Tko još kupuje rusku sirovu naftu i tko je prestao?
Australija, Britanija, Kanada i Sjedinjene Države uvele su potpune zabrane kupnje ruske nafte, a Europska unija planira raspraviti o takvoj zabrani ovog tjedna, što će povećati globalne cijene nafte, prenosi Reuters.
Blok od 27 zemalja podijeljen je oko toga treba li uvesti zabranu koja bi mogla utjecati na oko 27% njezina uvoza, a neke od njegovih rafinerija bez izlaza na more gotovo u potpunosti ovise o ruskoj opskrbi sirovom naftom putem cjevovoda.
Njemačka, najveći ruski kupac sirove nafte, i Nizozemska, trgovačko središte, upozorili su na ishitrene odluke koje bi mogle dodatno povećati cijene energije i ostaviti neke rafinerije neaktivnima.
Mađarska se protivila zabrani ruskog uvoza energenata, dok je Bugarska rekla da bi mogla tražiti izuzeće ako se takva zabrana odobri.
Tijekom političke debate, neki kupci u Europi dobrovoljno su se klonili ruske nafte kako bi izbjegli narušavanje njezina ugleda ili moguće pravne poteškoće.
Europske rafinerije koje nastavljaju kupovati rusku naftu uglavnom su u suvlasništvu ruskih tvrtki ili ovise o opskrbi naftovodima iz Rusije.
Osim Europske unije, zemlje koje su odbile kritizirati Rusiju zbog njezine invazije, poput Kine i Indije, nastavljaju kupovati rusku naftu.
Turska, koja nastoji posredovati između Kijeva i Moskve, također ne planira prestati kupovati rusku naftu.
♦ Sljedeći su glavni primatelji ruske sirove nafte:
NEFTOCHIM BURGAS – Bugarska rafinerija, u vlasništvu ruskog Lukoila (LKOH.MM), s ruskom naftom koja čini oko 60% njezine ukupne proizvodnje, nastavlja rafinirati rusku naftu.
MIRO – Ruska nafta još uvijek čini oko 14% udjela u najvećoj njemačkoj rafineriji Miro, koja je 24% u vlasništvu Rosnefta (ROSN.MM).
PCK SCHWEDT – Njemačka rafinerija, 54% u vlasništvu Rosnefta (ROSN.MM), dobiva sirovu naftu kroz naftovod Druzhba.
LEUNA – Rafinerija Leuna bez izlaza na more u Istočnoj Njemačkoj, u većinskom vlasništvu TotalEnergiesa (TTEF.PA), također se pokreće ruskom naftom iz naftovoda Druzhba.
HELLENIC PETROLEUM (HEPr.AT) – Najveća rafinerija nafte u Grčkoj oslanja se na rusku naftu za oko 15% svog unosa. Tvrtka je ranije ovog mjeseca osigurala dodatne zalihe iz Saudijske Arabije.
ISAB – Najveća talijanska rafinerija, u vlasništvu švicarskog Litasco SA pod kontrolom Lukoila (LKOH.MM), prerađuje rusku i nerusku naftu.
MOL (MOLB.BU) – Hungarian Oil Group, koja upravlja trima rafinerijama u Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj, nastavlja opskrbljivati naftovod Druzhba. Mađarska se protivi sankcijama ruskoj nafti i plinu.
PKN Orlen (PKN.WA) – Najveća poljska rafinerija, koja nastavlja kupovati rusku naftu za svoje rafinerije u Litvi, Poljskoj i Češkoj, priopćila je da se priprema za potpuni zastoj. Litva je rekla da planira prestati koristiti rusku naftu i plin.
ZELANDSKA RAFINERIJA – Nizozemska rafinerija, u 45-postotnom vlasništvu Lukoila, odbila je komentirati koristi li rusku sirovu naftu.
ROTTERDAMSKA RAFINERIJA – Exxon Mobil (XOM.N) odbio je komentirati koristi li njegova nizozemska rafinerija u Rotterdamu rusku sirovu naftu.
HINDUSTAN PETROLEUM (HPCL.NS) – Indijska državna rafinerija kupila je 2 miliona barela ruskog Urala za utovar u svibnju, prema izvorima iz trgovanja prošlog tjedna.
INDIJSKO ULJE (IOC.NS) – Najveća indijska rafinerija kupila je 3 miliona barela Urala za isporuku u svibnju, rekli su izvori iz trgovine.
♦ Slijede oni koji su prestali i koji će prestati kupovati rusku naftu:
BP (BP.L) – Britanska naftna tvrtka, koja napušta svoj udio u Rosnjeftu, neće ulaziti u nove poslove s ruskim brodarskim subjektima u ruskim lukama osim ako je to “ključno za osiguranje sigurnosti opskrbe”.
ENI – Energetska grupa, 30,3% u vlasništvu talijanske vlade, obustavlja kupnju ruske nafte. Ruska nafta neće se koristiti u njemačkoj rafineriji Bayernoil, u kojoj udjele imaju Eni i Rosneft.
EQUINOR (EQNR.OL) – Norveška energetska tvrtka u većinskom državnom vlasništvu prestala je trgovati ruskom naftom jer je obustavila svoje poslovanje u zemlji.
GALP (GALP.LS) – Portugalska naftna i plinska tvrtka obustavila je sve nove kupnje naftnih derivata iz Rusije ili ruskih tvrtki.
NESTE (NESTE.HE) – Finska rafinerija ima ugovore za rusku naftu do kraja godine, ali ne sklapa nove ugovore o opskrbi.
PREEM – Najveća švedska rafinerija, u vlasništvu saudijskog milijardera Mohammeda Husseina al-Amoudija, “pauzirala” je nove narudžbe za rusku sirovu naftu, koja je činila oko 7% njezinih kupnji, zamijenivši ih bačvama iz Sjevernog mora.
REPSOL (REP.MC) – Španjolska tvrtka prestala je kupovati rusku sirovu naftu na spot tržištu.
SHELL (SHEL.L) – Najveći svjetski trgovac naftom prestat će kupovati rusku naftu i postupno će ukinuti svoju uključenost u sve ruske ugljikovodike.
TOTALNE ENERGIJE – Francuska je tvrtka prestala kupovati naftu iz Rusije, iako jedna od njezinih rafinerija u Njemačkoj i dalje prima rusku naftu naftovodom.
VARO ENERGIJA – Švicarska rafinerija, koja posjeduje 51,4 posto u njemačkoj rafineriji Bayernoil, rekla je da ne planira sklapati nove poslove za kupnju ruske nafte.
Izvor: Reuters