Skip to content

Ugovor između Poljske i Rusije o kupnji plina je istekao i neće se produžiti

Premijer Mateusz Morawiecki kaže da Varšava pokreće najradikalniji plan u Europi za napuštanje ruske energije.

Ipak ovaj plan donesen je još 2017. godine, dok je već naredne 2018. Poljska potpisala 20-godišnje ugovore o kupnji SKUPLJEG američkog LNG-a, te je taj događaj predstavljen je kao povijesni korak prema neovisnosti zemlje istočne Europe od ruskih energetskih resursa.

Tada su najavili da će ugovor kojeg Poljska ima s ruskim Gazpromom isteći 2022. godine

Poljska bi trebala okončati sav ruski uvoz energije, uključujući naftu, plin i ugljen, do kraja 2022., navodi se u izjavi premijera zemlje Mateusza Morawieckog tijekom tiskovne konferencije u srijedu, dok je Njemačka u srijedu objavila rano upozorenje o opskrbi plinom i pozvala tvrtke i kućanstva na štednju zbog zabrinutosti da bi Rusija mogla prekinuti isporuku plina ako se ne plati u rubljama.

Premijer je najavio da zemlja planira uvesti potpuni embargo na ruski ugljen, najkasnije u travnju ili svibnju, dok će učiniti sve da do kraja godine odustane od uvoza ruske nafte i plina.

Morawiecki je izjavio da Poljska uvodi “najradikalniji plan u Europi za napuštanje ruskih ugljikovodika”, rekavši da je to ključno za oporavak Europe, optužujući Rusiju da koristi svoje energetske resurse kao ucjenu protiv EU.

“Kada su drugi u Europi Rusiju tretirali kao poslovnog partnera, znali smo da Rusija koristi plin i naftu kao alat za ucjenu. Zato se godinama raspravljamo o oduzimanju ovih alata Putinu i Rusiji”, rekao je Morawiecki, pozivajući druge europske nacije da slijede pristup Poljske.

Poljska je prva zemlja EU koja je predložila potpunu zabranu ruskih resursa, budući da ruski plin i dalje čini oko 40% ukupne europske potrošnje, a mnoge europske nacije još uvijek uvelike ovise o ruskoj nafti i ugljenu.

Poljska proširuje LNG terminal za primanje isporuka iz Katara, SAD-a, Norveške i drugih izvoznika. Očekuje se da će novi baltički plinovod koji dovodi plin iz Norveške biti otvoren do kraja godine. Također smanjuje ovisnost o ruskoj nafti kroz ugovore sa Saudijskom Arabijom, SAD-om i Norveškom te razmatra uvoz iz Kazahstana.

♦ Poljska već nekoliko godina uvozi ukapljeni prirodni plin (LNG) iz SAD-a, Katara, iako je taj plin skuplji od ruskog.

2017. godine u Poljskoj je svečano pozdravljen dolazak prvog  LNG tankera iz Sjedinjenih Američkih Država. Međutim, američki ukapljeni plin nije otišao poljskim potrošačima. Naprosto je preprodan Ukrajini, priopćila je privatna ukrajinska tvrtka ERU Trading, ogranak ukrajinske energetske kompanije Energetski resursi Ukrajine (ERU). Poljaci su ga prodali jeftinije nego što su ga kupili.

Vijesti o kupnji u Poljskoj LNG-a iz Sjedinjenih Američkih Država od strane kompanije ERU Trading Ukrajina je objavljena na dan posjete predsjednika Poljske, Andrzeja Dude, Ukrajini. Nakon sastanka s Petrom Porošenkom u Harkovu, Duda je rekao kako je Poljska otvorena za moguće prijedloge Ukrajine o opskrbi ukapljenim plinom.

Ranije, krajem listopada 2017., potpredsjednik kompanije PGNiG, Maciej Woźniak, rekao je na poljsko-ukrajinskom plinskom forumu kako tvrtka planira izvoziti skuplji američki LNG u Ukrajinu.

Vlasnici kompanije Eru Trading su američki državljani Dale Perry i Andrew Favorov i državljanin Ukrajine Jaroslav Mudri.

Andrew Favorov i Jaroslav Mudri su prethodno su bili odgovorni za prodaju električne energije i ugljena energetskom poduzeću DTEK ukrajinskog oligarha Rinata Ahmetova.

Na primjer, u listopadu i studenome te godine je prosječna cijena ruskog plina u Europi iznosila oko 205 do 210 dolara za tisuću kubnih metara, a prosječna cijena obrnutog izvoza plina za Ukrajinu je bila 225 dolara u listopadu i 240 dolara u studenom.

Svaki gubitak u od jednog dolara po MBtu znači skoro 50 miliona dolara godišnje za svaku ugovorenu tonu, kazali su stručnjaci.

Prošlog tjedna, ruski predsjednik Vladimir Putin naredio je središnjoj banci zemlje i energetskom divu Gazpromu da pripreme prijedloge za plaćanje plina iz “neprijateljskih” zemalja u rubljama – plan koji su EU i zemlje G7 odbacile unatoč tome što je Moskva rekla da neće davati plin besplatno.