
Turska radi na otvaranju još dva granična prijelaza sa Sirijom da omogući protok humanitarne pomoći
Turska radi na otvaranju još dva granična prijelaza sa Sirijom kako bi se omogućio protok humanitarne pomoći u susjednu zemlju, rekao je njezin ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu.
Obraćajući se novinarima, Cavusoglu je rekao da oštećenja na sirijskoj strani ceste koja vodi do graničnog prijelaza Cilvegozu, koji je otvoren isključivo za humanitarnu pomoć kao dio odobrenja Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, uzrokuju poteškoće u odgovoru na potres.
“Postoje određene poteškoće u pogledu pomoći Turske i međunarodne zajednice (do Sirije). Iz tog razloga se ulažu napori da se otvore još dva granična prelaza”, dodao je Cavusoglu.
Govoreći u pokrajini Hatay, blizu epicentra potresa, turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan rekao je da se broj potvrđenih mrtvih u Turskoj povećao na 9.057, prenosi Reuters.
Sirijski dužnosnici i spasilačka skupina u sjeverozapadnoj Siriji koju drže pobunjenici rekli su da je broj mrtvih tamo dosegao 2662, čime je ukupan broj porastao na 11719.
Predsjednik je također osudio kritike vladinih napora spašavanja, koje su mnogi u zemlji osudili kao spore i neadekvatne.
“Ovo je vrijeme za zajedništvo, solidarnost. U ovakvom razdoblju ne mogu podnijeti ljude koji vode negativne kampanje zbog političkih interesa“, rekao je Erdoğan, dodavši da nije moguće biti spreman na takvu katastrofu.
While all the focus is on #Turkey. This is The White Helmets volunteers in #Syria, 3000 of them are on the ground searching for survivors and they really need your help if you can afford it❤️https://t.co/rWNR681wgY pic.twitter.com/J85UI72UpS
— Sofia (@SlavaUk30722777) February 7, 2023
Reuters je razgovarao sa sirijskim liječnikom koji je rekao da je razmjer ozljeda od potresa u ponedjeljak bio razorniji nego od 11-godišnjeg građanskog rata u zemlji.
Mohamad Zitoun, 34-godišnji kirurg iz Alepa koji radi u bolnici blizu turske granice, rekao je agenciji: “Ovo je velika nesreća. Proživio sam granatiranja i preživio masakre. Ovo je potpuno drugačije, zastrašujuće i užasno. Prvi masovni val pacijenata nadmašio je mogućnosti bilo kojeg medicinskog tima. Slučajevi koji su stizali na liječenje od granatiranja dolazili bi jedan za drugim, u malim valovima, ali potres je doveo do 500 žrtava svakog dana, što je zahtijevalo desetke operacija. Mnogi od ozlijeđenih umiru u roku od sat ili dva od posljedica traumatskog šoka, zatajenja srca ili krvarenja, pogotovo jer je vrijeme hladno i pod ruševinama bi satima.”