Skip to content

Meksički predsjednik: KAKO SJEDINJENE DRŽAVE MOGU GOVORITI O LJUDSKIM PRAVIMA…?

Meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador kritizirao je američki State Department jer je optužio Meksiko za “kršenje ljudskih prava” dok ‘Bidenov režim radi na zatvaranju bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, izručenju Juliana Assangea i bombardiranju plinovoda Sjeverni tok’.

Američki State Department je u ponedjeljak objavio svoje godišnje izvješće o “Praksama ljudskih prava”. Publikacija je kritizirala postupanje administracije Lopeza Obradora prema novinarima i tvrdila da su u Meksiku “nekažnjivost i iznimno niske stope kaznenog progona ostali problem za sva kaznena djela, uključujući kršenja ljudskih prava i korupciju”.

U oštrom prijekoru emitiranom tijekom dnevne konferencije za novinare, predsjednik Meksika Lopez Obrador opisao je optužbe kao politički motivirane i rekao da američki očiti dvostruki standardi znače da se izvješće “ne bi trebalo shvatiti ozbiljno”.

Da vidimo, ljudska prava? Zašto ne pustite Assangea?” upitao je, misleći na zatvorenog izdavača WikiLeaksa koji se suočava s potencijalnim izručenjem SAD-u zbog optužbi za špijunažu nakon što je otkrio ratne zΙοčine koje su počinile američke snage u inozemstvu. “Ako govorite o novinarstvu i slobodi, zašto držite Assangea?

Ako govorite o činovima nasiΙja, kako to da nam nagrađivani američki novinar kaže da je vlada Sjedinjenih Država sabotirala rusko-europski plinovod?” nastavio je meksički predsjednik misleći na istraživačkog novinara Seymoura Hersha, dobitnika Pulitzerove nagrade, koji je objavio da Bidenova administracija stoji iza sabotaže plinovoda Sjeverni tok.  Bijela kuća odbacila je Hershove optužbe, objavljene prošlog mjeseca, kao “potpuno Ιažne”.

Zašto je kartelu, ili nekoliko kartela, dopušteno djelovati u Sjedinjenim Državama, slobodno distribuirajući FENΤΑΝIL koji toliko šteti mladima u toj zemlji? Uz dužno poštovanje, to je njihova priroda“, rekao je Lopez Obrador o američkoj vanjskopolitičkoj eliti, dodajući “oni ne žele napustiti Monroeovu doktrinu i… takozvanu Manifest Destiny.”

Američki dužnosnici koji stoje iza izvješća“, istaknuo je , “vjeruju da su vlada svijeta, a vide samo mrvicu u drugima. Ali ne vrijedi se zbog toga ljutiti“, objasnio je, napomenuvši “da su jednostavno takvi”.

Meksički predsjednik je također stao u obranu Donalda Trumpa, rekavši da bi potencijalna optužnica protiv bivšeg predsjednika mogla biti potez kojim bi se spriječio njegov pokušaj ponovnog izbora.

State Department odgovorio na izjave meksičkog predsjednika

Optužbe o umiješanosti američke vlade u napad na plinovod Sjeverni tok i sudsko uznemiravanje bivšeg predsjednika Donalda Trumpa “očito nisu istinite“, rekla je Karine Jean Pierre, glasnogovornica State Departmenta, odgovarajući na izjave predsjednika Meksika. Riječ je o tvrdnjama koje, “očito nisu tačne. I želim da to bude jasno”, rekla je glasnogovornica.

Zatim je odgovorila na riječi kojima je Lopez Obrador spomenuo konzumaciju fentaniΙa u SAD-u.  “To je globalni problem, a ne američki. Trgovina drοgοm uzrokuje štetu društvu, nepotrebne smrti i patnju ne samo ovdje nego i u Meksiku”, odgovorila je glasnogovornica.