NATO je spreman podržati Ukrajinu u borbi ‘mjesecima i godinama’
NATO također ima za cilj prebaciti zemlju na “modernije NATO standardno oružje“, rekao je glavni tajnik saveza, prenosi Reuters.
NATO se priprema poduprijeti Kijev “na dugo vrijeme”, sve dok vojni sukob u Ukrajini bude trajao – “mjesecima i godinama“, rekao je u četvrtak glavni tajnik saveza Jens Stoltenberg.
Govoreći na summitu mladih u Bruxellesu, Stoltenberg je rekao da je u rukama ruskog predsjednika Vladimira Putina da zaustavi vojnu akciju jer je on “pοčeo rat”. Stoga će, rekao je Stoltenberg, zapadne zemlje nastaviti “vršiti maksimalni pritisak na predsjednika Putina da okonča rat” sankcioniranjem Moskve i pružanjem ekonomske i vojne potpore Ukrajini.
“U Ukrajini je vrlo nepredvidiva i krhka situacija, ali postoji apsolutna mogućnost da se ovaj rat razvuče i potraje mjesecima i godinama”, objasnio je čelnik NATO-a.
Uzimajući tu činjenicu u obzir, alijansa i njegovi saveznici “spremaju se pružiti potporu tijekom dugog vremenskog razdoblja i također pomoći Ukrajini u tranzitu ili prijelazu sa stare opreme iz sovjetskog doba na modernije NATO standardno oružje i sustave”, rekao je Stoltenberg.
Naglasio je da takva tranzicija zahtijeva dodatnu obuku ukrajinskih snaga i bolju koordinaciju napora između zemalja koje podržavaju Kijev. U tom kontekstu pozdravio je prijedlog SAD-a za vođenje mjesečnih razgovora sa saveznicima iz i izvan NATO-a o samoobrani Ukrajine.
Ranije ovog tjedna, američki ministar obrane Lloyd Austin priznao je da Washington, pomažući Kijevu, želi vidjeti “Rusiju oslabljenu do stupnja da ne može učiniti stvari koje je učinila u invaziji Ukrajine”
Moskva je dosljedno upozoravala Zapad da ne “pumpa” Ukrajinu oružjem, tvrdeći da bi takve akcije samo dovele do produljenja vojnih akcija i da bi stvorile dugotrajne probleme u budućnosti. Kremlj je također jasno dao do znanja da će se sve isporuke vojne opreme smatrati legitimnim ciljem nakon što prijeđu u Ukrajinu.
Glavni tajnik NATO-a je također rekao da će Ukrajina ostati “visoko cijenjeni partner NATO-a” i da će stoga savez podržati “euroatlantske težnje Kijeva”. No, Stoltenberg je jasno dao do znanja da će bilo kakvi konkretni pregovori u vezi s nastojanjem Ukrajine za članstvo u NATO-u biti mogući tek kada vojni sukob završi.
Potencijalno članstvo Ukrajine u NATO-u i širenje saveza na istok Moskva gleda kao na izravnu prijetnju svojoj sigurnosti i inzistira na neutralnom statusu Ukrajine. Za sada su pregovori između Rusije i Ukrajine očito zaustavljeni.
Armenci Ukrajincima: “Došli ste u našu kuću – morate poštovati našu tradiciju!” (VIDEO)