Skip to content

Stoltenberg: Kina mora da prestane da podržava Rusiju ako želi dobre odnose sa Zapadom

Kina mora da prestane da podržava Rusiju i njen rat u Ukrajini ukoliko želi da uživa u dobrim odnosima sa Zapadom, ponovo je upozorio Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO. Stoltenberg tvrdi da Kina osigurava Rusiji elektroniku i tehnologiju za proizvodnju projektila, dronova i drugih vrsta naoružanja.

Generalni sekretar NATO se oglasio u Briselu povodom diskusije o budućnosti alijanse na Samitu mladih:

“Rat u Ukrajini je pokazao da sigurnost nije regionalno pitanje već globalno. Glavna država koja pomaže Rusiji za nastavi agresiju i rat protiv Ukrajine u Evropi je Kina. Oni su daleko najveći trgovinski partner Rusije. Kina osigurava Rusiji ključne komponente za njeno oružje, mikroelektroniku i naprednu tehnologiju koja omogućava Rusiji da pravi rakete, dronove i razno drugo naoružanje, a koje je ključno u ratu protiv Ukrajine”, rekao je Stoltenberg.

On je istakao da su pored Kine ključni partneri Rusije koji joj omogućuju da vodi rat – Sjeverna Koreja, koja osigurava municiju i oružje i Iran, koji Rusiju snabdijeva sa dronovima:

“Zbog toga ideja da možemo da odvojimo Aziju od Evrope više ne funkcioniše. Ovo je međusobno povezano, i mi, naravno, moramo da se pozabavimo bezbjednosnim izazovima koje Kina predstavlja za našu bezbjednost”, dodao je Stoltenberg.

Prema njegovim riječima, NATO ima oko 40 partnerskih država širom sveta, dok se četiri od njih – Japan, Južna Koreja, Australija i Novi Zeland – nalaze se u indo-pacifičkom regionu. Prema riječima generalnog sekretara, ovo partnerstvo je od posebnog značaja za NATO.

Stoltenberg je naglasio da je Alijansa bila i ostat će regionalni odbrambeni savez Sjeverne Amerike i Evrope, a član o kolektivnoj odbrani primijenit će se za zaštitu saveznika u Evropi i Sjevernoj Americi. U isto vrijeme, cijeli ovaj sjevernoatlantski prostor suočava se sa globalnim prijetnjama – u sajber, svemiru i drugim domenama.

“Ne radi se o premještanju NATO u Indo-Pacifik, već o tome da nam se Kina i globalne prijetnje približavaju. Vidimo Kinu u sajber prostoru, vidimo ih u Africi, vidimo na Arktiku, vidimo da pokušavaju da kontrolišu kritičnu infrastrukturu u našim zemljama. Dakle, sve ovo je bitno za našu bezbjednost na mnogo načina”, zaključio je Stoltenberg.

Također, u aprilu, tokom posjeta Berlinu, šef zapadnog vojnog saveza rekao je da je pomoć Pekinga od vitalne važnosti za ratne napore Moskve jer podupire rusko ratno gospodarstvo dijeljenjem vrhunske tehnologije poput poluvodiča.

Kina mora prestati podržavati ruski rat u Ukrajini ako želi uživati ​​u dobrim odnosima sa Zapadom, rekao je i tada glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, upozoravajući Peking neobično oštrim riječima da ne može biti oboje.