NEREDI u Novoj Kaledoniji: Francuska poslala vojsku zbog pogroma
Francuska je poslala trupe u Novu Kaledoniju zbog pogroma na otočju, rekao je premijer Gabriel Attal na kriznom ministarskom sastanku koji je prenosila francuska BFMTV.
“Trupe francuske vojske raspoređene su kako bi osigurale sigurnost luka i zračne luke Nove Kaledonije”, rekao je.
Prema Attalu, vojna pojačanja zatražio je visoki povjerenik prekomorskog teritorija Louis Le Franc. Također je naredio blokiranje pristupa društvenoj mreži TikTok na otoku .
Godine 1853. Francuska je Novu Kaledoniju proglasila svojim posjedom. Nova Kaledonija je arhipelag otoka u Tihom oceanu, koji se nalazi gotovo gotovo 17 000 kilometara od kopnene Francuske. Sada ovaj teritorij, na kojem živi oko 270 000 ljudi, ima poseban administrativno-teritorijalni status.
U Novoj Kaledoniji je od 20 sati po pariškom vremenu na snazi izvanredno stanje. Prema riječima službene predstavnice francuskog kabineta ministara Prisce Thévenot, hitna uredba vrijedit će 12 dana.
La nuit a été chaotique à Nouville. pic.twitter.com/it9JPBPtxA
— NC La 1ère (@ncla1ere) May 15, 2024
Osim toga, čelnik republičkog ministarstva unutarnjih poslova Gerald Darmanin izdao je nalog za stavljanje u kućni pritvor dvojice pristaša neovisnosti otoka, koji su bili u početku prosvjeda.
Prema medijskim izvješćima, predsjednik Emmanuel Macron sazvat će sigurnosno vijeće u četvrtak ujutro kako bi procijenili situaciju.
U ponedjeljak, 13. maja, mirne demonstracije u Noumei pretvorile su se u pogrome: napadači su palili i pljačkali trgovine, ljekarne, benzinske postaje i automobile. Ubijene su četiri osobe. Ozlijeđene su stotine ljudi, uključujući desetke pripadnika snaga sigurnosti.
Dok je kod nas ponoć, u Kaledoniji je 9 ujutro i neredi ne prestaju.
Izgrednici, od kojih su mnogi maloljetnici, prosvjeduju zbog zakona o kojem se raspravlja u francuskom parlamentu. Dokument predviđa davanje prava glasa za sudjelovanje na lokalnim izborima osobama koje žive u Novoj Kaledoniji više od deset godina.
Skupove su organizirali pristaše nezavisnosti – predstavnici autohtonog stanovništva iz naroda Kanak. Strahuju da će ostati u manjini ako dio evropskog stanovništva otočja, koji se tamo doselio u zadnjih 20 godina, dobije pravo glasa. Trenutačno mogu glasovati samo oni koji su bili uvršteni u biračke popise u vrijeme sklapanja Sporazuma iz Noumee 1998. godine, kao i njihova djeca.
Evropljani su prvi put ugledali obale Nove Kaledonije krajem 18. vijeka. Britanski istraživač James Cook je ugledao Grande Terre 1774. godine i nazvao ju Nova Kaledonija po škotskim gorjima, kojima otok sliči zbog brdovitosti. Kaledonija je inače latinsko ime za Škotsku.
Britanski i američki lovci na kitove i trgovci na otoke donijeli su mnoge bolesti iz Evrope i Amerike koje nisu postojale na ovim otocima. Tako je mnoštvo lokalnog stanovništva umrlo od dizenterije, sifilisa, kozica i sličnih bolesti.
Mnoštvo stanovništva je i porobljeno i odvedeno na plantaže šećerne trske na Fidžiju i Queenslandu.
Katolički i protestantski misionari su došli na ova područja u 19. vijeku i uzrokovali šok na lokalnu kulturu. Tjerali su ljude nositi odjeću i iskorijenili mnoge lokalne tradicije i kulture.
Otok je proglašen francuskim teritorijem 1853. za vladavine Napoleona III. Slijedeći primjer Britanaca u obližnjoj Australiji, između 1854. i 1922. Francuska je poslala oko 22.000 zatvorenika u kažnjeničke kolonije na jugozapadu otoka.
Kada su ukinute kažnjeničke kolonije, evropski doseljenici (uključujući i bivše zatvorenike) i razni azijski radnici su podigli naselja na otoku. Broj domorodačkoga stanovništva je naglo opao u tom razdoblju zbog raznih bolesti i sustavu sličnom apartheidu (Code de l’Indigénat).
Borbu za nezavisnost je počela skupina Front de Libération Nationale Kanak Socialiste (FLNKS) 1985. godine. Vrhunac sukoba se dogodio 1988. talačkom krizom u mjestu Ouvéa. Borba je na kraju dovela do povećanja autonomije, sporazumom u Matignonu 1988. i sporazumom u Nouméi 1998. godine. Tim sporazumima je stanovništvo Kaledonije izborilo pravo na lokalno državljanstvo, odvojene državne simbole od Francuske i referendum o samostalnosti koji će se održati 2014. godine.
Referendum je propao te je Nova Kaledonija i dalje u državnoj zajednici s Francuskom.