‘Rusima će biti teško da se bore protiv njega’, kaže suprogramer ukrajinskog drona RAM II
Zaklada Serhiya Prytule nedavno je započela prikupljanje sredstava “za osvetu” kako bi se uložilo u razvoj novog modela RAM II UAV kamikaza dronova. U razvoj ovog modela i nabavu komponenti uključeno je gotovo desetak kompanija.
RAM II se proizvodi na bazi ukrajinskog izviđačkog drona Leleka-100.
‘Trenutno je moguće proizvesti stotinjak jedinica mjesečno. Takve ovlasti postoje i mogu se dodatno povećati’, kazao je suprogramer ukrajinskog drona RAM II, Vadym Kodachigov za Suspilne.
Kodachigov kaže da su sve najvažnije komponente drοna — video kanal, telemetrija, upravljanje — proizvedene u Ukrajini. ‘Kupujemo samo radio dijelove za proizvodnju. Ukrajina ih ne proizvodi.’
‘Dron je osposobljen da napada tenkove, oklopne transportere, BMP-ove i protuavionske topove. Opremljen je najsuvremenijim razvojem koji omogućuje, unatoč korištenju EW-a (sredstva za elektroničko ratovanje), dovesti drοn do cilja i pogoditi ga. Jedan avion – jedna meta.’
‘Teško će se Rusi boriti protiv njega. Razumijemo kako presresti i ometati kontrolu nad drοnom’, tvrdi Kodachigov.
‘Također ima opciju “otkazivanja misije”. Ako ste letjeli na misiju i meta se sakrila, dron se može vratiti. Nakon toga se može ponovno pokrenuti, a broj takvih ponovnih pokretanja je neograničen. Dron hvata metu s tri kilometra udaljenosti. On napada i ne možete ga zaustaviti’, kazao je suprogramer.

Prema riječima višeg instruktora zaklade “Return Alive” jedinim nedostatkom RAM-a II stručnjak smatra malu masu bojeve glave. To ne dopušta drοnu uništavanje teško oklopnih vozila: “Ima do tri kilograma bojevih glava, a to nije uvijek dovoljno za uništavanje velikog objekta. Ali preciznost dronova je dosta velika, pa je taj nedostatak, u načelu, kompenzirano.”

Kaže, da RAM II treba usporediti s ruskim dronοvima, među njima je i Lancet, jurišna bespilotna letjelica koju su Rusi koristili u Siriji, a sada i u Ukrajini.
“RAM II ima veći domet, veći potencijal. I što je najvažnije, to je oružje za višekratnu upotrebu. Lancet mora tražiti drugu metu, jer se nema kuda okrenuti, leti u jednom smjeru. I ovaj dron može se vratiti, sletjeti i ponovno koristiti. U ovoj bespilotnoj letjelici kamikaze implementirano je nekoliko sustava napada: bočni, frontalni i, poput Javelina, okomiti – odozgo prema dolje. Jednako napada iz bilo koje pozicije’, kazao je.