Skip to content

Porošenko snimao svoje razgovore s Bidenom. Ukrajina pod čvrstom vanjskom kontrolom Amerikanaca

• Petro Porošenko, dok je bio predsjednik Ukrajine, snimao je svoje razgovore s Joeom Bidenom pomoću uređaja za snimanje, izjavio je ukrajinski narodni zamjenik Alexander Dubinsky, koji je sada u istražnom pritvoru, javlja ukrajinski medij strana.ua.

Parlamentarac je objavio, kako je sam izjavio, materijale iz kaznenog slučaja koji istražuje porijeklo snimaka razgovora između Porošenka i Bidena 2015.-2016., a koje je Andriy Derkach objavio 2020. godine. Andriy Derkach objavio je snimke telefonskih razgovora između tadašnjeg predsjednika Petra Porošenka i kustosa za Ukrajinu u Sjedinjenim Državama – potpredsjednika Joea Bidena, kao i državnog tajnika iz Obamine ere Johna Kerryja. Tokom tih razgovora Biden je, naime, zahtijevao da Porošenko smijeni glavnog tužitelja Viktora Shokina.

  • Odmah nakon objave snimaka protiv Porošenka je otvoren slučaj izdaje. Međutim, kasnije je zatvoren.

Materijali ovog slučaja, koje je Dubinsky objavio, sadrže detalje o tome kako su tačno snimani razgovori dvojice političara. Prema svjedočenju predsjedničkih zaštitara i signalista, telefonski razgovori odvijali su se preko spikerfona, a Porošenko je u to vrijeme na svom stolu imao diktafon. Uređaj je vidjelo nekoliko svjedoka, nazvali su istu marku diktafona – Zoon H1n.

Zapisničar je, prema svjedočenju službenika za uvjetni otpust, pripadao prvom Porošenkovom pomoćniku Juriju Oniščenku.

  • SBI je proveo vještačenje zvučnih snimaka kojim je utvrđeno da glasovi na snimci zapravo pripadaju Porošenku i Bidenu.

Prethodno je Strana objavila cijeli tekst Porošenkovih skandaloznih snimki.

Audio snimke pokazuju da je Ukrajina pod čvrstom vanjskom kontrolom Amerikanaca. Koji kontroliraju mnoga ključna pitanja – od smjene nepoželjnog glavnog tužitelja Viktora Shokina do imenovanja novog – Jurija Lucenka.

Također, Sjedinjene Američke Države aktivno sudjeluju u koordinaciji kandidata za mjesto premijera zemlje, “uklapaju” se među njima lojalne članove Kambina i izravno upravljaju procesima vezanim uz bankarski sustav zemlje.

Iz “Porošenko-Biden vrpci” postaje očito da postoji institucija “promatrača” iz Sjedinjenih Država u ključnim odjelima zemlje – na primjer, u Uredu glavnog tužitelja. Također je zanimljivo da je Obamin zamjenik osobno nadzirao pitanje povećanja komunalnih tarifa za Ukrajince. A Porošenko je sretno izvijestio da je čak i premašio ovaj plan.

U nastavku pročitajte neke od dijelova objavljenih razgovora.

  • Iz razgovora Johna Kerryja i Petra Porošenka 3. decembra 2015. godine:

Kerry: Uz ono što je potpredsjednik Biden rekao, želio bih vas potaknuti da razmotrite pitanje zamjene glavnog državnog odvjetnika Shokina, jer je, po mom mišljenju, on blokirao proces čišćenja Ureda glavnog tužitelja. Znam da je potpredsjednik jako zabrinut zbog ovoga. Stoga bi bilo dobro da nađemo neko rješenje prije dolaska dopredsjednika. Ako je moguće, treba poduzeti potrebne mjere da se krene u tom smjeru.

