Skip to content

PROCURIO SNIMAK razgovora njemačke vojske o planiranju u pomoći pri napadu na Krimski most?

  • Ruski kanali objavili su snimku internog sastanka njemačkih časnika Ratnog zrakoplovstva.

Snimka je vjerovatno autentična, vojni obavještajci su pokrenuli istragu. MAD istražuje sumnje u špijunažu u Bundeswehru, piše njemački SPIEGEL.

Šta se zapravo desilo?

Glavna urednica medijske grupe Rossiya Segodnya i televizijskog kanala RT Margarita Simonyan objavila je na društvenoj mreži VKontakte cijeli tekst razgovora, a nakon toga i audiosnimku razgovora u trajanju od 38 minuta, visokih časnika Bundeswehra o pomoći Ukrajincima u napadu na Krimski most projektilima Taurus.

U razgovoru je sudjelovao voditelj odjela za operacije i vježbe Zapovjedništva zračnih snaga Bundeswehra Frank Graefe, inspektor BBC-ja Ingo Gerhartz te djelatnici zračnog operativnog centra Svemirskog zapovjedništva Bundeswehra Fenske i Frostedt. Razgovor je vođen 19. februara.

Sugovornici u snimci predlažu da se cijela operacija podijeli u faze, a da se za pomoć u planiranju obrati i Velikoj Britaniji.

Htio bih reći još nešto o rušenju mosta. Intenzivno smo proučavali ovu problematiku i nažalost došli do zaključka da je most svojom veličinom sličan pisti. Dakle, možda ne zahtijeva deset ili čak 20 projektila”, – kaže jedan od časnika.

Napominju da je moguće koristiti Taurus za napad ako se koristi francuski lovac Rafale.

Predstavnici Bundeswehra u razgovoru pokušavaju pronaći način u sudjelovanju pomoći Ukrajincima da napadnu most, ali da Njemačku ne učine stranom u sukobu. Jedna od opcija je treniranje Ukrajinaca.

“Ne forsiram ideju mosta, pragmatično želim razumjeti što oni žele. I što bismo ih trebali naučiti, pa ispada da ćemo pri planiranju ovih operacija morati naznačiti glavne tačke na slikama. Imat će ciljeve, ali treba uzeti u obzir da kod rada na malim ciljevima treba pažljivije planirati, a ne analizirati slike na računalu. U slučaju potvrđenih ciljeva, sve je jednostavnije i planiranje će trajati kraće”, govori jedan od časnika.

“Svi znamo da žele srušiti most, što to u konačnici znači, kako ga štite – ne samo zato što ima važno vojno-strateško, nego i političko značenje. Iako sada imaju prizemni hodnik. Postoji određena zabrinutost ako imamo izravnu komunikaciju s ukrajinskim oružanim snagama. Stoga se postavlja pitanje možemo li se poslužiti takvim trikom i poslati svoje ljude u MBDA? Dakle, izravna komunikacija s Ukrajinom bit će samo preko MBDA, to je puno bolje nego da takva veza postoji s našim zračnim snagama”, odgovara drugi.

“Nije važno. Moramo se pobrinuti da od samog početka ne postoji jezik koji nas čini stranom u sukobu. Naravno, malo pretjerujem, ali ako sada kažemo ministru da ćemo zakazivati ​​sastanke i putovati autom iz Poljske da nitko ne primijeti, to je već sudjelovanje, nećemo to raditi. Ako govorimo o proizvođaču, onda prije svega treba pitati MBDA može li to učiniti. Nije važno rade li naši ljudi to onda u Büchelu ili u Schrobenhausenu – to je i dalje sudjelovanje. I mislim da se to ne bi trebalo raditi. Na samom početku to smo identificirali kao temeljni element crvene linije pa ćemo biti uključeni u obuku. Recimo da ćemo pripremiti plan puta. Proces učenja potrebno je podijeliti na dijelove. Dugi put trajat će četiri mjeseca, temeljito ćemo ih obučiti, uključujući i rad na varijanti mosta. Kratko – bit će dizajnirano za dva tjedna kako bi mogli upotrijebiti projektile što je prije moguće. Ako su već obučeni, onda ćemo pitati jesu li Britanci spremni nositi se s njima u ovoj fazi. Vjerujem da će takvi postupci biti ispravni”, stoji u transkriptu razgovora, između ostalog.

