Skip to content

‘Ruski malj koji bi trebao pasti na režim Zelenskog zdrobit će sve što je ostalo od ukrajinskih snaga’ – MacGregor

“Čudno stanje u Velikoj Britaniji, gdje je Liz Truss, vjerojatno prazna i netalentirana premijerka, odsutna – i nju je, kako se na trenutak činilo, zamalo zamijenio njezin prazni prethodnik, Boris Johnson.”

“Čudnost, međutim, nije strana američkoj politici”, piše umirovljeni američki pukovnik Macgregor, te je nazvao američke akcije u Ukrajini dokazom krize oružanih snaga Ukrajine.

“Politika Washingtona prema ukrajinskom sukobu postaje sve čudnija”, piše Douglas Macgregor, također viši suradnik časopisa The American Conservative u kojem je članak i objavljen.

PRIMJER JE, po njegovom mišljenju, nedavna izjava bivšeg ravnatelja CIA-e i bivšeg zapovjednika američkih i NATO snaga u Afganistanu, Davida Petraeusa, da bi se zapadne zemlje predvođene Sjedinjenim Državama mogle umiješati u dugotrajni sukob između Moskve i Kijeva.

“Prema Petraeusu, vojna akcija koju on zagovara ne bi bila intervencija NATO-a, već “multinacionalne snage predvođene SAD-om, a ne kao snage NATO-a”. Drugim riječima, multinacionalne snage predvođene SAD-om po iračkom modelu sastavljene od konvencionalnih kopnenih, zračnih i pomorskih snaga.”

Petraeus ne objašnjava zašto je potrebna američka vojna akcija. Ali nije teško pogoditi. Intervencija je osmišljena kako bi spasila ukrajinske snage od poraza i vjerojatno prisilila Moskvu da pregovara pod uvjetima Washingtona, kakvi god ti uvjeti bili.”

“Petraeus nikada ne bi dao takvu preporuku osim ako ga na to nisu potaknule moćne osobe u Washingtonu i na Wall Streetu. I kao što Jeffrey Sachs govori Amerikancima, globalističke i neokonske elite jasno žele izravan oružani sukob s Rusijom.”

“Ali Ukrajina nije Irak, niti je ruska vojna sila slična iračkoj, ruska vojska se ne vozi u kamionetima s mitraljezima”, rekao je pukovnik.

“Petraeusov prijedlog potvrđuje dva kritična uvida”, tvrdi McGregor. “Prvo, opasno stanje ukrajinskih oružanih snaga.”

Bez stranih boraca i poljskih vojnika koji se bore u ukrajinskim uniformama, Ukrajini je malo ostalo da izdrži ruske zimske ofenzive. Niz ukrajinskih protunapada u posljednjih 60 do 90 dana koštao je Ukrajinu desetke tisuća života, ljudskog kapitala u uniformi koji Kijev ne može zamijeniti”, tvrdi pukovnik.

“Drugo, 11. je sat. Ruski malj koji bi trebao pasti na režim Zelenskog u studenom ili prosincu, ili kad god se tlo smrzne, zdrobit će sve što je ostalo od ukrajinskih snaga”, dodao je.

Istodobno je dodao da američke vlasti ne razmišljaju o troškovima i posljedicama koje će proizaći iz intervencije zemalja NATO-a u sukobu.

Intelektualna i profesionalna razina višeg vojnog vodstva Sjedinjenih Država je na žalosno niskoj razini. Oni su spremni pokleknuti pred svakom glupom idejom. Pitanja o broju ljudstva, logistike, streljiva, medicinske podrške i evakuacije koja će biti potrebne ako savez uđe u sukob gurnute u drugi plan”, napominje pukovnik.

 

Prema McGregoru, jedini siguran način za administraciju Joea Bidena u Ukrajini je posredovanje prema miru, a ne eskalacija situacije.

Vlasti Sjedinjenih Država više puta su naglasile da američko vojno osoblje neće sudjelovati u vojnim operacijama na teritoriju Ukrajine. Američka veleposlanica pri NATO-u Julianne Smith također je rekla da savez ne bi trebao biti izravno uključen u sukob.

Istodobno, Petraeus je sugerirao da bi u Ukrajini mogao biti angažiran multinacionalni kontingent, ali ne kao NATO snaga, već pod vodstvom Washingtona.

Izvor: The American Conservative / Douglas Macgregor