Skip to content

Rusija upozorava da će blokirati prodaju nafte zemljama koje sudjeluju u ograničenju cijena

Novim dekretom Kremlja zabranit će se prodaja nafte i naftnih derivata “pravnim osobama koje u ugovorima zahtijevaju poštivanje gornje granice cijena koju je uvela Europska unija”, rekao je ruskim medijima u petak zamjenik ruskog premijera Alexander Novak, piše POLITICO.

“Moskva je spremna “djelomično smanjiti proizvodnju početkom sljedeće godine… [za] negdje između 500.000 i 700.000 barela dnevno, dodao je Novak.

To čini između 5 i 7 posto ruske dnevne proizvodnje nafte, što je pad koji je Novak nazvao zanemarivim.

Embargo EU na uvoz ruske nafte pomorskim putem stupio je na snagu ranije ovog mjeseca — kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.

Embargo je došao s paralelnim sporazumom između zemalja G7 da se osiguravajućim i brodarskim tvrtkama zabrani sudjelovanje u prodaji ruske nafte iznad 60 dolara po barelu trećim zemljama. Sustav će se revidirati svaka dva mjeseca s ciljem da se osigura da je gornja granica najmanje 5 posto ispod tržišne cijene ruske sirove nafte.

Ruska sirova nafta tipa Urals trenutno se prodaje za 49 dolara po barelu, što je popust od oko 30 dolara u odnosu na referentnu cijenu sirove nafte Brent; cijena brenta je nakon Novakove najave porasla za 1,8 posto.

Dogovor G7 nastoji ograničiti zaradu Moskve od izvoza nafte uz izbjegavanje globalnog cjenovnog šoka zbog velikog gubitka ruske ponude.

Novak je tu mjeru nazvao “populističkom” i rekao da bi “remetila tržišno formiranje cijena”.

“Ne prihvaćamo nikakvo uplitanje u energetska tržišta, općenito u tržišne instrumente”, dodao je, “jer će zapravo samo dovesti do rizika, do manjka resursa na energetskom tržištu, do rasta cijena.”

Rusija je opetovano upozoravala da će ograničiti proizvodnju nafte i zabraniti prodaju zemljama koje sudjeluju u takvom ograničenju cijena – ali objava od petka je prvi put da je Kremlj detaljno opisao koliko je spreman smanjiti proizvodnju kao odgovor i kako će reagirati na svaki zahtjev izmijeniti postojeće ugovore o opskrbi naftom.

To bi moglo utjecati na rusku naftu isporučenu naftovodom u Poljsku, Njemačku, Mađarsku, Slovačku i Češku, koja trenutno nije pod sankcijama EU-a.