaburo Yoshino, navodni ubica Kikuichira koji je izboden na smrt.

Ukupno je umrlo 11 muškaraca, a postalo je jasno da su se ubijali zbog nje.

U međuvremenu, dok su se muškarci borili oko jedne jedine žene na otoku, rat je bio gotov, a pamfleti su bačeni na Anatahan kako bi najavili njegov kraj. Ipak, Japanci su vjerovali da je to lažna uzbuna.

Izbavljenje sa ostrva

Na kraju, ostalo je samo 19 ljudi, da bi shvatili da je jedina opasnost na ostrvu zapravo žena, koja treba da bude uklonjena kako bi se sukobi okončali. Ubrzo su počeli da kuju plan njenog ubistva, dok ju je jedan muškarac upozorio na opasnost koja joj se sprema. Svađa nije bila samo oko Kazuko, već i oko toga tko će biti vođa male kolonije.

Godine 1951. ona je pobjegla u dubine džungle i preživjela 33 dana, a pronašao ju je američki ratni brod i spasio.

Kazuko nakon njezina spašavanja Foto: Paleric

Kad su Amerikanci poslali pisma članova obitelji tih muškaraca u kojima su ih pozivali da se predaju jer je rat završio, Japanci su tek onda povjerovali. Nakon toga mahali su bijelim zastavama vidjevši američke avione. Amerikanci su poslali čamce do Anatahana da pokupe Japance. Drugi svjetski rat za njih je konačno završio, šest godina nakon toga!

Predaja 19 japanskih skitnica na Anatahanu 1951. Foto: Paleric

Priča se da se Kazuko s vremenom vratila na Okinawu, gdje je sasvim slučajno naletjela na svog prvog muža. Ponovo su postali muž i žena. Život ima način da stvari zaokruži, piše Paleric.

Mnogo godina kasnije, Hollywood je priču o Kazuko i 32 muškarca pretvorio u film.