
U pritvoru bez optužbe: 64-godišnji Palestinac u zatvoru je ukupno 42 godine
Nael Saleh al-Barghouti rođen je 24. oktobra 1957. u selu Kobar, sjeverno od Ramallaha na okupiranoj Zapadnoj obali. Njegova peteročlana obitelj uključivala je roditelje, starijeg brata Omara i mlađu sestru Hanan. Njegov otac je bio Saleh al-Barghouti, ljubazan čovjek s jakim vjerskim uvjerenjima, a majka mu je bila poznata palestinska pjesnikinja poznata kao “Farha”. Preživljavali su od poljoprivrede, tradicije koja je duboko ukorijenjena u njihovu obitelj, stvarajući neraskidivu vezu između njih i njihove zemlje.
Nael je bio studentski aktivist koji je sudjelovao u mnogim prosvjedima protiv izraelske okupacije. Uhapsili su ga izraelski vojnici iz njegove obiteljske kuće u Kobaru 4. aprila 1978. Nakon dugog i oštrog ispitivanja osuđen je na 112 godina zatvora zbog navodnog ubistva izraelskog okupacijskog časnika sjeverno od Ramallaha. Obiteljske kuće im je srušio izraelski režim.

Ovom danas 66-godišnjaku, izraelske vlasti čak su uskratile pravo da prisustvuje očevoj sahrani 2004. Njegova majka Farha čekala je svog zatočenog sina i umrla ne vidjevši ga posljednji put i ne oprostivši se od njega.
Godine 2009. oborio je Guinnessov svjetski rekord za političkog zatvorenika s najdužim stažem na svijetu. Naelova jedina sestra, Hanan, imala je 12 godina kada je prvi put uhapšen. Sada je ona baka, a on i dalje čami iza rešetaka, bez ikakve pravne osnove.
Pušten pa ponovo priveden
Njegov brat Omar je također uhapšen, zajedno sa svojim bratićem Fakhrijem. Omar je u zatvoru proveo 26 godina, a Nael 34 godine. Oba brata su privedena, još jednom, nedugo nakon puštanja na slobodu.
Nael je 2011. godine oslobođen u sklopu razmjene zarobljenika između palestinskog otpora i izraelskog režima. Nakon izlaska iz zatvora oženio se Iman Nafi, koja je i sama provela 10 godina u različitim izraelskim zatvorima.
Međutim, sloboda nije dugo trajala. U junu 2014. okupacijske su vlasti prekršile uvjete sporazuma o razmjeni i ponovo uhapsile Noela.
Osuđen je na 30 mjeseci zatvora zbog članstva u Hamasu, ali nakon što je odslužio kaznu, vratili su mu doživotnu kaznu plus 18 godina zatvora.
Naelov odvjetnik podnio je peticiju sudu izraelskog režima tražeći oslobađanje svog klijenta na temelju uvjeta sporazuma o razmjeni između palestinskog otpora i izraelske okupacije u kojem je navedeno da oslobođeni zatvorenici ne mogu biti ponovno uhapšeni.
Izraelski vojni sud odbio je žalbu za oslobađanje Naela.
Kaznu je odslužio 17. decembra 2016., ali nikada nije pušten na slobodu.
U izraelskim zatvorima prije 7. oktobra bilo je skoro 6000 Palestinaca. Broj se sada popeo na više od 10.000 ljudi prema statistici palestinskih dužnosnika. Izraelsko zarobljavanje dio je politike izraelske okupacije da spali mladež Palestine stavljajući ih iza rešetaka gdje će potratiti svoje godine.