Skip to content
chili-paprika

Ljute-chili paprike usporavaju širenje raka

Kapsaicin, ključni sastojak ljutih paprika koji im daje takav ukus, može da uspori širenje raka pluća, kažu američki naučnici sa Univerziteta Marshal u Zapadnoj Virdžiniji.

Naučnici su proučili efekte kapsaicina na tri tipa ćelija raka u laboratoriji. Tim naučnika otkrio je da je taj sastojak zaustavio prvi korak širenja raka, poznat kao metastaza, piše Daily Mail.

Testovima na miševima koji su se borili sa širenjem metastaza utvrđeno je da su oni koji su unosili kapsaicin imali manja područja agresivnih ćelija raka u plućima.

Daljim testovima je utvrđeno da je kapsaicin suzbio metastaze raka pluća blokirajući protein koji igra ključnu ulogu u rastu ćelija.

“Rak pluća i drugi oblici raka obično metastaziraju na sekundarne lokacije kao što su mozak, jetra ili kosti, što otežava liječenje,” rekao je Jamie Fridman, autor studije. On je rekao da istraživanje ukazuje da kapsaicin iz ljutih paprika može da predstavlja novu terapiju protiv metastaza kod pacijenata oboljelih od raka pluća.

Dodao je da je za kliničku upotrebu kapsaicina potrebno prevladati njegove neprijatne propratne efekte kao što su gastroinestinalna iritacija, grčevi u stomaku i osjećaj pečenja ili gorenja.

U Britaniji se godišnje registruje 46.400 slučajeva raka pluća i 35.500 smrtnih ishoda. U SAD, godišnje se dijagnostikuje oko 230.000 novih slučajeva ove bolesti, koja ubije oko 140.000 ljudi.

Većina pacijenata koja dobije rak pluća, koji je u ranoj fazi bez simptoma, su pušači ili bivši pušači. Tek svaki deseti pacijent je živ pet godina nakon dijagnostikovanja, jer se bolest obično već proširila na druge organe.

Naučnici kažu da kapsaicin aktivira ćelijski receptor TRPV1, koji kontroliše kojim supstancama rastuće ćelije raka mogu da se hrane. Boreći se protiv ovog receptora, rast ćelija pretvara se u samouništavajući proces i kako sve više ćelija raka odumire, tako tumοr prestaje da raste.

Drugi eksperimenti su pokazali da porodica jedinjenja u koja spada kapsaicin mogu da ubijaju ćelije raka napadom na mitohondrije, njihovo glavno uporište.