Skip to content
Turski predsjednik Erdogan

‘Neprijateljsko preuzimanje’: Trump kaže da Turska stoji iza pada Assadove vlade u Siriji, i to je u redu…

  • Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je u ponedjeljak da turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan stoji iza “neprijateljskog preuzimanja” Sirije, misleći na pad vlade Bashara al-Assada ranije ovog mjeseca.

Trump je, čini se, aludirao na tursku otomansku prošlost, koja je uključivala kontrolu nad današnjom Sirijom, kazao kako je Turska željela kontrolu nad Sirijom ‘hiljadu godina’ i sada je ima.

“On je vrlo pametan tip i vrlo je čvrst… Podržavajući pobunjenike, “Turska je neprijateljski preuzela vlast bez mnogo izgubljenih života…”, rekao je Trump tokom konferencije za novinare u Mar- a-Lago resortu na Floridi, dodajući da ne zna kakav će biti ishod Assadova sloma.

“Jedna od strana je u biti izbrisana. Nitko ne zna tko je druga strana. Ali ja znam. Znate tko je to? Turska. U redu? Turska je ta koja stoji iza toga. On je [Erdogan] vrlo pametan tip. Oni su to željeli hiljadu godina i dobili su je. Upravo sada, Sirija ima mnogo, znate, ima mnogo neodređenog… Mislim da će Turska držati ključ Sirije”, rekao je Trump.

Trump je dalje rekao da su “oni ljudi koji su ušli i dobili” – misleći na pobunjeničku ofanzivu koju je predvodio Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) koja je kulminirala u decembru – pod kontrolom Turske.

“I to je u redu, to je još jedan način borbe”, dodao je.

Trump je rekao da se dobro slaže s Erdoganom i pripisuje mu zasluge za stvaranje “velike vojne sile” koja još nije istrošena ratom.

“Mislim, izgradio je vrlo jaku, moćnu vojsku”, rekao je.

SAD i Turska, iako su saveznici u NATO-u, godinama su bile u sukobu tokom građanskog rata u Siriji.

“Trump je izdao svojevrsno upozorenje novim vladarima Sirije i njihovim pokroviteljima, a to je ‘vladajte oprezno, jer mi gledamo'”, rekao je Jonathan Schanzer, izvršni direktor think-tanka Foundation for Defense of Democracies.

Prema Reutersu, odnosi Turske s HTS-om bili su složeni. Nije izravno podržao grupu, ali je podržao druge koji su koordinirali s HTS-om u njegovoj munjevitoj ofanzivi.

Trump se protivio američkoj vojnoj nazočnosti u Siriji i 2018. je naredio povlačenje 2000-2500 američkih vojnika iz zemlje tokom svog prvog mandata kao predsjednika. U ponedjeljak je rekao da preostali američki vojnici u Siriji više ne predstavljaju opasnost jer je “druga strana desetkovana”.

Američka prisutnost u Siriji prvenstveno je bila usredotočena na Sirijske demokratske snage i bila je bolna tačka u njihovim odnosima s Turskom, koja na SDF gleda kao na produžetak zabranjene Kurdistanske radničke stranke (PKK). PKK je desetljećima vodio gerilski rat u južnoj Turskoj, a SAD i Evropska unija su je označili kao terorističku organizaciju.

SAD je surađivao i obučavao SDF kako bi spriječio skupinu ‘Islamska država’ (IS) da uspostavi uporište u Siriji.

Zabrinutost Turske oko PKK-a dovela ju je do pokretanja invazije na Siriju 2016., s ciljem lišavanja kurdskih boraca kvazi-države duž svoje granice. Uslijedila su još dva vojna napada 2018. i 2019. SDF nije igrao ulogu u nedavnoj ofenzivi pobunjenika i dobio je malu podršku od SAD-a jer su pretrpjeli teritorijalne gubitke od pobunjenika koje podupire Turska.

Trump ponovo prijeti Hamasu

Trump je također spomenuo da je imao “stvarno dobar razgovor” s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i rekao da će se lakše nositi sa situacijom na Bliskom istoku nego s ratom Rusije i Ukrajine.

Na pitanje novinara šta je mislio svojim ranijim komentarom da će Hamas morati “pakleno platiti” ako ne vrati taoce, Trump je rekao: “Pa, oni će morati odrediti što to znači. Neće budi ugodno.”

Ranije ovog mjeseca, novoizabrani američki predsjednik upozorio je Hamas na goleme posljedice ako taoci u Gazi ne budu oslobođeni do njegovog preuzimanja dužnosti u januaru.