‘Rusi jurišaju, Korejci kopaju’: Inženjeri iz Sjeverne Koreje mogli bi pomoći Rusiji u ratu u Ukrajini – ukrajinski ekonomist
- Sjevernokorejske inženjerijske jedinice, za koje se priča da će stići u Ukrajinu, mogle bi pomoći Rusiji “prevladati ratni zastoj”, piše ukrajinski ekonomist Alexey Kushch na svojoj Facebook stranici, prenosi Strana Today.
Rusija je već dvaput koristila tunele u sukobu, u Avdiivki i Toretsku, kaže analitičar, koji je upozorio na Putinove pokušaje da se ratna ‘mrtva tačka’ pomakne kopanjem tunela u ljeto i jesen.
‘Sudeći prema različitim izvorima, otprilike pet inženjerijskih brigada vojske DNRK moglo bi stići u Donbas. Možda će tako ruska vojska ovog ljeta pokušati izaći iz ‘ratnog zastoja’. Službeno – za ‘restauraciju’. Ali dok je rat u punom jeku, ovo izgleda u najmanju ruku nelogično, napisao je.
- Zašto juli? – pita se ekonomist i odgovara:
‘Krajem jula bi na Bliskom istoku mogao započeti pravi rat i pozornost Zapada bit će usmjerena tamo. Nisam vojni stručnjak, ali ću vam skrenuti pozornost na jednu činjenicu: Ruski proboj kod Avdeevke i Toretska dogodio se, između ostalog, i kao rezultat korištenja podzemnih tunela. U prvom slučaju već je bio spreman, u drugom – navodno ukopan tri kilometra duboko u naše položaje. Odnosno, pojavljuje se nova tehnologija rata: zaštita od napada dronova i topništva – potkopavanje, odlazak u pozadinu, zauzimanje položaja, ukopavanje. A ko može bolje kopati od Koreanaca?’
Kushch podsjeća da je izgradnja podzemnih objekata i komunikacija bila jedna od ključnih vještina DNRK-a tijekom Korejskog rata. Sjeverna Koreja je, kako bi se zaštitila od američkih zračnih napada, prebacila vojna skladišta, malokalibarsko oružje i barake pod zemlju. I također su izgradili sustav prolaza između njih za 500 kilometara.
Sada, piše Kushch, vojna doktrina DNRK predviđa izgradnju najvećeg mogućeg broja podzemnih građevina u slučaju rata s Amerikancima.
‘U ovom slučaju, podzemna taktika se može koristiti za ‘puzajuću ofanzivu’ i razbijanje složene, slojevite odbrane, a također i za minimiziranje gubitaka od napada bespilotnih letjelica i topništva, minimizirajući gubitke oklopnih vozila’, piše ekonomist.
‘Ne bih se iznenadio da je strategija ‘podzemnog rata’ odobrena tokom Putinova posjeta DNRK-u. Možda su to predložili sami Sjevernokorejci.’ Ukrajina se morala ‘tehnički pripremiti za takve rizike’, dodao je.
Ekonomist je naveo dva ključna pitanja: PRVO je faza donošenja ove odluke. Odnosno, je li već donesena odluka da se sjevernokorejske inženjerijske jedinice pošalju u rat ili će se to dogoditi nakon nekog događaja: misije NATO-a u Ukrajini, transfera F-16? DRUGO je pitanje u kojoj je mjeri ovaj rizik riješen na razini povelja ZSU? Imamo li inženjerijske jedinice spremne za vođenje protuminiranja?
‘Nekada davno, ukrajinski Kozaci bili su majstori ‘podzemnog ratovanja’. Ali to je već daleka istorija. Potrebno je tehnički se pripremiti za takve rizike”, zaključio je Kushch.
U međuvremenu, zamjenica šefa američkog Ministarstva obrane Sabrina Singh rekla je da Sjedinjene Države nemaju informacija o slanju inženjerskih ili drugih sjevernokorejskih trupa u Ukrajinu.
“Nemam ništa za vas o ovome. Svakako znamo da Sjeverna Koreja podržava ruske napore u Ukrajini raznim vojnim podrškama, ali nemam nikakvih informacija o konkretnim trupama koje se sada šalju u Rusiju”, kazala je Singh na brifingu.
Podsjetimo, Putin je ranije rekao da vojnici iz DNRK neće biti uključeni u rat u Ukrajini. Istovremeno, sjevernokorejski vođa Kim Jong-un obećao je bezuslovnu podršku Putinu u ratu s Ukrajinom, piše ukrajinska publikacija.