Skip to content

Put svile je ponovo rođen: Otvoren željeznički koridor Kina-Iran-Evropa

  • Prva faza željezničkog koridora Kina-Iran-Evropa pokrenuta je svečanom ceremonijom u teheranskoj željezničkoj luci Aprin.

Ova željeznička ruta bi bila od vitalnog značaja za poboljšanje trgovine između Irana i Kine i učinila Iran sigurnom kapijom za Kinu u Evropu i obrnuto.

Prema pisanju iranskih medija u nedjelju, ceremoniji su prisustvovali Miad Salehi, zamjenik ministra i izvršni direktor Željeznica Islamske Republike Iran, zamjenik ambasadora Kine, ambasador Kazahstana i otpravnik poslova Turkmenistana.

Teretni vozovi Iran-Kina će prolaziti kroz Kazahstan i Turkmenistan. Robni voz koji je prevozio minerale danas je krenuo iz suhe luke Teherana ka Kini. Prvi kineski tranzitni voz krenuo je za Teheran 16. jula iz kineske provincije Shaanxi preko ove nove željezničke linije koja povezuje Iran i Kinu.

Nakon iranske transportne diplomatije sa susjednim državama, Turkmenistan i Kazahstan su imali efikasnu saradnju na implementaciji ove željezničke rute. Salehi je dodao da željeznička ruta Kina-Iran-Evropa ima visoku sigurnost i da će trajati manje vremena od pomorskog transporta. Novi koridor će biti ekonomičniji za vlasnike tereta.

Tokom proteklih mnogo godina, Iran je proširio svoje trgovačke rute sa državama u regionu, posebno kroz Međunarodni transportni koridor sjever-jug (INSTC).

  • Još u najstarija vremena postojale su veze između Kine i Evrope.

Zasnivale su se na razmjeni trgovačke robe, omogućavale diplomatske kontakte i doprinosile spoznajama o drugim kulturama. Te veze nisu bile kontinuirane, odvijale su se uglavnom preko posrednika i uvijek nanovo bile prekidane i na duže vrijeme kada su trgovina, promet i razmjena informacija bili ometani.

Odlučujuća politička pretpostavka za potpuno otvaranje istočnog kraja Puta svile bila je kineska ekspanzija prema zapadu.

Za Zapad je svila bila najvažnija trgovačka roba koja je prolazila Putom svile. Cijeli put je upravo i dobio ime po tom proizvodu. No, to ime iskrivljuje stvarnost trgovine, jer su osim svile tim trgovačkim putom razmjenjivane i druge robe. Karavane koje su išle prema Kini nosile su, između ostalog, zlato, bjelokost, drago kamenje i staklo. Iz Kine prema Evropi prevoženi su prije svega krzno, keramika, žad, bronca, lak i željezo. Uz put, dio tih dobara zamjenjivan je, i mijenjao je više puta vlasnike prije nego što bi stigao na krajnje odredište.

Pored svile, sve do novijeg vremena su vrlo važna roba za razmjenu s jugoistočnom Azijom bili začini. Koristilo ih se ne samo kao začine, nego i kao lijekove, anestetike, afrodizijake, parfeme ali i za pripremu “čarobnih napitaka”.