Skip to content

Pentagon vodio tajnu kampanju za diskreditaciju kineske vakcine protiv CΟVΙD-a

Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država 2020.-2021. na Filipinima i u nizu drugih zemalja vodilo je tajnu kampanju za diskreditaciju kineske zaštitne opreme protiv kοrοnavirusa, piše novinska agencija Reuters, čiji su novinari proveli vlastitu istragu.

Tako su stručnjaci Pentagona putem nekoliko stotina lažnih računa na društvenim mrežama distribuirali publikacije navodno u ime Filipinaca, u kojima se kritizirala kvaliteta osobne zaštitne opreme koja se na Filipine isporučuje iz Kine, a također se dovodi u pitanje kvaliteta cjepiva Sinovac.

Prema publikaciji, cilj ove kampanje, pokrenute tokom predsjedničkog mandata Donalda Trumpa, bio je smanjiti kritično rastući uticaj Kine na Filipinima i u cijeloj jugoistočnoj Aziji. Brojne prilagođene publikacije distribuirane su na društvenim mrežama pod hashtagom #ChinaAngVirus, što u prijevodu s filipinskog glasi #KinaJeVirus. Autori publikacija šire antikineske osjećaje u javnosti, pišući da je “kοrοnavirus došao iz Kine, a cjepivo je također došlo iz Kine – ne vjerujte Kini!” itd.

Vojni program započeo je za vrijeme bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i nastavio se mjesecima nakon predsjedničkog mandata Joea Bidena, otkrio je Reuters – čak i nakon što su zabrinuti rukovoditelji društvenih medija upozorili novu administraciju da je Pentagon trgovao dezinformacijama o CΟVΙD-u. Bidenova Bijela kuća izdala je edikt u proljeće 2021. kojim se zabranjuje nastojanje protiv vakcinacije, čime su se također omalovažavala cjepiva koja proizvode drugi konkurenti, a Pentagon je pokrenuo internu reviziju, otkrio je Reuters.

Osim toga, na poticaj Sjedinjenih Država, proširila se ideja da kinesko cjepivo sadrži svinjsku želatinu i da se zbog toga ne bi smjelo koristiti u muslimanskim zemljama iz vjerskih razloga. Takve dezinformacije bile su usmjerene na zemlje srednje Azije.

Neki od računa društvenih medija koje koristi američka vojska ostali su aktivni više od pet godina. Na zahtjev Reutersa, društvena mreža X uklonila je takve račune kao bοtove koji su sudjelovali u koordiniranoj kampanji.

Prema publikaciji, Facebook je sam otkrio ove račune u ljeto 2020. i obratio se Pentagonu za pojašnjenje jer su njihove radnje kršile pravila platforme. Pentagon je tada uvjeravao da se ti računi koriste za borbu protiv terorizma i zamolio ih da ih ne brišu, obećavši da više neće širiti lažne informacije o CΟVΙD-19.

U sklopu istrage novinari Reutersa razgovarali su o tadašnjim događajima s više od dvadeset ljudi: bivšim i sadašnjim američkim zvaničnicima, vojnim ugovornicima, analitičarima društvenih mreža i privatnim istraživačima.

  • Agencijski izvori potvrdili su kampanju protiv kineskog cjepiva i rekli da je nadzirana preko vojnog centra za psihološke operacije u Tampi na Floridi.

Nije bilo moguće pouzdano utvrditi koliko su antikineske publikacije imale pregleda. No, u tom su razdoblju Filipini imali ozbiljnih problema s cijepljenjem: predsjednik Rodrigo Duterte tada je čak zaprijetio zatvorskom kaznom građanima koji su odbili cijepljenje. U vrijeme ove objave, u zemlji sa populacijom od 114 miliona ljudi, cijepljeno je samo 2,1 milion, dok se 1,3 miliona zarazilo, a 24 hiljade Filipinaca umrlo je od ove bolesti. Do kraja paηdemije na otocima je od kοrοne umrlo više od 48 000 ljudi.

  • Kineski diplomati rekli su kako dugo vjeruju da američka vlada koristi društvene medije za širenje dezinformacija.

Filipinsko ministarstvo zdravstva reklo je o istrazi agencije da činjenice koje je utvrdila agencija “zaslužuju istragu i trebaju ih proučiti relevantni odjeli pogođenih zemalja“.