Novi premijer Moldavije: Ruske trupe moraju napustiti Pridnjestrovlje, a sama regija mora biti demilitarizirana
Novog premijera Moldavije, Dorina Receana, nominirala je predsjednica Maia Sandu da zamijeni Nataliju Gavrilitu, čija je vlada podnijela ostavku prošli tjedan.
Prema riječima Dorina, lijeva strana Dnjestra mora se demilitarizirati “evakuacijom ruskih trupa i demilitarizacijom domorodaca“, a potom je važna ekonomska i socijalna integracija građana, prenosi TV8.
“Tu moramo postići temeljnu stvar, demilitarizaciju. Nakon toga slijedi sve ostalo i jako je važna ekonomska i socijalna integracija naših građana koji su tu, ali na vrhu tablice je demilitarizacija. Ovisi o nekoliko stvari, ali kad-tad će se riješiti. Nalazimo se u razdoblju geopolitičkih tektonskih pomaka i u ovim okolnostima siguran sam da će sve strane shvatiti da se to mora učiniti“, istaknuo je novi premijer.
Prema njegovim riječima, u Moldaviji je u tijeku hibridni rat, gdje Moskva “nastoji preuzeti demokratske procese, a ne može se pretvarati da su opasnosti nestvarne i da nema potrebe jačati sposobnosti za zaštitu zemlje”.
Pridnjestrovlje ili Transnitrija je službeno označeno od strane Republike Moldavije kao administrativno-teritorijalne jedinice lijeve obale Dnjestra.
Predsjednica Moldavije, Maia Sandu, opetovano je optuživala Rusiju da pokušava destabilizirati Moldaviju, a u ponedjeljak je optužila Moskvu da planira svrgnuti vodstvo te zemlje, spriječiti njezino pridruživanje EU i iskoristiti je u ratu protiv Ukrajine. 9. februara Zelenski je izjavio je da je ukrajinska obavještajna služba presrela ruski plan za uništavanje političke situacije u Moldaviji, te je isti proslijedio predsjednici Moldavije.
Za mnoge Moldavce, međutim, svakodnevna gospodarska borba je neposrednija briga. Inflacija je najveća u Europi, čak 30%.
Pridnjestrovlje / Transnitria nema izlaz na more i graniči s nekadašnjom Besarabijom. Većina Besarabije je u 10. vijeku pripadala Kijevskoj Rusi ili Ruteniji. Pod turskom vlašću je bila više od 300 godina kao dio Osmanskog carstva. Besarabija je također bivša ruska gubernija čiji je glavni grad bio Kišinjev, a sada je glavni grad Moldavije. (regija na kojoj se temelji Republika Moldavija). To je uska dolina koja se proteže sjever-jug duž obale rijeke Dnjestar , koja čini prirodnu granicu duž većeg dijela granice s Moldavijom.
1918., na kraju Prvog svjetskog rata, Transilvanija, Bukovina i Besarabija ujedinile su se s rumunjskim Starim kraljevstvom. Rumunija je zadržala Besarabiju od 1918. do 1940., kada je prihvatila sovjetski ultimatum da se odrekne Besarabije i Sjeverne Bukovine.
Moldavska SSR je formirana 2. augusta 1940. od dijelova Besarabije, bila je jedna od Republika Sovjetskog saveza i trajala je do 1991. Od 23. maja 1991. do proglašenja neovisnosti 27. augusta 1991. preimenovana je u Republiku Moldaviju.
Južni dio Besarabije, Budjak/Budžak (ime dodijeljeno za vrijeme turske vlasti (1484. – 1812.), je ustupljen Sovjetskoj Ukrajini. Padom Sovjetskog Saveza, Budžak je postao dijelom novonezavisne Ukrajine. Nakon neovisnosti ubrzo je uslijedio građanski rat u Pridnjestrovlju.