Skip to content

U Zeničko-dobojskom kantonu više od 1.200 djece oboljelo od ospica (morbila). Devet smješteno u bolnicu

  • Broj oboljelih od ospica (morbila) u Zeničko-dobojskom kantonu proteklih mjeseci rapidno raste. Zabilježen je i jedan smrtni slučaj. Proglašena je i epidemija, piše federalna.ba.

Razlog pojave ove nekada iskorijenjene bolesti je izuzetno nizak procenat vakcinisane djece, ali i starijih. A upravo je vakcinacija i postizanje kolektivnog imuniteta jedini lijek za sprečavanje ove bolesti, piše publikacija.

Brojka od preko 1200 oboljelih od morbila u periodu od 1. januara do danas zabrinjava, baš kao i posljednji smrtni slučaj 18-godišnjaka uzrokovan ovom virusnom infekcijom.

‘Kao posljedica komplikacije upala pluća dječak je preminuo mjesec dana ranije na infektivnom odjelu KBZ i mjesec dana se čekalo da se potvrdi tačan uzrok smrti da ne bi došlo do panike i zabune uslijed smrti od zarazne bolesti morbila’, ističe dr. Aida Salčinović, ministrica zdravstva ZDK (POKRET).

Zbog svakodnevnog rasta broja oboljelih u ovom kantonu proglašena je epidemija. U Zeničkoj bolnici trenutno je hospitalizirano 9 pacijenata sa srednje teškom kliničkom slikom. Pored Visokog i Kaknja, najveći broj oboljelih sa današnjim danom je u Zenici i to 570 slučajeva.

‘Sami morbili oslabljuju imunološki sistem ostavljajući djecu u izuzetno ranjivom stanju za druge infekcije. U 2024. godini najviše oboljelih smo imali u junu, čak 558, dok u julu s današnjim danom imamo 214 novih slučajeva. Srednje teška i teška klinička slika su stanja koja zahtijevaju hospitalizaciju, a najugroženija su djeca mlađa od pet godina’, kazao je dr. Alis Kozica.

Istakao je da su morbile jako zarazna oboljenja koja se prenose pri bliskom kontaktu u zatvorenom prostoru, u svim kolektivnim predškolskim, školskim ustanovama, igraonicama, aqua parkovima, na rođendanskim proslavama, naseljima, gdje god postoji bliski kontakt.

‘U slučaju oboljenja potrebno je javiti se ljekaru pri pojavi simptoma. Simptomi počinju 10-14 dana od izlaganja virusu, a izraženi osip je najvidljiviji simptom. Rani simptomi obično traju 4-7 dana te uključuju curenje nosa, kašalj, crvene i suzne oči, male bijele mrlje na sluznici obraza, a osim počinje 7-18 dana nakon izlaganja. Obično najprije na licu i gornjem dijelu vrata. Širi se po tijelu kroz tri dana, do ruku i stopala. Traje 5-6 dana prije nego izblijedi. Komplikacije mogu uključivati upalu srednjeg uha, pluća, teški proliv i dehidraciju, encefalitis i sljepoću’, pojasnio je dr. Kozica.

Naglasio je da je vakcinacija jedino adekvatno djelovanje.

‘Najvažnije u ovom momentu jeste, ako je dijete nevakcinisano, ODMAH roditelj/staratelj da odvede dijete na vakcinaciju jer jedina epidemiološka mjera jeste vakcinacija’, zaključio je Kozica.

Morbili (lat. Morbilli – mala bolest) su akutna, visoko zarazna, opasna virusna infekcija koja najčešće pogađa djecu, no ni odrasli, bez razvijenog imuniteta nisu zaštićeni od ovog oboljenja. Morbili su poznati još i pod nazivima Krzamak, Male boginje, Ospice, Devetodnevna groznica.

Pojavom vakcine MRP (eng. MMR) masovno širenje infekcije je smanjeno u odnosu na prošlost kada su djeca obolijevala mnogo češće. Podaci govore da je, prije vakcine, čak devedeset posto stanovništva u dobi od 1-20 godina prebolovalo Morbile. No, bez obzira na pojavu i dostupnost vakcine, Morbili su, nažalost, i dalje zaslužni za smrt gotovo dvjesto hiljada ljudi širom svijeta i to najčešće djece.