SRBIJA je indirektno, preko drugih zemalja, izvezla u Ukrajinu municiju u vrijednosti od 800 miliona eura
- Beograd, prijatelj Moskve, izvezao je oko 800 miliona eura municije zapadnim saveznicima od 2022.
Financial Times je objavio podatak da je Srbija indirektno, preko drugih zemalja, od početka šireg sukoba između Moskve i Kijeva, izvezla u Ukrajinu municiju u vrijednosti od 800 miliona eura.
List piše da Srbija diskretno povećava prodaju municije Zapadu jačajući odbranu Ukrajine, iako je samo jedna od dvije evropske zemlje koje se nisu pridružile zapadnim sankcijama Rusiji.
- Vučić je potvrdio da je informacija o vrijednosti municije uglavnom tačna, predstavivši prodaju kao poslovnu priliku.
“Ovo je dio našeg ekonomskog preporoda i važno za nas. Da, mi izvozimo našu municiju. Ne možemo izvoziti u Ukrajinu ili u Rusiju, ali imamo mnogo ugovora sa Amerikancima, Špancima, Česima, drugima. Šta oni s tim rade na kraju je njihov posao”, rekao je Vučić.
- Dodao je čak i da zna gdje odlaze granate to nije njegov posao.
“Moj posao je da osiguram da sa svojom municijom poslujemo legalno, da je prodajemo. Moramo se brinuti za svoje ljude, i to je to. To je sve što mogu reći. Imamo prijatelje u Kijevu i Moskvi. Ovo su naša braća Slaveni”, rekao je Vučić.
Na pitanje da li je cifra približno tačna, rekao je da je u pitanju zarada ostvarena u period od dvije tri godine, a ne jednoj.
Serbia turns blind eye to its ammunition ending up in Ukraine https://t.co/2X0XLTjwQV
— Financial Times (@FT) June 22, 2024
Srbija nije ni članica NATO-a ni EU-a, a njeni ljudi već dugo imaju sentimentalnu privrženost Rusiji dok su zamjerali zapadu nakon NATO-ovog bombardiranja njihove zemlje 1999. godine. Beograd također računa na Moskvu da blokira međunarodno priznanje Kosova, bivšu Srbijanska pokrajinu koju priznaje većina zapadnih država, ali koju Rusija i Kina odbijaju od članstva u UN-u.
Vučić se odupro pritisku Zapada da usvoji režim sankcija Rusiji i dopustio je nastavak ruskih letova, iako kaže da je predan tome da njegova zemlja postane članica EU. Također je nastojao zaštititi svoje oklade i držati distancu između sebe i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
“Evropa i SAD godinama su radili na tome da udalje Vučića od Putina”, rekao je zapadni diplomat, dodajući da je ključni igrač bio američki veleposlanik Christopher Hill, koji je stigao u Beograd mjesec dana nakon sveobuhvatne invazije.
“Svi su očekivali da će se [Hill] boriti s Vučićem, ali njegov jedini cilj bio je udaljiti Beograd od Moskve. Uspio je. Vučić godinama nije sreo, pa čak ni nazvao Putina. I naravno, tu je pitanje isporuka oružja koje završavaju u Ukrajini”, rekao je diplomat.
Zapadu je traženje podrške za Ukrajinu postalo važnije od guranja srpskog nacionalističkog vođe na demokratske reforme, kažu analitičari.
“Vučić gura pod tepih da postoji podrška – ali ne izravna – Ukrajini”, rekao je Ivan Vejvoda, suradnik na Institutu za humanističke znanosti u Beču.
“On govori na nejasan način. Jasno je da on to ne želi priznati — on želi svoju krajnju desnicu održati sretnom — dok je zapravo Srbija [ponudila] golemu pomoć Ukrajini protiv Rusije.”
Srbija je imala uspješnu industriju oružja tokom Hladnog rata kada je bila dio Jugoslavije i proizvođač je sovjetskih standardnih kalibara streljiva koji se još uvijek koriste u ukrajinskim oružanim snagama. Također se pridružuje globalnom trendu traženja povećanja prodaje oružja u vrijeme kada je Rusija pokrenula ratnu ekonomiju koja je povećala proizvodnju brže od zapadnih saveznika Ukrajine.
Vučić je rekao da Srbija ima zlatnu priliku jer je njeno oružje jeftinije nego na zapadu, dodajući da bi se opseg ukupnog srbijanskog izvoza streljiva mogao povećati.
- Sudjelovanje Srbije u dotoku municije u Ukrajinu dovoljno je prikriveno da službeni podaci to ne odražavaju, smatraju diplomati i analitičari.
Kielski institut za svjetsku ekonomiju, koji prati podršku Ukrajini, nije izravno pratio srpske aktivnosti i nije naišao na sustavne dokaze o srpskim doprinosima, rekao je Christoph Trebesch, koji vodi taj napor.