NAJMOĆNIJI GUSAR SVIH VREMENA BILA JE ŽENA
Kineskinja koja je živjela za vrijeme dinastije Qing, naziva se najuspješnijim gusarom u istoriji.
Njeno ime je bilo Zheng Yi Sao, ili Madame Ching, i stoji kao izvanredna figura u analima piratstva, prkoseći rodnim normama i uzdižući se do najuspješnijeg pirata u istoriji koja je živjela u dinastiji Qing u drevnoj Kini i u jednom trenutku komandovala flotom od oko 1800 brodova sa više od 70000 ljudi, užasavajući Carsku mornaricu.
Rođena je u Kantonu, regiji Guangdongu u Kini krajem 18. vijeka.
1801. godine, kada je imala 26 godina, zapela je za oko zloglasnom zapovjedniku flote Crvene zastave, Zheng Wenxianu, zatražio je njenu ruku i otkupio je.
Nakon što ju je oženio, Cheng I je tretirao Ching Shih kao sebi jednaku, prepoznajući njenu inteligenciju, vještine vođenja i žestoku odlučnost. U početku su otišli u Vijetnam, gdje je gusarski život bio unosan. Pod njegovim vodstvom brzo se prilagodila životu na otvorenom moru i postala aktivna gusarska zapovjednica u floti, sudjelujući u napadima, strateškom planiranju i donošenju odluka.
Nažalost, nakon samo godinu dana, pirati koji su bili saveznici u Vijetnamu, sada su se ponovo našli u nadmetanju za ograničene resurse kineske obale. Tada su Zhengovi počeli da rade na gusarskom savezu.
Godine 1804/05. osnovali su konfederaciju od šest vođa pirata, od kojih je svaki komandovao flotom i svi su bili pod svojom vrhovnom komandom. Pa, službeno njegova vrhovna komanda, ali to će se promijeniti kada se 1807. godine utopio u Taifunu, u dobi od 42 godine.
Bez oklijevanja Zheng Yi Sao je preuzela vodstvo njegovom nadgusarskom konfederacijom uz podršku Zheng Yijevog usvojenog sina Zhang Baoa, sa kojim je stupila u vezu i kasnije se udala. Stekla je nadimak “Zmajeva dama”
Nakon što su preuzeli kontrolu nad konfederacijom, Zheng Yi Sao i Zhang Bao su stupili u intimni odnos. I dobro je vodila, delegirajući komandu nad svojom flotom svom usvojenom sinu i ljubavniku (zanemarujući oboje, tradiciju žalosti i tabu incesta – što ipak nije umanjilo njen autoritet) i primjenjujući strogi kodeks pravila.
Do 1808. godine (kada je imala 33 godine) njen savez je pod svoju kontrolu stavio cijelu obalu provincije Guangdong (crveni dio na slici), tako da je to popriličan dio obale koju su tamo kontrolirali) i brodovi koji su plovili vodama južne Kine su imali da im plati za zaštitu – dakle u osnovi svi brodovi jer je velika većina trgovačkih puteva išla na jug. Trgovina solju i opijumom takođe je postala piratski monopol.
Madam je preuzela potpunu kontrolu nad flotom Crvene zastave, zapovijedajući nad 1700 brodova i 70 000 pirata, i učvrstila svoju poziciju najmoćnijeg i najstrašnijeg vođe gusara svog vremena. Njeni brodovi su ušli u sukob sa nekoliko velikih sila, kao što je Istočnoindijska kompanija, Portugalsko carstvo i Veliki Qing.
A sada je caru konačno bilo dosta. Problem pirata je očigledno bio van kontrole.
Tako je 1809. godine poduzeo očajničku mjeru zabrane svakog pomorskog saobraćaja, sva se roba morala prevoziti kopnom. Ali dobro, gladni pirati nisu nužno pitomiji od dobro uhranjenih, tako da se taj plan nekako izjalovio. Shvativši da je obala mrtva, počeli su ploviti rijekama, napredujući u unutrašnjost. Toliko su uplašili ljude, da su ubili svakog stranca na vidiku, bojeći se da nije prerušeni gusar.
Pošto više niko nije mogao da im se suprotstavi, sada je došlo vrijeme za unutrašnje sukobe.
Gu Podai, kapetan druge najmoćnije flote u savezu Zheng Yi Sao (poslije nje), nije bio zadovoljan brzim usponom njenog usvojenog sina i ljubavnika (koga je postavila za kapetana svoje flote), primajući naređenja od nekoga toliko mlađeg i manje ostvarenog nisu išli uz njegovu čast.
I postojala je prilika: pošto je Carska mornarica potpuno nemoćna, vlasti su ponudile nagrade za piratsko prokazivanje njihove trgovine. Tako je Gu Podai otišao, on i njegova crna flota su se pridružili Carskoj mornarici – naravno, ne bez velikodušne „kompenzacije“. Nije kritična promjena za pirate, ali život je postao neugodan.
Zheng Yi Sao je sada morala odlučiti: nastaviti svoj gusarski život ili odustati, sve dok su nagrade visoke? Donijela je odluku i govorila pred guvernerom 17. aprila 1810. godine. Zheng Yi Sao je pregovarala o predaji vlastima Qinga što je njoj i Zhang Baou omogućilo da zadrže značajnu flotu i izbjegnu krivično gonjenje. U trenutku predaje, lično je komandovala sa 24 broda i 1315 topova.
Iste godine kraljica pirata je otišla u penziju, sa 35 godina. Jednako tiho i potpuno nesmetano vodila je operaciju krijumčarenja opijuma i kockarnice.
Zheng Yi Sao rodila je sina, Zhang Yulina, 1813. godine.
Godine 1822., njezin muž Zhang Bao, star 39 godina, umro je u blizini Penghua dok je služio kao pukovnik zadužen za Penghu garnizon.
Godine 1824. Zheng Yi Sao se vratila u Guangdong sa sinom Zhang Yulinom. Godine 1840., dok je živjela u Nanhaiju, Zheng Yi Sao je podnijela tužbu protiv vladinog službenika, Wu Yaonana, zbog pronevjere 28.000 taela srebra koje mu je njezin pokojni muž predao 1810. za kupovinu imanja. Tadašnji vicekralj Liangguanga, Lin Zexu, zatražio je od cara da odbaci slučaj, što je on i učinio.
Umrla je 1844. u dobi od oko 68 godina, kao vlasnica zloglasne kockarnice negdje oko Guangdonga, proživjevši relativno miran i prosperitetni život od kraja svoje karijere u piratstvu.
Zheng Yi Sao je opisana kao jedna od najuspješnijih gusara koji su ikada postojali.