  • Iz razgovora Joea Bidena i Petra Porošenka 16. februara 2016. godine:

POROŠENKO: Joe, imam dobre vijesti za tebe. Jučer, odnosno bilo je to prekjučer, sastao sam se s glavnim tužiteljem Ukrajine Viktorom Shokinom. Unatoč nepostojanju bilo kakvih optužbi za korupciju i dokaza o bilo kakvom njegovom nedoličnom ponašanju, izričito sam od njega zatražio ostavku. Kao rezultat našeg susreta, unatoč podršci u Saboru, obećao mi je podnijeti ostavku, pokazujući svoj državnički stav. A prije sat vremena donio je pismenu ostavku.

BIDEN: Sjajno.

POROŠENKO: Ovo je drugi korak u ispunjavanju obveza koje sam preuzeo.

BIDEN: Slažem se.

  • Iz razgovora Joea Bidena i Petra Porošenka 18. februara 2016. godine:

POROŠENKO: Kao što sam i očekivao, frakcije ‘Batkivščina’ i ‘Samopomich’ napustile su koaliciju. A u koaliciji je ostalo manje od 226 glasova, tako da nemamo većinu. Ja sam osobno, zajedno s premijerom, pozvao Ljaškovu radikalnu stranku da se pridruži većini kako bismo i formalno zadržali svoju podobnost. Ali nemamo formalnu snagu ni u parlamentu ni podršku u društvu.

BIDEN: Dakle, ako sam dobro shvatio, rezolucija o nepovjerenju vladi nije prošla, vi ste je blokirali? Arsen i dalje ostaje. No onda se glasovalo za paket reformi koji je Vlada predložila, a 247 glasova je bilo protiv. Dakle, u smislu kretanja naprijed i dodatnih reformi koje morate provesti, nemate većinu u parlamentu, nemate koaliciju za ovo, zar ne? Pričate o ovome?

POROŠENKO: Ne, ne baš. Najprije je parlament trebao ocijeniti rad vlade, a dao je nezadovoljavajuću ocjenu kabinetu ministara. Ovo je bio prvi događaj. To ne znači trenutnu ostavku vlade, to je jednostavno politička ocjena njezinih postupaka. Onda kada se glasalo o nepovjerenju, ja sam to organizirao tako da nije bilo dovoljno glasova u mojoj i u drugim frakcijama. Tu je, naravno, imao prste i premijer, ali ja sam osobno blokirao ostavku Vlade jer sam vam to obećao. Ali sad kad su dvije od četiri frakcije izašle iz koalicije, nemamo većinu u Saboru.

  • Iz razgovora Joea Bidena i Petra Porošenka 22. marta 2016. godine:

BIDEN: Znam da naporno radite za ovo, ali volio bih znati o vašim planovima za novu vladu. Čuo sam u svom timu da bi vladu mogao voditi Groysman, predsjednik parlamenta, a također i nedavno, nisam siguran za konkretan datum, ali nedavno je Yaresko na svojoj Facebook stranici primijetila, da je spremna biti premijerka i voditi vladu tehnokrata. A znam da u svakom slučaju treba 226 glasova. Reci mi što se događa ako možeš?

POROŠENKO: Moj ključni prioritet bio je izbjeći prijevremene izbore. Nova ili obnovljena koalicija mora biti proevropska i reformski orijentirana. “Samopomich” je dobila moj prijedlog o vladi tehnokrata na čelu s Yareskom i ulasku u koaliciju. Jer razlog političke krize je taj što su tri frakcije (Samopomich, Batkivščina i Ljaško) izašle iz koalicije, a premijer i ja ostali smo u manjini. Pozvao sam Samopomich i predložio im da podrže Yaresku ili da za novog premijera predlože svog čelnika.

Uzeli su si vremena za razmišljanje i nakon nekoliko dana primijetili da su spremni samo za početak pregovora o mogućoj koaliciji. Ali nisu spremni biti članovi koalicije. Samo glasajte za to. Rekao sam im da je to po našem Ustavu nemoguće. Svoje članstvo u koaliciji moraju potpisati osobno. Ali i za to su postavili tri uslova.

