Njemačka traži volontere! 60 dana plaćaju 18.000 eura
- Köln – Ležanje za znanost: Njemački svemirski centar (DLR) sada traži volontere koji će raditi upravo to za studiju u Kölnu, javlja Bild.
“Zemaljski astronauti” trebali bi simulirati dugo putovanje u bestežinskom stanju do drugog planeta ležeći u krevetu sa spuštenim uzglavljem 60 dana.
Istraživači žele istražiti kojim se metodama mogu izbjeći posljedice bestežinskog stanja od kojih astronauti strahuju, poput vrtoglavice i poremećaja koordinacije.
Prema DLR-u, kreveti sudionika studije nagnuti su za šest stupnjeva tako da su im glave niže od stopala.
“S ovim nagibom, tekućine u tijelu se pomiču na gotovo isti način kao što se dešava astronautima u svemiru”, rekao je voditelj studije Edwin Mulder.
Posljedice: “Povećava se pritisak u glavi, tjelesna neaktivnost uzrokuje pucanje mišića i kostiju, zbunjen je osjećaj za ravnotežu i mijenja se kardiovaskularni sustav.”
Posljedice ovih fizičkih promjena veliki su problem za astronaute nakon slijetanja na Mjesec ili Mars. “To može ugroziti misiju”, istaknuo je DLR.
Studij je dobro plaćen
Prema DLR-u, studije o odmoru u krevetu uobičajene su od 1980-ih i do sada su pružile važne uvide u svemirska putovanja. Trenutačno je fokus istraživanja prvenstveno na dugoročnim misijama na Mars, na primjer . Sudionici aktualne studije, koja bi trebala započeti u septembru, dobit će naknadu od 18.000 eura za 60 dana u krevetu. Ali to nije lak novac, naglasio je voditelj studije Mulder. Ležanje neprekidno dva mjeseca je “pravi izazov”.
Prijaviti se mogu osobe u dobi od 24 do 55 godina, visine od 1,53 do 1,90 metara i BMI od 18 do 30. Također morate biti zdravi, nepušač i dobro govoriti njemački. Postoji naknada troškova od 18.000 eura za puno sudjelovanje.
Od 88 dana, 60 provede u krevetu nagnute glave. Obavezni kontrolni pregledi obavljaju se tri mjeseca nakon završetka kampanje. Proces odabira je višefazni: zainteresirani najprije ispunjavaju upitnik putem web stranice dlr-probandensuche.de. Nakon toga slijedi sudjelovanje u internetskom informativnom događaju, psihološki upitnici, telefonski intervjui, preliminarni liječnički pregledi u Kölnu, dan procjene i na kraju studija.
Polaznici treniraju, primjerice, samosvijest, snagu i izdržljivost
Tokom kampanje testirat će se učinkovitost različitih protumjera. Sudionici formiraju četiri skupine. Grupa završava takozvani proprioceptivni trening u “gravitacijskom krevetu” kako bi zadržala osjećaj položaja, držanja i kretanja.
“Gravitacijski krevet” je posebno napravljen simulator u kojem sudionici “lebde” ležeći na svojevrsnom zračnom jastuku. Stopala se prislone na nagibnu dasku pomoću remena tako da sudionici imaju dojam da stoje.
U ovom položaju također se morate kretati i, između ostalog, trenirati osjećaj za ravnotežu. Druga grupa također radi trening snage i izdržljivosti. Treća skupina prima stimulaciju mišića pomoću električnih impulsa (EMS).
Četvrta skupina leži u krevetu i ne sudjeluje ni u kakvoj protumjeri.
“Ova kontrolna skupina je znanstveno vrlo važna jer nam pokazuje što se događa kada izostavite bilo koju vrstu treninga. Rezultati drugih grupa se na kraju uspoređuju s ovom grupom”, kaže Edwin Mulder.