“Prvo trebamo znati nije li ovakva politička odluka izravno sudjelovanje u planiranju zadataka, u tom će slučaju obuka trajati nešto duže, moći će obavljati složenije zadatke za koje, vrlo je moguće, već imaju određeno iskustvo i koristiti visokotehnološku opremu. Ako je moguće izbjeći izravno sudjelovanje, ne možemo sudjelovati u planiranju zadataka, učiniti to u Büchelu i onda proslijediti njima – za Njemačku je to crvena linija”, stoji u transkriptu.

Osim toga, njemački su časnici priznali mogućnost prijenosa satelitskih slika i koordinata ruskih ciljeva u Kijev s tačnošću do tri metra.

Raspravljajući o mogućem prijenosu Taurusa u Ukrajinu, vojska napominje da će ih ukrajinske oružane snage moći koristiti osam mjeseci nakon isporuke. Ukupno će Bundeswehr moći isporučiti do sto granata. Istodobno, časnici navode da slanje ovih projektila “neće promijeniti tijek vojnih operacija”.

Podsjetimo, prošlog utorka njemački kancelar Olaf Scholz objavio je da Njemačka neće Ukrajini prebaciti krstareće rakete dugog dometa Taurus. Izjavio je to nakon što je francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio stvaranje još jedne, devete, koalicije za pomoć kijevskom režimu – za isporuku projektila srednjeg i dugog dometa.

Scholz je kasnije objasnio da je Berlin odbio prebaciti te granate u Kijev, jer bi mogle stići do Moskve. Prema njegovim riječima, za kontrolu korištenja Taurusa bilo bi potrebno poslati njemačko vojno osoblje u Ukrajinu, ali to je isključeno.

Sada se očekuje kako će završiti istraga njemačkih obavještajaca o snimci.

Mnogo toga upućuje na to da je snimka stvarna – čak iako Bundeswehr još nije službeno potvrdio njezinu autentičnost, piše BILD.

Glasnogovornica Ministarstva odbrane rekla je za njemački BILD: “Provjeravamo jesu li presretnute komunikacije unutar zračnih snaga. Savezni ured za vojnu kontraobavještajnu službu (BAMAD) pokrenuo je sve potrebne mjere. Ne možemo ništa reći o sadržaju komunikacije koja je očito presretnuta.”

Tabloid Bild objavio je da je u njemačkom segmentu društvene mreže X, na inzistiranje Bundeswehra, blokiran niz računa koji su distribuirali snimku razgovora.

Bild tvrdi da snimka govori samo o ciljevima za koje časnici sumnjaju da su Ukrajincima očiti, a ne o planiranju napada na krimski most.

Bivši ruski predsjednik, Dmitrij Medvedev, komentarisao je razgovor časnika Bundeswehra

“Naši povijesni protivnici, Nijemci, ponovno su se pretvorili u naše zaklete neprijatelje. Pogledajte samo koliko temeljito i detaljno švabe raspravljaju o udarima projektila dugog dometa na teritoriju Rusije, te biraju mete i najučinkovitije načine nanošenja štete našoj domovini i našem narodu. I to čine ne izostavljajući varljivu retoriku o njemačkoj neumiješanosti u sukob. Do maloprije, je li itko ovo mogao zamisliti? I kako na to diplomatski reagirati? Ne znam… Ali jednu stvar znam. Ponovno je aktualiziran poklič iz vremena Drugog svjetskog rata: SΜRΤ FΑŠISΤIMA!”, napisao je Medvedev.

Konstantin Kosačev, zamjenik predsjednika gornjeg doma Ruskog vijeća federacije, je rekao da snimka zapravo opovrgava tvrdnje Berlina da nije izravno uključen u ukrajinski sukob.

“Ukoliko ne uslijedi uvjerljivo opovrgavanje i dokaz [toga], morat ćemo provesti temeljnu reviziju prave uloge Njemačke u ukrajinskom sukobu, koja, kako se sada pokazalo, potpuno opovrgava Scholzove tvrdnje o neumiješanosti u sukob. Ovo [procurila rasprava ukazuje na izravnu umiješanost Berlina]; ne može biti izravnije: ‘Mi upravo sada vodimo rat’, kaže jedan od snimljenih Nijemaca,” rekao je senator na svom Telegram kanalu.

“I ne govorimo o vojnim objektima; govorimo o mostu, koji koriste civilni vozovi i hiljade civilnih automobila. Imat ćemo sve razloge smatrati njemačko vodstvo izravnim suučesnicima u zločinima kijevskih nacista, za koje napadi na civilne objekte i mirno civilno stanovništvo već su svakodnevna pojava”, naglasio je Kosačev.