Meta će ukinuti zabranu arapske riječi ‘shaheed’ (šehid) na Facebooku i Instagramu samo ako se ne dijeli uz signale nasilja
Iz Mete Platforms, koja je matična kompanija Facebooka i Instagrama, saopštili su u utorak da će ukinuti zabranu arapske riječi ” shaheed ” (šehid) ili “mučenik” na engleskom, nakon što je nadzorni odbor tokom godine utvrdio da je pristup diva društvenih medija “preširok”.
“Odbor je preporučio dopuštanje upotrebe riječi “shaheed” u svim slučajevima osim ako sadržaj na drugi način krši naša pravila ili se dijeli uz jedan ili više od tri signala nasilja.”
“Obavezali smo se provesti vježbu označavanja kako bismo ispitali vrste sadržaja koji bi bili dopušteni na našim platformama ako uzmemo u obzir samo tri signala nasilja koje je Odbor identificirao u svom mišljenju, a ne širi skup od šest signala koje je Meta prvobitno predložila u našem zahtjevu za savjetodavno mišljenje o politici”, stoji u izjavi koju je podijelila Meta.
Prema kompaniji, TRI SIGNALA UKLJUČUJU “vizualni prikaz naoružanja/oružja, izjavu o namjeri ili zagovaranje korištenja ili nošenja oružja/oružja ili referencu na određeni događaj.”
Meta je godinama bila kritizirana zbog svog rukovanja sadržajem koji uključuje Bliski istok, uključujući i studiju iz 2021. koju je sama naručila Meta, a koja je utvrdila da njezin pristup ima “štetan utjecaj na ljudska prava” na Palestince i druge korisnike njezinih usluga koji govore arapski. Te su kritike eskalirale od početka rata između Izraela i Hamasa.
Nadzorni odbor, koji financira Meta, ali djeluje nezavisno, započeo je svoju reviziju prošle godine jer je riječ uzrokovala više uklanjanja sadržaja na platformama kompanije nego bilo koja druga riječ ili izraz.
Pregledom u martu je utvrđeno da Metina pravila o “shaheedu” nisu uzela u obzir raznolikost značenja te riječi i rezultirala su uklanjanjem sadržaja koji nije bio usmjeren na hvaljenje nasilnih radnji. “Shaheed” se koristi na različite načine u mnogim zajednicama diljem svijeta iu različitim kulturama, religijama i jezicima.
Nadzorni odbor pozdravio je promjenu, rekavši da je Metina politika vezana uz riječ dovela do cenzure miliona ljudi na njezinim platformama.