Prvi je promjena ili ostavka glavnog državnog odvjetnika, za koju sam već rekao da se dogodila – poslao sam pismo o njegovoj ostavci parlamentu. Sada je u Saboru i to se hitno mora dogoditi.

Drugi je promjena u Središnjem izbornom povjerenstvu. Rekao sam da ne razumijem zašto je Središnje izborno povjerenstvo pitanje koalicije ako izbori nisu planirani. Ali dobro, spreman sam promijeniti sastav Središnjeg izbornog povjerenstva.

Ali treće, rekli su da žele promjenu izbornog zakona. Na što sam negativno odgovorio, budući da sam kategorički protiv prijevremenih parlamentarnih izbora, uz napomenu: “Promjene izbornog zakonodavstva potaknut će vas i Timošenko na prijevremene parlamentarne izbore, što je za mene potpuno neprihvatljivo.”

Poručili su da bez izmjene izbornog zakona neće ni započeti razgovor o članstvu u koaliciji. Bez Samopomichi, uz odbijanje Timošenko i Ljaška, nemamo 226 glasova za podršku Jaresku.

Koliko sam shvatio, naši partneri i naši američki prijatelji imaju značajan utjecaj na čelnike Samopomicha i zamolio sam Pavla da nazove torijevce i kontaktira ambasadora radi mogućeg povećanja pritiska i podrške Yareskinoj kandidaturi od strane Samopomicha.

Dva sata kasnije, odmah nakon Yareskine poruke na Facebooku, ponovo sam nazvao Sadovoya. Nažalost, otišao je u Evropu za vikend i rekao da nije spreman navijati za Yaresko ili dati neki drugi pozitivan odgovor.
I u ovoj situaciji, kada su naši partneri iz SAD-a dali donacije Samopomochi i dali značajnu financijsku podršku… U ovoj situaciji, otvoren sam za ideju nastavka takve neizvjesnosti. Sada je Yatsenyuk u zgradi uprave, a mi počinjemo pregovore o drugim kandidatima. Odnosno, ako se Samopomich vrati, mi smo spremni podržati Yaresku. Ali u nedostatku Samopomicha, razgovaramo o Groysmanovoj kandidaturi. Sigurno se sjećate Groysmana, tokom svog poznatog i izvrsnog govora u parlamentu komunicirali ste s njim…

  • Iz razgovora Joea Bidena i Petra Porošenka 13. maja 2016.

BIDEN: Radite vrlo dobar posao. Čestitam na izboru za novog glavnog državnog odvjetnika. Znam da ima puno stvari koje treba učiniti. Ali mislim da je jako dobro. Razumijem vaš rad s Radom u nadolazećim danima na usvajanju dodatnih zakona koje traži MMF. Ali primite moje čestitke na izboru novog glavnog državnog odvjetnika. Za njega će biti kritično da radi brzo kako bi popravio štetu koju je Shokin prouzročio.

Čovjek sam od riječi i sada kada je imenovan novi glavni državni odvjetnik, možemo ići dalje prema potpisivanju ugovora o kreditu u iznosu od milijardu dolara. I ne znam kako to želiš učiniti.

Ne mogu doći u Kijev u bliskoj budućnosti, mislim u sljedećih mjesec ili dva. Možete ga potpisati kod našeg ambasadora. Ili ćete doći ovamo pa ćemo potpisati sporazum. Ili, ako želite, možemo pozvati Groysmana ovdje, komunicirat ću s njim kasnije danas. Ne pozivamo ga ovdje radi toga, već sve ovisi o vama, kada i kako to želite učiniti.

POROŠENKO: Prije svega, hvala vam na riječima podrške. Vjerujte, bio je to težak izazov i težak posao. Frakcije gospođe Timošenko i gospodina Ljaška pokušale su to spriječiti. Dakle, ne samo da smo glasali za novog glavnog državnog odvjetnika, nego i za ono što je trebalo kratko vrijeme, jedan dan, da se izmjene zakona. Inače, ovim zakonom smo uveli novi ustroj Državne Pravoslavne Crkve, uključujući i Generalni inspektorat, kako smo se s vama dogovorili.

