Rumunski ministar obrane podnio ostavku nakon pritiska zbog izjave da su pregovori s Rusijom jedina šansa
Rumunski ministar obrane Vasile Dincu podnio je ostavku u ponedjeljak, rekavši da ne može surađivati s predsjednikom zemlje, pod pritiskom tjednima nakon što je rekao da je jedina šansa Ukrajine da okonča rat pregovori s Rusijom.
Vasile Dîncu izjavio je 8. listopada da pregovori predstavljaju jedinu priliku da se zaustavi rat u Ukrajini.
“Rat će se nastaviti, jedina šansa za mir mogu biti pregovori s Rusijom. Naravno, to su složeni pregovori. Zemlje svijeta, NATO, Sjedinjene Države će pregovarati za sigurnosna jamstva Ukrajine i mir s Rusijom. Sama, Ukrajina neće moći pregovarati s Rusijom, jer si politička klasa u Ukrajini u ovom trenutku ne može priuštiti gubitak teritorija, nepravedan gubitak, na kraju krajeva, teritorija!” rekao je Vasile Dîncu, na Prima TV.
Vasile Dîncu je pozvan da u ponedjeljak, 24. listopada, sudjeluje na plenarnoj sjednici Zastupničkog doma, u raspravi “Vladin sat”. Razgovor s Vasileom Dîncuom zatražio je parlamentarni klub USR-a, a naslovljen je “Kroz ponavljane greške i pojačavanje ruske propagande, ministar obrane stvara predrasude za Rumunjsku u odnosu s partnerima iz EU i NATO-a”.
“Mislim da je moje povlačenje s dužnosti nužno kako ne bih naštetio odlukama i programima koji zahtijevaju fluidne lance zapovijedanja i kako ne bih blokirao niz projekata koji su prijeko potrebni za… ministarstvo i vojsku.”
“Već šest mjeseci slušam iz izvora da moram dati ostavku. Ja sam u toj izjavi vrlo jasno naveo razlog svoje ostavke. Nisam imao nikakve zamjerke od strane predsjednika Klausa Iohannisa. S predsjednikom nisam razgovarao ni jučer ni danas. Nitko od mene nije tražio ostavku, ali ne želim utjecati na rad obrane u Rumunjskoj. Nitko me nije tražio da bilo što potpišem”, izjavio je Vasile Dîncu.
