Nisu se samo muškarci bavili lovom, i žene su bile lovci i to vrlo uspješni
Nekada se smatralo da posao lova pripada isključivo domeni muškaraca. No istraživači su otkrili da su žene u društvima traženja hrane često bile te koje su kući donosile plijen.
Prema pregledu etnografskih zapisa iz cijelog svijeta koji obuhvaćaju prošlo stoljeće, žene – mlade i stare podjednako – lovile su veliku divljač kao i male životinje. Lovile su u skupinama ili same, s djecom i s lovačkim psima, a vitlale su oružjem poput luka i strijele, noževa i mreža.
Nova studija, objavljena u srijedu u časopisu PLOS One, konsolidira linije dokaza da žene i u praistorijskim vremenima ne samo da su bile uobičajeni lovci, već i da su lovile koristeći se specijaliziranim alatima i strategijama, pa čak su i podučavale djecu lovu.
Nedavno arheološko otkriće postavilo je pozornicu za istraživanje. Godine 2020. drugi tim znanstvenika izvijestio je o pronalasku 9000 godina starog ženskog kostura u planinama Anda, zakopanog pored alata za lov i obradu krupne divljači. Ali kada su ostaci prvi put otkriveni, prisutnost pogrebnog oružja navela je arheologe na pretpostavku da je kostur muški, rekla je biološka antropologinja Cara Wall-Scheffler, profesorica i suvoditeljica biologije na Sveučilištu Seattle Pacific i viša autorica nove studije.
Morfološka analiza i DNK testiranje potvrdili su da je drevni lovac bio ženskog spola. Ali to početno pogrešno tumačenje – i njegovo preokretanje – potaknulo je pitanja za Wall-Scheffler, rekla je za CNN.
Drevni stereotip da je lov u praistorijskim vremenima bio posao rezervisan isključivo za muškarce je izgleda demantovan, pošto nova studija sugeriše da se lovom bavilo gotovo 80 odsto žena.
Za potrebe studije, znanstvenici su pročešljali bazu podataka koja sadrži etnografske zapise 1400 ljudskih društava širom svijeta, unazad 100 godina. Autori studije prvo su identificirali zapise koji opisuju prakse lova u 63 društva, a zatim su tražili opise koji su se fokusirali na žene.
Od 63 ispitane zajednice traženja hrane, 50 je imalo zapise koji dokumentiraju lov žena. A u 87% tih društava zapisi su opisali planirani, namjerni lov.
Žene su lovile divljač svih veličina, “s tim da su veliku divljač najviše progonili”, izvijestili su autori studije.
Žene su također koristile specijalizirane alate: na Filipinima, na primjer, Agta žene su lovile s noževima, lukovima i strijelama ili kombinacijom ta dva oružja, ovisno o osobnim preferencijama.
“Išle bi sa svojim mužem, išle bi sa svojim prijateljima, išle bi sa svojim sestrama”, rekla je Wall-Scheffler. “Ponekad bi baka išla sasvim sama ako je imala poseban način hvatanja određenog plijena.”
Svrhoviti odabir oružja i strategija rekli su istraživačima da su žene planirale svoje odlaske u lov, a ne lovile oportunistički dok su obavljale druge dnevne zadatke.