Zatim sam hitno pozvao Lutsenka i rekao da se treba obratiti vašoj ambasadi. Bit će mi drago ako ima konkretnu osobu iz Washingtona ili iz neke druge zemlje.

Imamo ovdje, ne sjećam se kako se zove, američkog tužitelja ukrajinskog porijekla, on je malo stariji. Poslao sam Jeffreyu njegovo ime. Spreman je doći i biti pomoćnik i savjetnik. To će biti dobro iskustvo za američki sistem, a on može biti osoba od povjerenja u novom tužiteljskom sistemu. Vjerujem da je sada najbolje vrijeme za to. I ako je spreman doći i surađivati, od prvog koraka, od prve minute djelovanja novog glavnog državnog odvjetnika, to je upravo ono čemu ja težim.

BIDEN: Daj mi priliku da kontaktiram Ministarstvo pravosuđa, saznat ću njegovo ime i saznati tko je on. Jer očito je u našem najboljem interesu pružiti stručnu pomoć što je prije moguće kako bismo odredili pravi smjer. Zabilježit ću da sve provjerim nakon našeg razgovora i javit ću vam što mogu učiniti.

POROŠENKO: Naravno, hvala vam puno, to je ono čemu sam težio. Sljedeće, želim ti zahvaliti što si mi dao riječ. Odmah nakon što promijenimo zakonodavstvo i imenujem novog glavnog tužitelja, a to će biti Jurij Lucenko, kao što smo se dogovorili na prošlotjednom sastanku u Washingtonu, i kada se to dogodi, moći ćemo dobiti ovaj kredit.

  • Iz razgovora Joea Bidena i Petra Porošenka 16. novembar 2016. godine:

BIDEN: Da te pitam jednu stvar prije nego zaboravim. Privatbank. Razumijem da šefica NBU-a zahtijeva određivanje određenog datuma kada treba započeti proces promjena. Rečeno mi je, i ja dijelim taj stav, da se ona neće odlučiti za datum dok se ne dogovori s tobom. I rekao sam da se trebamo vratiti na utvrđivanje datuma i da ću s vama razgovarati o ovom datumu.

Jer dolazi nešto što ne želim da se dogodi. Ne želim da Trump bude u poziciji u kojoj se čini voljnim zaobići našu politiku, u kojoj bi se financijski sustav mogao srušiti i u kojoj će blokirati novac da ide u Ukrajinu. Upravo će tako izgledati sve dok ne dođe do pogleda na složene, nepoznate detalje.

Stoga, sve što se može učiniti da se izvrši pritisak na Privatbank u pogledu zatvaranja kako bi se primila sljedeća tranša od MMF-a, s poštovanjem bih preporučio kao kritično za vaše gospodarstvo i fizičku sigurnost. Znam da je teško. Kolomojski je gnjavaža i problem za sve, ali stvarno je kritično da se sada pozabavite time.

I sve će biti dobro. Samo želim da nazoveš šeficu NBU-a i podržiš je. Dajte joj do znanja da ste uz nju kada odredi datum i krene naprijed.

POROŠENKO: Ovo je vrlo važno što sam čuo od vas. Vjerujem da ću konačno revizorsko izvješće Ernst & Younga dobiti u utorak, 22. novembra. I dogovorili smo se da ja, premijer, ministar financija, šefica NBU… Pozvao sam i Arsenija i druge službenike sigurnosti… Trebali bismo se naći i odlučiti o datumu.

Jedini razlog zašto nakon 22. novembra, kada ću imati revizorsko izvješće, jest glasovanje u parlamentu, gdje Kolomojski ima značajan broj članova. Premijer me zamolio da prvo izglasam proračun pa onda krenem u proces. Ovo su povjerljive informacije, ali…

BIDEN: Čuvat ću tajnu…