
Na pragu stomatološkog čuda: Ljudima bi mogli izrasti novi zubi
- Japanski znanstvenici započeli su ispitivanja na ljudima novog lijeka osmišljenog za ponovni rast ljudskih zuba, nudeći potencijalnu alternativu tradicionalnim implantatima i protezama.
Lijek, TRG-035, djeluje inhibirajući protein USAG-1, koji potiskuje razvoj zuba.
U ispitivanjima na životinjama uspješno je aktivirao uspavane zubne pupoljke i doveo do rasta novih zuba kod miševa i tvorova. Početno ispitivanje na ljudima, koje se provodi u Sveučilišnoj bolnici u Kyotu, uključuje 30 odraslih osoba u dobi od 30 do 64 godine kojima nedostaje barem jedan zub.

Ova prva faza procijenit će sigurnost lijeka prije nego što se prijeđe na pedijatrijska ispitivanja usmjerena na djecu s kongenitalnom agenezom zuba, stanjem u kojem se trajni zubi nikada ne formiraju.
Ako bude uspješan, istraživači se nadaju da će tretman komercijalno pokrenuti do 2030. godine, pozicionirajući ga kao revolucionarno biološko rješenje za gubitak zuba i potencijalnu zamjenu za umjetne implantate.
“Želimo učiniti nešto kako bismo pomogli onima koji pate od gubitka ili odsutnosti zuba“, rekao je za The Mainichi Katsu Takahashi, voditelj stomatologije u institutu za medicinska istraživanja u bolnici Kitano u Osaki.
“Iako do danas ne postoji tretman koji pruža trajno izlječenje, smatramo da su očekivanja ljudi u pogledu rasta zuba velika”, dodao je.
Još 2021. godine znanstvenici sa Sveučilišta u Kyotu, koji će također biti uključeni u buduća ispitivanja na ljudima, otkrili su monoklonsko antitijelo (tehnika koja se obično koristi u borbi protiv raka) koje je poremetilo interakciju između USAG-1 i molekula poznatih kao protein koštane morfogeneze ili BMP.

“Znali smo da suzbijanje USAG-1 pogoduje rastu zuba. Ono što nismo znali bilo je hoće li to biti dovoljno”, rekao je tada u izjavi za medije Katsu Takahashi.
Tokom studije, koja traje 11 mjeseci, usmjerena je na 30 muškaraca. Lijek će se primjenjivati intravenozno kako bi se dokazala njegova učinkovitost i sigurnost, a srećom, u prethodnim studijama na životinjama nisu zabilježene nuspojave.