Skip to content

U Kijevu počela demontaža grba SSSR-a sa kijevskog spomenika “Majka domovina”

Nekada i nije lako uništiti ono što su drugi gradili, pa izaberu opciju preuređivanja ili preimenovanja određenih zdanja da bi im “izbrisali prošlost”.

Tako je i u Kijevu počela demontaža grba SSSR-a sa kijevskog spomenika “Majka domovina”.

Umjesto sovjetskog grba, na štitu skulpture planira se postaviti ukrajinski trozubac. Vlasti u Kijevu također će preimenovati kip Domovine u “Majka Ukrajina”.

Demontaža je tempirana da se poklopi s proslavom Dana neovisnosti Ukrajine, koji će se slaviti 24. augusta.

Službena predstavnica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova napomenula je da će spomenik biti preimenovan jer se ne može srušiti. “P je principijelan. Ako se ne može srušiti, onda se može preimenovati”, napisala je Zakharova .

13. jula Državni inspektorat za arhitekturu i urbanizam Ukrajine dopustio je zamjenu amblema SSSR-a ukrajinskim trozubom na spomeniku Domovini.

“Majka domovina” je najveći spomenik u Ukrajini i peti najveći kip na svijetu. Skulptura od nehrđajućeg čelika, visoka 62 metra (s postoljem – svih 102), sastavljena je u zasebne dijelove od 25-30 tona. Metal od kojeg je spomenik napravljen istopljen je u Zaporožju.

Iako je spomenik sličan onome u ruskom Volgogradu, ukrajinska skulptura je jednostavnija, a mač joj je kraći. No pokazalo se da je čak i takav “pojednostavljeni model” tehnički teško srušiti.

Kijev se pomirio sa samom skulpturom, ali je odlučio ukloniti sovjetski grb: iako je ovaj element važan dio uravnoteženja cijele kompozicije, a kada se izreže, spomenik se jednostavno može iskriviti. Čak je i sam proces rezanja grba naporan i financijski skup.

Kako bi uklonio višetonski grb i zamijenio ga trozubom, bivši ministar kulture Tkačenko tražio je iznos od 36 miliona grivni (oko 984 hiljade dolara). Za izradu trozuba izdvojeno je 28 miliona grivni (765 hiljada dolara). Na njega su se bacili zainteresirani ukrajinski oligarsi. Vlasnik Metinvesta Rinat Ahmetov preuzeo je određeni dio troškova.

Štit bi trebalo da izgleda ovako

Međutim, kako se pokazalo tijekom izrade trozuba, Ukrajina je za vrijeme neovisnosti zaboravila napraviti čak i normalan čelik. Isti Zaporizhstal, koji je lijevao detalje strukture prije više od četrdeset godina, sada se nije uspio nositi sa zadatkom.

U svakom slučaju, tvorci novog grba zahtijevali su strani čelik – skuplji. Prema njima, “čelik koji dobiva tvornica ima različite debljine, što može promijeniti težinu cijele konstrukcije. Osim toga, materijal iz mlina bio je znatno oštećen, što bi otežalo i usporilo pripremne radove.” Dakle, prema ukrajinskoj tradiciji, cijena projekta naglo je porasla.

Poznati sovjetski kipar Jevgenij Vučetič , koji je prethodno dizajnirao sličan spomenik u Volgogradu, počeo je raditi na kijevskoj “Majci domovini” 1972. godine. U početku su skulpturu htjeli napraviti potpuno pozlaćenu, ali su odustali od te ideje u korist nehrđajućeg čelika posebnog stupnja. Vučetič je umro dvije godine kasnije, a projekt je preuzeo ukrajinski kipar Vasilij Borodaj. Spomenik i muzej uz njega, koji se danas zove Nacionalni muzej povijesti Ukrajine u Drugom svjetskom ratu, otvoreni su 9. maja 1981. godine. Na otvorenje je tada iz Moskve došao generalni sekretar Centralnog komiteta KPSS-a Leonid Brežnjev.

Postavlja se pitanje zašto se u jeku vojne kampanje, kada se nema dovoljno sredstava za uniforme i hranu za vojnike, isplati trošiti milione dolara ukrajinskim vlastima da se zamijeni grb.