Neugodna vijest o poslovanju luksuznog Diora: 57 dolara za izradu torbice koja se prodaje za 2.780 dolara
Potrošači plaćaju pozamašne iznose za proizvode poznatih marki zbog njihovih luksuznih materijala, kvalitetne izrade, prestižnih logotipa i modernih silueta. Ali da ‘nije zlato sve što sija‘ pokazalo se nakon što je talijanska policija pretresla neke od LVMH-a.
Modna marka Dior, koja je inače u vlasništvu LVMH-a bila je pod istragom vlasti u Italiji, koje su istraživale radne uslove u nekim tvornicama kompanije koje proizvode Dior torbe. Prema dokumentima koje su vlasti otkrile u istrazi, Dior je navodno platio dobavljaču 57 dolara za izradu torbice koja se u trgovinama prodaje za 2.780 dolara, navodi se u novom izvješću Wall Street Journala.
Pod povećalom je bio i modni brend Giorgio Armani, dizajner iz Milana, koji je platio do 99 dolara kineskom podizvođaču za izradu torbica koje su se zatim prodavale na maloprodajnom tržištu za nešto manje od 2000 dolara. Prema časopisu, cijene koštanja ne uključuju kožu ili druge sirovine, a kompanije “zasebno pokrivaju troškove dizajna, distribucije i marketinga” proizvoda.
Plaćali radnike 2 dolara po satu
LVHM je također prošlog mjeseca, piše Reuters, završio u sudskom postupku zbog poslovanja s kompanijama u kineskom vlasništvu, čiji su radnici spavali u tvornicama kako bi mogli imati ‘radnu snagu na raspolaganju 24 sata dnevno’.
Kompanije u kineskom vlasništvu pod objektivom
Tužitelji u Milanu optužili su kompanije za angažiranje podizvođača koji zapošljavaju kineske migrante i druge strane radnike koji su plaćeni između 2 i 3 dolara po satu.
Radnici često spavaju u radionicama i tjeraju ih da rade od sumraka do zore, uključujući praznike i vikende, navodi se.
Prošlog su mjeseca talijanski suci naredili da se podružnica Diora, Armanija i Alviero Martini Spa, još jednog proizvođača luksuzne mode poznatog po torbama s printom karata i drugim predmetima, stavi pod sudsku upravu nakon što su presudili da su njihove proizvodne jedinice zlostavljale radnike migrante.
Ko je glavni direktor LVMH i vlasnik Diora?
Prema Bloomberg Billionaires Indexu, izvršni direktor LVMH-a Bernard Arnault treća je najbogatija osoba na svijetu. Njegova kći Delphine Arnault je izvršna direktorica Diora.
Kao odgovor na racije, modna kuća je zanijekala nedjela od strane GA Operations, koja proizvodi odjeću, modne dodatke i kućne dekoracije za brendove Giorgio Armani Group.
“Kompanija je uvijek imala mjere kontrole i prevencije kako bi smanjila zlouporabe u opskrbnom lancu. GA Operations će surađivati s najvećom transparentnošću s nadležnim tijelima kako bi razjasnio svoj stav o tom pitanju”, navodi se u saopštenju Armanija, piše NY Post.
Dijagram koji je objavila policija pokazuje da je kineskom podizvođaču plaćeno 93 eura (oko 100 dolara) za torbicu koju je modna kuća prodala za oko 1800 eura (oko 1950 dolara). Ovlaštenom podizvođaču, koji je bio posrednik, ali bez stvarnih proizvodnih mogućnosti, plaćeno je 250 eura za istu torbu, pri čemu je za svaku torbu zaradio 157 eura, rekla je policija.
“Sistem omogućuje maksimiziranje profita (u kojem) kineska tvornica zapravo proizvodi proizvode, snižavajući troškove rada pribjegavanjem izvanknjižnim i ilegalnim radnicima”, rekla je policija u saopštenju.
Prema navodima policije, GA Operations je angažirao podizvođača, koji je pak angažirao neovlaštene kineske podizvođače koji su zapošljavali radnike ‘ispod stola’, od kojih su neki bili u Italiji ilegalno. Navodno su se oglušili o zdravstvene i sigurnosne propise, kao i o radnom vremenu, odmorima i slobodnim danima.
Policija je rekla da je to dio sustava caporalato, nezakonitog posredovanja i iskorištavanja radnika koji se najčešće povezuje s poljoprivrednim sektorom. Četiri kineska vlasnika tvornice suočavaju se sa zasebnom kaznenom istragom zbog svoje uloge.
U međuvremenu, GA Operations nije pod istragom, ali je stavljen pod sudsku upravu do godinu dana kao dio postupka za osiguranje zakonitih operacija, rekao je potpukovnik karabinjera Loris Baldassarre.