Ukrajinske “vračare” snimile video s kletvama protiv Rusije i Rusa (VIDEO)
Ukrajinske vračare ili djevojke koje glume vještice, nazovimo ih kako god, snimile su video s kletvama protiv Rusije i Rusa ili bilo koga tko ulazi u njihovu zemlju.
Maske, rogovi, crna magija, čaranje, rituali i kletve.
Ova čudna kombinacija ‘svega i svačega’ iz različitih kultura koja kao da nema ništa zajedničko s današnjom ukrajinskom tradicijom.
#Ukrainian witches recorded a video with curses against #Russia and #Russians or anyone that enters their country
This weird combo of hodge podge of different cultures that doesn't seem to have anything in common with Ukranian traditions. Don't invite #Evil, it may never leave pic.twitter.com/MJIkSTp6A6— Arthur Morgan (@ArthurM40330824) September 14, 2023
Zaprijetile su da će svi koji kroče na teritorij Ukrajine tamo stradati.
Većina onoga što govore je: umrite na našoj zemlji, utopite se u našim vodama, osušite se u našim poljima, nestanite u našim šumama…
Vještice u Ukrajini
Vještice ( ‘Vidme’ za Ukrajince) su prema narodnim vjerovanjima žene s magičnim moćima koje mogu škoditi ljudima i životinjama. Ukrajinci su vješticama pripisivali razna zla – tuču, sušu, nedostatak mlijeka kod krava, bolesti i propast usjeva. Vještice su prikazivane kao lijepe mlade žene ili ružne stare vještice. Neke su rođene vještice; druge su stekle umjetnost od drugih vještica ili đavola.
Vještice su se nakon velikih kršćanskih blagdana okupljale na Lysa Hora (Ćelava planina) u blizini Kijeva. Iako su se vještica uvelike bojali, u Ukrajini nije bilo sustavnog ili masovnog progona istih. Za razliku od rimokatoličkih crkvenih vlasti u srednjovjekovnoj Evropi, crkvene vlasti u Ukrajini nikada nisu pokazivale nikakav interes za takve akcije. Inače, seljaci su raznim čarolijama i obredima štitili sebe i svoju stoku od vještica, piše u internet enciklopediji Ukrajine.
Magija u Ukrajini
Magija. Skupni sustav predodžbi, rituala i zaziva za koje se vjeruje da imaju tajanstvenu mističnu moć utjecaja na fizičke pojave ili prirodne događaje su magijske prakse mogu se pratiti u daleku prošlost.
Magija je igrala važnu ulogu u životu Ukrajinaca, posebice seljaštva. Bez toga se nije mogao napraviti ni korak. Široko se koristio u medicini : šamani su koristili čarolije, često u kombinaciji s racionalnim praksama, korištenjem ljekovitih biljaka ili psihoterapije.
Ukrajinski vračevi su najviše cijenili vodu, vatru i jaja. Magija je također bila važan dio kalendarskih narodnih rituala povezanih s poljoprivredom (sjetva, žetva, izvođenje stoke na pašu ) i obiteljski život ( rođenje, vjenčanje i smrt). Prskanje vodom, preskakanje vatre i korištenje krznenih kaputa kao simbola bogatstva često se pojavljuju u ovim ritualima.
Ali najčešći oblik zlonamjerne magije bilo je vještičarenje. Vjerovalo se da su vještice sposobne uskratiti mlijeko kravi, oštetiti usjeve, nanijeti bolest pa čak i smrt pojedinim ljudima, ali i šarmirati mladiće, zaštititi ljude od bolesti i poništiti čini drugih vještica.
Magija je usko povezana s religijom. U srednjem vijeku bijela magija, koja je zazivala svece i anđele, i crna magija, koja se obraćala ‘nečistim duhovima’ poput đavola i demona, bile su široko prakticirane u Ukrajini. Navodnim praktikantima crne magije često je suđeno od strane zajednice ili sudova, ali nije bilo lova na vještice usporedivih s onima poznatima u zapadnoj Europi.
Demonologija u Ukrajini
S institucijom kršćanstva u Ukrajini (pokrštavanje Ukrajine) i službenom zabranom poganstva krajem 10. vijeka, elementi jedinstvene poganske religije brzo su nestali, a imena dotadašnjih ‘viših’ bogova (Perun, Dazhboh, Veles, Stryboh, Khors i drugi) sačuvani su samo u literaturi.
Međutim, ‘niža’ mitologija se pokazala puno stabilnijom i preživjela je sve do novijeg vremena.
Ova ‘niža’ mitologija, koja uključuje klan predakaslike i animistički pogled na svijet koji nastanjuje prirodu duhovima, bio je stariji po porijeklu od poganskog vjerovanja u ‘više’ bogove. Nisu bila potrebna posebna mjesta za prakticiranje kulta niti šamani. Vjerske funkcije kulta predaka obavljali su glava obitelji i njezini članovi.
Institucija kršćanstva nije potpuno uništila vjeru u ‘nižu’ mitologiju. Umjesto toga, mitološki elementi kombinirani su s elementima kršćanstva, stvarajući ‘dvovjerje’. Tako su drevni obredi narodnog kalendara, odvojeni od svog sezonskog porijekla, spojeni s kršćanskim praznicima – Božićem i Bogojavljenjem s obredima i tekstovima pjesme ( koliadky ) i Uskrs s proljetnim obredima. Bog Perun je zamijenjen Svetim Ilijom, a Veles Svetim Vlasom (Vlasijem).